Välisminister julgeolekunõukogus: Eesti eraldas Lõuna-Sudaani humanitaarikriisi leevendamiseks 50 000 eurot

Foto: Välisministeerium

Välisminister Eva-Maria Liimets osales täna, 11. märtsil ÜRO Julgeolekunõukogus USA eesistumise kõrgetasemelisel avatud kohtumisel nälja ja konflikti teemal. Istungi ajend oli eeskätt COVID-19 pandeemiast ja konfliktidest põhjustatud näljahädad mitmel pool maailmas.

„Elanikkonna tahtlik näljutamine sõjalise vahendina on raske sõjakuritegu,“ ütles oma ettekandes Liimets. „Nii on see sätestatud ka Rahvusvahelise Kriminaalkohtu Rooma statuudi muudatuses ning ma kutsun kõiki riike üles seda ratifitseerima.“

Eraldi keskendus välisminister oma sõnavõtus halvenenud humanitaarolukorrale Lõuna-Sudaanis. „Sealsete inimeste toiduga kindlustatus on aegade halvimas seisus. Seetõttu vajavad nad rahvusvahelise kogukonna abi ning mul on hea meel, et ka Eesti otsustas teha Maailma Toiduprogrammile oma annetuse, et sealset olukorda leevendada,“ sõnas minister.

Lisaks väljendas minister tõsist muret Etioopias toimuva üle. „Etioopia valitsus peab veelgi enam pingutama, et aidata Tigray regiooni elanikke, kus miljonid inimesed vajavad kiiresti toitu, vett, kaitset ja hädavajalikke teenuseid. Samuti on äärmiselt murettekitavad teated julmadest inimõiguste rikkumistest, mille selgitamiseks pean oluliseks viia läbi sõltumatu uurimine.“

Näljahädaga võitleb ka Afganistan. Talibani ja Afganistani võimude rahuläbirääkimiste seiskumine ja lokkav vägivald kogu riigis takistab tõsiselt humanitaarabi jõudmist abivajajateni.

„Kõigi julgeolekunõukogu liikmete kohustus on ennetada nälja- ja humanitaarkriise, aga neile ka reageerida,“ ütles minister Liimets lõpetuseks.

Istungil kõnelesid lisaks julgeolekunõukogu liikmesriikide esindajatele ÜRO peasekretär António Guterres, Maailma Toiduprogrammi direktor David Beasley ning Oxfami tegevjuht Gabriela Bucher.

Ministri sõnavõtt (inglise keeles): https://vm.ee/en/news/security-council-open-debate-conflict-and-food-sec…

11 kommentaari
 1. Ei 1 aasta ago
  Reply

  näe mingit mõtet taolistes rahaannetamistes. Suurem osa sellest kanditaks eju ninameestele, sihtrühmale jäävad vaid jäänused. Seda on meie “abiannetused” teistele juba ammu tõestanud.
  Vaja on kohapeale saata kindlalt vajaminevaid vahendeid – toitu, ravimeid, väikseid kokkupandavaid majakesi, autohaagiseid, et saaks vajadusel oma elamise mujale liigutada. Sobivad ka mongolite jurtad, kuid kohandatult Aafrikale. Muidugi ei suuda meie maski-, maasika- ja laibatööstus neid abivahendeid ise toota, kuid siis tuleb neid osta sealsetest lähiriikidest, kuid kohaleviimine ja jaotamine peab toimuma meie juhatusel.
  Siit juhtmõte: välisabiks MITTE SENTIGI! Igasugune välisabi tuleb anda asjades ja vahendites ise otse üle.

 2. Soo 1 aasta ago
  Reply

  jälle see ebameeldiv nägu ja tema kirjutised ja õelus ületab kõik piirid. See raha eraldamine teistele riilidele on nagu tilk merre aga meil endal on seda vaja. Ma ei suuda andestada muidu tublile Ratasele et ta soovitas välisministriks selle naise kes topib oma nina sinna kuhu pole vaja ja tunneb kaasa rahutuste tekitajatele. Aga meil on ju raha võimalik jagada aest rahandusminister on reformierakondlane, Ja meie völisminister peaks ka Reformierakonda astuma sest sinna ta sobib paremini.

