Eesti välisminister Liimetsa ja Vene välisminister Lavrovi telefonivestlus keskendus kahepoolsetele suhetele ja rahvusvahelisele olukorrale

Foto allikas: Välisministeerium

Täna, 9. aprillil toimus välisminister Eva-Maria Liimetsa telefonikõne Vene välisminister Sergei Lavroviga.

„Eesti ja Venemaa on naabrid ja seetõttu tuleb meil teineteisega suhelda. Olgugi et meil on omavahel erimeelsusi ning meie arvamused lahknevad paljudes küsimustes. Telefonikõnes tõstatasin olulise kahepoolsete suhete teemana 2014. aastal meie riikide vahel sõlmitud piirilepingu ratifitseerimise küsimuse, millega Eesti ametis olev valitsus on avaldanud valmisolekut edasi liikuda. Jõustunud piirileping annab Eestile ja meie liitlastele väga olulise kindluse. See puudutab nii meie julgeolekut kui ka võitlust organiseeritud kuritegevuse, narkootikumide ja salakauba liikumise ning inimkaubandusega. Leidsime, et konsultatsioone tuleb jätkata,“ ütles välisminister.

„Mitmed Eesti ja Venemaa jaoks olulised lepingud on veel valmimisjärgus ning nendega on samuti vaja edasi minna. Näiteks maanteetransporti puudutavad kokkulepped, pensionikindlustust käsitleva koostöö muutmine, tulumaksuga topeltmaksustamise vältimise ja maksudest hoidumise tõkestamise leping ning samuti vajavad muutmist raudteelepingud,“ lisas ta.

Mõlemad ministrid leidsid, et Eesti ja Venemaa piiriülene koostöö on olnud edukas. „Siinkohal annab hea võimaluse piiriülese koostöö uue programmiperioodi (2021–2027) praegu toimuv planeerimine ja sisustamine. Seda arvestades tegin ettepaneku mõelda koostöö elavdamisele keskkonna- ja kliimaküsimustes,“ rääkis minister Liimets.

Rahvusvahelistes suhetes on Eestile oluline rahvusvahelise õiguse põhimõtete järgimine, sealhulgas territoriaalse terviklikkuse ja inimõiguste austamine. „Väljendasin Vene kolleegile tõsist muret sõjalise eskalatsiooni pärast Ukrainas ja selle ümber. Pean oluliseks, et Venemaa täidab endale võetud rahvusvahelisi kohustusi ning pingutab olukorra rahumeelse lahendamise nimel,“ kinnitas Eva-Maria Liimets.

Minister Eva-Maria Liimets tutvustas telefonikõnes ka Eesti taotlust saada Arktika Nõukogu vaatlejaliikmeks, kus Eesti soovib edendada riikide teaduskoostööd ning aidata kaasa Arktika kestliku arengu tagamisele.

Eesti ja Venemaa välisministrid kohtusid viimati 2015. aastal.

6 kommentaari
 1. Noo 1 kuu ago
  Reply

  Tore et Venemaaga soovitakse suhteid luua. Meile oleksid eriti tähtsad Majandus-ja kultuurilised suhted. Venemaa intelligents on kõrgel tasemel ja ei näita üles vihavaenu ühegi riigiga.Lavrov on tubli välisminister ja on nõus sisse seadma heanaaberlikud suhted. See mis toimub Ukraubas pole meie asi. Minu teada ründavad ukraina sõdurid Ukrainas elavaiv venelasi. Venemaal suhtutakse kõihisse rahvustesse hasti ja seal elab palju ukrainlasi ja muidugi ka teisi rahvusi.Head suhted naabriga on väga tähtsad ja NATO-t Venemaa kohe kindlasti ei karda.

 2. Selles 1 kuu ago
  Reply

  polnud kahtlustki, et Eevamariia tahab Kaja ja Jurka käsul võimalikult salaja 4,7% Eesti aladest äraannetada. Siis saaks piir selgeks ja Venemaa suureks sõbraks, kuni ta hakkab himustama Ida-Virumaad ja Peipsi lääneäärt, et sellest järvest teha Venemaa sisejärv..

