Peaminister Ratas arutas videosilla vahendusel kaubandusettevõtetega koroonaviiruse leviku tõkestamist

Foto: Riigikantselei

Stenbocki maja, 16. detsember 2020 – Peaminister Jüri Ratas kohtus eile videosilla vahendusel kaubandusettevõtete esindajatega, et arutada nendega olukorda jõulupühade eel ning kaubanduskeskustes ja kauplustes koroonaviiruse leviku piiramiseks seatud reeglite järgimist.

Peaminister Ratas rõhutas, et koroonaviiruse teise lainega ühiselt hakkama saamiseks on väga oluline nii kaubandusettevõtete kui ka klientide pingutus. „Koroonaviiruse levik on Eestis kriitiliselt kõrge. Seetõttu tuleb jõuludele eelneval ajal, aasta lõpus ja uue algul olla meil kõigil – nii kaupmeestel, müüjatel, turvatöötajatel kui ka ostjatel kõiki kaupluseid külastades väga tähelepanelik ning järgida viiruse leviku peatamiseks neid kõige lihtsamaid, aga väga vajalikke reegleid. Meil tuleb kanda maski, hoida distantsi, puhastada käsi ning kasutada ka HOIA äppi,“ sõnas peaminister. „Me kõik soovime olla terved ning mitte kanda jõulupühadel nakkust pereringis lähedastele edasi. Iga Eesti elaniku käitumisest oleneb, kas saame viiruse leviku kontrolli alla ning meie meditsiinisüsteem peab vastu,“ lausus Ratas.

Peaministri sõnul on hea koostöö valitsuse, ametiasutuste ja ettevõtjate vahel vajalik, et olemasolevaid vajalikke piiranguid jõustada. Valitsuse soov on piiranguid kehtestades olnud tõkestada viiruse levikut ning samal ajal võimaldada ka ettevõtetel jätkata tegutsemist, mis on pühadeperioodil oluline nii kaupmeestele, töötajatele kui ka ostjatele.

Kaubandusettevõtete juhid rääkisid kaubanduskeskustes ja kauplustes viiruse leviku takistamiseks kasutusele võetud meetmetest, poodide külastatavusest ning klientide poolt reeglite järgimisest. Toodi välja näiteks, et üha enam külastajaid kannab maske ning samuti on vajadusel mõned kaupmehed jaganud neid külastajatele. Ettevõtjad märkisid, et jätkavad külastajate teavitamist reeglitest ning vajadusel juhivad kaupluste töötajad ja turvateenistujad ostjate tähelepanu maski kandmise või distantsi hoidmise vajadusele. Samuti planeeritakse pühade perioodil suurendada järelevalvet reeglite täitmise üle nii ettevõtjate kui Politsei- ja Piirivalveameti poolt.

Kaupluste ja kaubanduskeskuste täituvus ei tohi ületada 50 protsenti. Kauplustes, kaubanduskeskustes ja teenuse osutamise kohtades tuleb hoida kahemeetrist vahemaad ning liikuda maksimaalselt kahekesi koos. Lisaks tuleb desinfitseerida käsi ning kanda siseruumides maski või katta nina ja suu ning haigena poodi mitte tulla. Jõuluostud on soovitatav teha varakult ning võimalusel e-poodide või kullerteenuse vahendusel. Kaupluse külastamiseks tuleks valida selline aeg, kus teisi ostjaid oleks võimalikult vähe ning tasuda ostude eest võimalusel viipemaksega.

Kohtumisel osalesid kaubandusettevõtetest Ülemiste keskuse, Kaubamaja grupi, Selveri, Prisma, COOP Keskühistu, Kristiine ja Rocca al Mare keskuste, Viru Keskuse, Maxima, Rimi, K-Rauta, Bauhofi ja Decora juhid ning Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil. Samuti olid kohtumisel sotsiaalminister Tanel Kiik, väliskaubandus- ja infotehnoloogia minister Raul Siem, terviseameti peadirektor Üllar Lanno, teadusnõukoja juht Irja Lutsar, siseministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning politsei- ja piirivalveameti esindajad.

Soovitused kriis.ee lehel: https://www.kriis.ee/et/toit-side-kute-elekter-kutus-sularaha

