Ülemkogu arutab Euroopa Liidu kliimaambitsiooni suurendamist ning jõupingutusi COVID-19 pandeemia vastu

Euroopa Ülemkogu. Foto: EL Nõukogu

Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid kohtuvad Brüsselis, et arutada ELi kliimaambitsiooni tõstmist, välissuhteid, julgeolekut ja koordineerida jõupingutusi seoses COVID-19 pandeemiaga.

Eesti seisukohti esindab ülemkogul Läti peaminister Krišjānis Kariņš, kuna peaminister Jüri Ratas viibib 12. detsembrini eneseisolatsioonis, sest ta puutus möödunud nädala kokku inimesega, kes andis hiljem positiivse COVID-19 testi. Peaminister Jüri Ratas kõneles eile õhtul ka telefoni teel Ülemkogu eesistuja Charles Micheliga Eesti seisukohtadest.

Peaminister Jüri Ratase sõnul toetab Eesti ettepanekut tõsta ELi kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise eesmärk senise asemel aastaks 2030 55 protsendini võrreldes 1990. aasta tasemega. „See on vajalik, et jõuaksime mõistliku tempoga kolmekümne aasta pärast Euroopas kliimaneutraalsuseni,“ sõnas peaminister.

„Eesti eesmärk on aastaks 2030 on vähendada kasvuhoonegaase 70 protsendi võrra ning möödunud aasta andmete kohaselt oleme tänaseks vähendanud juba 62 protsenti. Sellest hoolimata on Eesti süsinikujälg Euroopas inimese kohta suuruselt neljas, mistõttu tuleb tööga jätkata. Samuti on väga oluline, et üleminek toimuks õiglaselt ja parandaks meie konkurentsivõimet,“ sõnas peaminister ning tõi esile, et kliimaneutraalsuse eesmärgi saavutamisse on oluline panustada kõigil liikmesriikidel, sektoritel ning igal inimesel.

Ülemkogu esimesel päeval koordineeritakse jõupingutusi COVID-19 pandeemia vastu, sealhulgas näiteks vaktsiinide ja testimisega seoses.

Samuti on liikmesriikidel eesmärk leppida kokku ELi uues kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise eesmärgis – 55 protsenti võrreldes aastaga 1990, mis tuleb saavutada aastaks 2030.

Õhtul keskenduvad riigipead ja valitsusjuhid välisteemade arutelul ELi suhetele Ameerika Ühendriikidega ning samuti arutatakse suhteid Türgiga.

Ülemkogu kohtumise teisel päeval arutavad riikide juhid ELi suhteid lõunapoolsete naaberriikidega ning samuti räägitakse julgeolekuteemadest ja terrorismivastasest võitlusest.

Reedel, 11. detsembril toimub ka euroala tippkohtumine, kus keskendutakse pangandusliidu ja kapitaliturgude liidu edasistele sammudele.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen annab liikmesriikide juhtidele ülevaate Ühendkuningriigiga peetavatest tulevikusuhete läbirääkimistest. Eraldi läbirääkimiste seisu ei ole ülemkogul plaanis arutada.

1 Kommentaar
  1. EL 1 kuu ago
    Reply

    peaks piirid kinni panema ja satika hävitama. Alles siis saaks sidemeid arendada nendega, kes läheb sama teed.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.