Õiguskomisjon arutas seksuaalse enesemääramise vanusepiiri tõstmist

Noored. Foto: Pixabay

Riigikogu õiguskomisjon arutas tänasel istungil koos asjaomaste asutuste esindajatega seksuaalse enesemääramise vanusepiiri tõstmise üle, mille kohta on Riigikogu menetlusse jõudnud ka kaks eelnõu. Praegu on seksuaalse enesemääramise vanusepiir 14 aastat.

Õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid ütles, et tänase istungi eesmärk oli koguda infot, et eelnõusid pädevamalt menetleda ja vajalikke valikuid teha. „Tundub, et ühiskond on seksuaalse enesemääramise vanusepiiri tõstmiseks küps ja selleks on ka poliitiline konsensus,“ lausus Karilaid. „Meie naaberriikides Soomes, Venemaal ja Lätis on see vanusepiir 16, Rootsis 15.“

„Selge on see, et teema on palju laiem ja keerulisem, kui vaid ühe arvu muutmine karistusseadustikus. Jätkame aruteluga järgmistel istungitel ja võtame arvesse kõiki aspekte,“ kinnitas Karilaid. Ta lisas, et sotsiaaldemokraatide ja EKRE esitatud eelnõud jõuavad õiguskomisjoni aprilli alguses ning täiskogu istungil on nende üle arutelu aprillis. Homme kohtuvad sel teemal ka ministeeriumide esindajad.

Komisjoni aseesimees Heljo Pikhof toonitas, et enesemääramise vanusepiiri tõstes tuleb kindlasti tähelepanu pöörata ka noorte omavahelistele konsensuslikele suhetele ja luua erisus lähedase vanusega isikute jaoks. „Lapsi tuleb kaitsta igasuguse seksuaalse väärkohtlemise eest ja peame andma endast kõik, et väärkohtlemiste arvu vähendada,“ toonitas Pikhof. „Seadusega paika pandud normid muudavad pikapeale hoiakuid ühiskonnas. Ka seda, et vastutajaks on ikkagi täiskasvanud.“

Istungil osalesid Justiitsministeeriumi, Sotsiaalministeeriumi, Siseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, Prokuratuuri, Õiguskantsleri Kantselei, Lastekaitse Liidu ning Haridus- ja Noorteameti esindajad. Kõik osalenud olid vanusepiiri tõstmise poolt, seejuures aga rõhutati, et tuleb määratleda ka erisusi noorte omavahelises suhtluses, samuti tegeleda ennetustööga ja seksuaalhariduse andmisega lastele, õpetajatele, treeneritele ja laste vanematele, et lapsed julgeksid probleemsetest olukordadest rääkida ja täiskasvanud oskaksid aidata.

Kui laps on kogenud seksuaalset ärakasutamist, siis soovitasid istungil osalenud spetsialistid pöörduda www.lasteabi.ee lehe kaudu chat’is või e-kirja teel või helistada numbril 116111. Kui on vaja politseid, siis helistada numbril 112.

2 kommentaari
  1. Võtan 3 aastat ago
    Reply

    lihtsamalt kokku: alaealised lapsed omavahel võivad aga täiskasvanu alaealisega mitte. Ehk ühest eapiiri mitte kehtestada. Las lapsed …vad!

    • See on hea 3 aastat ago

      Kasahstanis abiellub 11 aastane plika. 12 on ta ema ja 13 juba vana ja kortsus naine

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.