3 kommentaari
 1. teateid tegelikkusest 1 aasta ago
  Reply

  Maske kannavad (nitte kõik ja nendega ei õienda keegi – pritsib sulle veel rohkem sülge näkku) enamus, KUID NEED POLE VIIRUSKINDLAD MASKID!
  Poodides mõned ju püüavad vahet hoida, KUID POLE VÕIMALIK HOIDA VAHET ,ERITI VÄIKSEMATES POODIDES.
  Ja mis see aitab KUI POLE VASTAVAT VENTILATSIOONI = JÄRGMINE INIMENE SISENEB EELMISE VÄLJAHINGATUD ÕHKU KOHE. Viirus võib õhus põsida päevi, mistahes mikroõhuvool,näit.mantlihõlma liikumine paneb ta leenduma 8 m peale.
  Maske jagatakse jah, meditsiiniasutustes , KUID KAS ON NEED EELNEVALT DESINFITSEERITUD ?! EI OLE TEADA KUIDAS JA KES NEID KÄITLESID ENNE MEIE RAHVA SILMNÄOLE JÕUD;IST.KUI MASKID ON REGISTRATUURIS KARBIST IGAÜHELE VÕETAVAD, SAASTUVAD NAD NII ÕHUST KUI KÄTEST IKKAGI. SEDA KA SIIS KUI KEEGI NEID JAGAB KÄEST KÄTTE.
  Transpordis EI SAA 2 m VAHET PIDADA JA OSA SÕIDAB SEAL ÜLBELT MASKITA.
  E POED JA KULLEREENUSED JÄÄAD LINNARAHVALE JA RIKKAMATELE.
  RONG SÕIDAB SISSE KOOS KARJA VÄLJAHINGATUD ÕHUGA JA EI TUULDU KORRALIKULT ENNE UUT TÄITUMIST. SA;A BUSSIDES, SEST UKSED KINNI – SOOJA VAJA HOIDA.
  ÜKSKI KAIP;EES EI HAKKA 50% OSTJATE TULEKUT TAKISTAMA !!!
  HAIGET EI HUVITA KUI TA NAKATAB VÕÕRAID.! On isegi spetsnakatamine, aga see on juba parasitoloogia osa ja seal käsitletud. Kardetavasti võivad nii mõjutada ka viirused või bakterid.
  LA VIIPEMAKSED NOOREMATE OSA.
  HOIA ÄPP SAAB OLLA NEIL, KEL NUTITELEFON. VANADEL EI OLE SAGELI ISEGI PESUMASINAT VÕI TUGITOOLI, UUT MADRATSIT, VOODIT jne.jne.jms.
  RÕIVAID OSTES JA PROOVIDES VÕIB NAKATUDA. RAAMATUKOGUDES VÕIB NAKATUDA, SEST JUTT 24 t VIIRUSE PABERIL PÜSIMISEST EI PEA PAIKA. OLENEB PABERI LIIGIST. VIIRUS SÄILUB KINNISTES RUUMIDES, MIDA ON RAAMATULEHED.PISIKUD KARDAVAD TÕMBETUULT , NAGU KÕIK ELAV. Vähemalt uhub see viiruse minema.
  GARDEROOBIST RÕIVAID VÕTTES TULEKS DESINF. VÄHEMALT ÜLAOSA, MIS PUUTUB KOKKU NAGIS TEISTE RÕIVASTEGA JA GARDEROBSTSIKU KÄTEGA.
  VIIRUS SAAB LEVIDA KA KORTERIST KORTERISSE VENTILATS. SÜST. KAUDU.???Kas mitte ka nendesamade Kredexi abiga renoveerit. majade ventilats.??? Sest viiruse väljatõmbeks on ainult Region. Haiglas ja Tartu Kliinik. vastav ventilats.

 2. järg 1 aasta ago
  Reply

  KA KUI TULETE KOJU JA RIPUTATE ÜLERIIDED ESIKUSSE-NII PÄEV PÄEVA JÄREL- TOOTE VIIRUSED TUPPA.
  NEED TULEKS RÕDULE NÖÖRILE RIPUTADA JA JÄTTAGI KUNI JÄRGMISE KORRANI – LÕIK MANTLID, SALLID, MÜTSID, PÜKSID. KA NEED RÕIVAD, MIDA KANDSITE KUSAGIL ÜHISKONDL. KOHAS VÕI KÜLAS -KLEIT, SUKAD jne.
  MÜTSI ALT VÄlJAULATUVAD JUUKSED DESINF. ,SEST TRANSPORDIS, POES ON KEEGI NEILE TUNDE PEALE JINGANUD.IGA PÄEV PEAD EI PESE. VOODIS AGA LÄHEVAD NEED JUUKSED NÄOLE.
  PEALE KÄTE DESINF JA PESU VISATA LEIGET VETT NÄKKU JA SILMAESSE, KUIVATADA PABERIGA JA PESTA SEEJÄREL HLJEM KUI AEGA NÄGU SVAMMIGA JA SOOJA VEEGA. PUHASTADA SILMAD VATIGA JA KEEDETUD VEEGA JA LINNAS VÕI SEAL KUS ON OLNUD KOKKUPUUTEID INIMESTEGA PALJU, PEALE SILMADE PUHAST. LASUTADA KA DESINFITS. SILMATILKU APTEEGIST.
  PEALE ARVUKAID KOKKUPUUTEID JA SAASTUNUD RUUME, PEALE KÄTE PESEMISE+ DESINF. NUUSATA NINA KORRALIKULT JA SÕRMEOTSAGA NINNA DESINF. GEELI (kes kannatab), SEDASAMA VÄIKESES PUDELIS MIS APTEEGIS MÜÜGIL. KÄTELE -ERANDKORDADEL.
  KOJU JÕUDES , ENNE SISENEMIST, KUIGI KANDSITE MASKI ,SÜLITADA JA KROOKSUDA NINANEELUST KURKU VALGUVAT LIMA VÄLJA. TEHA JÄRSKE VÄLAHINGAMISI NINAST KUI SUUST, SÜGAVALT. SEEJÄREL HINGATA PUHAST ÕUEÜHKU.

 3. uskumatu! 1 aasta ago
  Reply

  Jah ja meie targad taastasid lennuliikluse täies mahus kui Imglismaal uus tüvi leitud ja Kesk-Euroopa sulgeb.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.