Anneli Ott: saame loovisikutele tänu seadusemuudatusele maksta rohkem toetusi

Tarmo Salini ateljee. Foto/allikas: Ekke Väli, Tallinna Kunstihoone/Kultuuriministeerium

Valitsus kiitis heaks ja saatis täna, 18. märtsil Riigikogule arutamiseks loovisikute ja loomeliitude seaduse muudatuse. See võimaldab maksta suuremale hulgale loovisikutele loometoetusi ning koroonakriisi tõttu leevendatakse ajutiselt ka toetuse taotlemise tingimusi.

„Süvenenud koroonakriis on vabakutselised loovisikud pannud eriti keerulisse olukorda. Nendele tööd andnud suurte majandussektorite väärtusahelad on katkenud. Seadusemuudatus võimaldab loovisikuid täiendavalt toetada ning ühtekokku ootab loovisikutele tänavu väljajagamist 8,5 miljonit eurot,“ põhjendas kultuuriminister Anneli Ott eelnõu olulisust.

Praeguseni kehtiv loovisikute ja loomeliitude seadus näeb ette raha eraldamise loomeliitude liikmete pearaha põhise arvestuse alusel. Seadust tuleb muuta, et reservi saaks paigutada lisaraha ja see toetustena abivajajateni viia. Samuti korraldatakse ümber loomeliitu mittekuuluvatele isikutele loometoetuse maksmine, edaspidi jääb selle eest täielikult vastutama Kultuuriministeerium. Ajutiselt, sarnaselt 2020. aastal kehtinud erisustega, leevendatakse loometoetuse taotlemise tingimusi. Valitsus on hiljutiste otsustega – nii aasta alguses piirangute leevendamise kui nüüd lisaeelarve kontekstis – loometoetuste maksmiseks eraldanud lisaraha, nii et koos varem eraldatud summadega ootab ühtekokku loovisikutele 2021. aastal väljajagamist 8,5 miljonit. Eeldatavasti jõustuvad uutel alustel loometoetuste maksmiseks vajalikud seadusemuudatused mais.

Loomeliitude ning vabakutseliste loovisikute toetamise kohta saab lähemalt lugeda Kultuuriministeeriumi koduleheküljelt.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.