 3. Nii 1 aasta ago
  Reply

  Olen vana inimene ja kui ma selle naise nägu näen läheb mu tuju nii kehvaks et tahaks nutte aga siis vaatasin Anneli armast nägu siin ja tuji läks paremaks sest on ka häid naispoliitikuid ja nad võiksid siin rohkem kirjutada. Mind ei huvita üldse välispoliitika sest see on pehmelt öeldes ebaõiglane ja vale,

 4. Tohoh 1 aasta ago
  Reply

  Ma kunagi lugesin kuskilt et Ansipi ja Rõivase valitseniste ajal saadeti kolme aasta jooksul 6 miljonit eurot Ukrainale aga meil vaesus aina kasvas. Ei tea kas nende saadetistega poetakse EL-u ees või, aga ehk sealt nõutakase. Pole ju usutav et me ise nii rumalalt käituksime aga kui mõelda kui ebaõiglane ja ebameeldiv meie välispoliitika on siis eks ikka meil mõeldakse välja igasuguseid absurdsusi. Ma pole aru saanud kas meie välisminister on naiivne vüi tigestunud

 5. lugeja 1 aasta ago
  Reply

  kas me ei peax YRO ja WHO käest ra.halist abi paluma nä.lgivate la.ste ja lastehai.glate sisu.stuseks va.jalike sea.dmete ostmise toeta.miseks.
  Meil en.dile ei jätku , sest kylvame lennukiga kau.gete maade rii.ulifirmade ar.vetele meie lae.nuraha. Selle maksame tagasi protsentidega meie ja meie laste arvelt.

 6. orjad 1 aasta ago
  Reply

  pysigu ko.dus ja täi.tku käske, mida or.japidaja ette kir.jutab ja maxku kymnist, mida neilt nõ.utaxe.
  Soovitav on hoidfa dis,tantsi ja hakata inimesi pel.gama.
  digiriik on meil kus??? zoomiga saab ka konverentse pidada
  ilma maskita ringi lennelda ja viirusi maailmas laiali ta.ssida. Mix puu.dub isikul vas.tutustunne

 7. väsinud kodaniku arvamus 1 aasta ago
  Reply

  Selliste MINIANNETUSTE asemel hakkaks parem annetama või odavamalt müüma 20m2 majaesi ja vagunelamuid vanadele, kes soovivad. Maa saavad rentida riigult 30 aastaks, oma aiake paari puu ja pöösaga, murulapiga pole raske tekitada lasta omaval., ühendused vee ja elektriga ka. Selle asemel et rügavad maksta 60 a tagasi ehitat. majade hulle renoveer. KREDEXILE ja tohutuid kommunaalarveid ,sest hinnad tõusevad, mis see soojustus aitab. Saaksid istuda oma aias, lemnikloomaga, vaadata lille ja lasta päikesel paitada.
  Need majad maksavad 20 000 eur ja vagunelamud 10 000 eur. Soojuspump sees.Need võiksid kindluse mõttes päris nende omad olla. Elamiluba ada. Riik peaks toetama tarastamisel ja aia tekitamisel jms.
  Kirjutan selleks, et näib, nagu ei teataks kuhu raha panna. Kerjused, nagu me oleme sissetulekutelt, mõistuselt ja vanade pensionite poolest. Elujärje ja abiteenuste poolest- õigemini nende olematuse poolest.
  Mitte midagi ei saa tehtud, ei võeta kuulda, pole võimalik, pole raha, pole tarvis jne.jne.jne.

 8. järg 1 aasta ago
  Reply

  Selle asemel ehitat. pingikesi, kõnniteid, bussipeatuse varjualuseid, mis vihma eest ei kaitse, raiutakse puud ja põõsad, tahveldatakse tsementkividega väljakud ja pannakse kast kõrrelistega keskele – park.
  Remonditakse asju mille remondil pole mõtet või mis seda ei vaja.korraldatakse loosistumisi-arutamisi sihtgrupilt küsimata ja nende osaluseta, seminare jms. mis veelgi eluvõõramaks muudavad.

 9. Oleks 1 aasta ago
  Reply

  võinud kohe sealsetele mõrtsukatele saaka hunniku automaate ja pomme. kasutegur oleks kohe näha ja kuulda.

 10. Välisminister vaikib maha USA 1 aasta ago
  Reply

  presidendiga tekkinud probleemid.
  Mujalt loen, et nende presidendi mõistusega on suuri probleeme. Isegi võeti temalt ära punane nupp. Ta ei ole suuteline kõnet pidama ja ei suuda ka paberilt lugeda.
  Otsitakse ju uut presidenti ja selleks saab vist naine.
  Tuleb välja, et EKRE-l oli õigus. On riik -on president ja ei ole ka.

 11. Neid on vaja abistada. 1 aasta ago
  Reply

  Neid on vaja abistada. Korjaks siin sitikaid ja saadaks neile. See pidi neile olema luksus.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.