  • Võtke mõistusega 1 kuu ago

   Kuhu need Petseri ja Jaanilina tagused miljonid elanikud panna tahate?
   Kas hakkame uut piiri ehitama?
   Ja pensioni tahavad ka veel. Kas olemegi venekeelsed?

  • Kust 1 kuu ago

   sa need miljonid võtad? Petserimaal ja Narvataguses elab kokku 30000 inimest. Palju neist Eesti kodanikud on, pole teada, kuid Staalin ei suutnud kõiki maha tappa. Tähtis on riikidevaheline õigus, mitte need inimesed.
   Kuna Venemaa sülitab igasugusele õigusele, siis jääb see meile tugevaks relvaks kuni 3. ilmasõjani.

 3. Sergei 1 kuu ago
  Reply

  Või Venemaale hõõrutakse Ukrainas toimuvale nina peale. Kes toetas nn .maidani . Vägivaldset riigipööret. Loosungeid:
  Kes ei karga see moskall, või moskallid nugadele., Või territoriaalset terviklikkust. sealset (Donetski) rahvast on lubatud viimseni maha tappa. Ja sellised Ukraina poliitikute loosungid. Inimeste vihkamine , müümine sealsetel sajandeid veres. Antigi Donbassi piirkond pigem altkäe maksuks . hiljem ka Krimm , et nad vait jääksid.
  7 sõja a. jooksul on EL, ja NATO riigid toetanud fašismi tõusmist Ukrainas. Tegelikult on toetatud seda kogu aeg- eesmärgiga lahutada veresugulased. Pole vaja mingit vene propagandat- vaid näha kuidas mõned rõõmustavad
  -võtavad osa näit. Odessas inimeste tapmine ja põletamine- ja selline isik kõnnib Euroopa parlamendis.
  Sellest kuidas Ukraina ( Paraša) TV demonstreeris Ukraina lippude lehvides BUK kompleksidega tormamist nn. kodumaa kaitsele – ja Malaisia lennuk alla kukkuski . Tapetakse ka 5 aastaseid lapsi , või ka aiamaal kõhvitsevaid mutikesi- Ikka snaiprid. Mina nägin 2 a tagasi Maamessil NATO mundris Ukrainlast. SEEGA TOIMUB FAŠISTIDE POOLT UKRAINA OKUPEERIMINE. KÕIK SEE JAMA ON TEADLIK JA TAHTLIK EL, NATO POOLT. JA PALAGANIDE KORRALDAMINE NN pseudo opositsionäärid Venemaal- kes neid rahastab- nende head elu ja reisimist välismaal.
  TEIE KÄED ON ÕLGADENI VERISED

 4. Soo 1 kuu ago
  Reply

  Käisin paar aastat tagasi Peterburis ja tütre juurde tulnud elama ukrainlanna rääkis et saab Ukrainast meie rahasse ülekantud summas sealt 80 eurot pensioni. kna ta on juriidilise haridusega siis sai ta ka töökoha. ta rääkis kui jube oli verine ja ebaõiglane valitsuse vahetus. Korraldajaid valmistati ette Gruusias ja Leedus ja mitmeid korrakaitsjaid peksti keppidega et nad ei sekkuks. Aga näe imet seda kiideti heaks. uSA ja Brüssel saadavad rahulikesse riikidesse segajaidö eks USA presidendile ei meeldi et Venemaal on rahulik ja president sai palju hääli. Aga USA-s toimus tõeline ülestõus j sest seda presidenti ei tahtnud peaaegu pooled inimesed.ja esimese asjana mindi Süüriat pommitama. Topitakse oma nina teiste riikide siseasjadesse. USA presidendi tulles hakkab juba hirm sõja suhtes. Valgevene oli ka rahulik riik aga oli sinna ka vaja rahurikkuja sisse smuugeldada.Venemaal on rahulik ja eks see pole meelt mööda mõnedele. See Navalmõi stsenaaeium on lihtsalt nõme. Hea et läbi ei läinud.Venemaa on nõus kõigiga hästi läbi saama . praegune Venemaa pole meile midagi halba teinud.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.