Terviseamet hakkab reisilt saabuvaid inimesi läbi helistama

Koroonaviirus. Foto:: Vikipeedia

Terviseamet hakkab reisilt saabuvaid inimesi läbi helistama ning neile isolatsioonikohustust meelde tuletama, kirjutab Postimees. 

Tahtes hoida ära olukorda, kus uued viirustüved saaksid Eestis hästi levida, soovivad nii terviseamet kui ka sotsiaalministeerium, et reisisellid peaksid Eestisse naastes kinni isolatsioonikohustusest, millega lõhutakse viiruse võimalikud levikuahelad. 

Tartu Ülikooli viroloogiaprofessori, teadusnõukoja liikme Andres Meritsa sõnul ei saa Brasiilia ja India koroonatüve erinevust Briti ja Lõuna-Aafrika tüvest kahe sõnaga selgitada. Tavatüvest on nii Brasiilia kui ka India tüvi paremini levivad, kuid mitte nii kiirelt ja jõudsalt nagu Briti oma. Merits selgitas, et kui inimene on juba varem koroonat põdenud, siis peaks kaitse olemas olema nii Briti, Brasiilia kui ka India tüve vastu. «Kuid neid andmeid ei ole eriti palju,» lisas Merits.

Vaktsiini poolest on endiselt kõige keerulisem LAV-i viirustüvega, mille vastu ei pruugi läbipõdemine ega ka kaitsepookimine aidata. «Ehkki Brasiilia tüves on päris mitu mutatsiooni, mis on samasugused Lõuna-Aafrika tüvega, siis mulle usaldusväärsete allikate andmetest ei ole Brasiilia tüvi nii raskesti alla surutav kui LAV-i oma,» rääkis Merits. 

India tüvi on Meritsa sõnul väga vana nähtus, kuna see sekveneeriti maailmas juba möödunud aasta oktoobris, siis see ei teinud aga midagi katastroofilist. «Täiesti selge on see, et selle kuue kuuga veeti seda igale poole, kuid siis sellele tähelepanu ei pööratud,» nentis Merits.

India puhul selgitas teadlane, et tuleb vaadata ka seda, et neil algab tavapärane viiruste hooaeg, lisaks ei jõua või ei soovi inimesed piirangutest kinni pidada. 

Terviseameti kommunikatsiooniosakonna juht Imre Kaas lisas, et iga reisija, kes Eestisse saabub, võiks saabudes koroonatesti teha, kuna uute tüvede leidmisel mängivad just välispiiril tehtud testid ääretult olulist rolli.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles, et kuigi uute viirustüvedega läheb olukord kriitilisemaks, ei hakata Eesti piiril sundtestimist tegema. Sel nädalal võtab terviseamet ühendust kõikide reisilt tulnud tervisedeklaratsiooni täitjatega. «Reisilt saabumisel testimine on rangelt soovituslik, seda on igati mõistlik teha. Sundtestida kedagi tõesti ei saa. See pole ka demokraatlikule õigusriigile kohane,» vastas minister küsimusele, kas piiril muudetakse koroonatest kohustuslikuks. «Aga see, et reisimise puhul oleks lennukisse mineku eelduseks negatiivne test, on mõistlik,» leidis Kiik.

Ta lisas, et see on hea eeldus, et koroonapositiivne ei jõuaks lennukisse ning sellega on üks riskidest eemaldatud. Kui aga inimene loobub Eestisse jõudes testist, siis peab ta olema kümme päeva eneseisolatsioonis ning sel juhul teeb järelevalvet terviseamet koos politsei- ja piirivalveametiga.

Terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Hanna Sepa sõnul tehakse pistelisi kontrolle. Sepp lisas, et pärast koolivaheaega võtab terviseamet kõikide tervisedeklaratsiooni täitnutega ühendust ning selgitab, millised on reisilt tulnute kohustused. Tema sõnul on koroonanakatumisi toodud sisse Egiptusest.

«Muide, viimasel ajal on hakatud terviseameti kõnesid ignoreerima. See teeb murelikuks. Me ei ole ju tegelikult sellised?» ütles Imre Kaas.

Ka Lätist Lõuna-Eestisse saabujad peavad täitma tervisedeklaratsiooni. «Ma arvan, et järk-järgult saab taas tõsisemaks aruteluks Balti mulli taastamine,» ütles Kiik. Tema sõnul ei tohi aga mõelda, et kõik, mis pole keelatud, on lubatud. «Praegu on aeg, kus puhkus veeta kodumaal või lähiriikides,» lausus Kiik.

Minister selgitas, et ka reisikorraldajad võiksid mõelda, kuhu reise korraldatakse, kuna paljude sihtkohtade puhul pole teada, milline on riigis tegelik epidemioloogiline seis ja haiglaravi võimekus.

BNS

5 kommentaari
 1. Nii 11 kuud ago
  Reply

  Puhkusreisid peavad ära jääma, ei mingeid reise. Üle piiri vüivad minna ainult need kelle lapsed või vanemad on välismaal.

 2. Ele 11 kuud ago
  Reply

  Olen pensionär aga tervise üle kurta ei saa. Vaktsioneeritud ma pole aga kõiki nõudeid täidan. istun kodus, vahest käin jalutamas seal kus inimesi pole, sugulane toob mulle toidu ukse taha. Pesen puuviljad puhtaks ja köed muidugi ka. Igav pole sest lahendan ristsõnu, loen .’, vaatan telerit ja räägin tuttavatega arvuti või telefoni teel. Ma ei saa aru kuidas vanemad inimesed üldse viirust saavad.

 3. Ele 11 kuud ago
  Reply

  Kirjutan veel et eks trepikojas käies peab kindlasti maski kandma sest seal võivad liikuda ka haigestunud inimesed.

 4. Allu 11 kuud ago
  Reply

  allu, väga vabandame ag ama pean helistama valitsuse käsul ja rahva nimel ning küsima, ega te juhuslikult Egiptuses käinud? …
  Ega te sääl juhuslikult seltsimees koroonaga kokku puutunud? …
  Oi teate, väga meeldiv et te mitte sittagi ei tea ega mäleta, kannan Kajale ette et teid maha tõmmataks. Aitähh sisukate vastuste eest. Kohtumiseni Egiptuses!

  Oh sa raisk, 1276 on veel jäänud läbi helistada.

 5. Pidu katku ajal ? 11 kuud ago
  Reply

  KUNA ON NÜÜD SELGE, ET LAV TÜVE VASTU VAKTSIIN EI AITA, SIIS ON JU TERVEMÕISTUSLIKULE SELGE,
  ET TEMA LEVIKU PIIRAMINE PIIRAB TEMA PALJUNEMIST JA KA UUTE MUTATS.TEKET.SEE TÄHENDAB, ET PIIRID TULEB HOIDA KINNI TERVES MAAILMAS JA RIIGISISESELT KEHTESTADA RAMGEIMAD ISOLATS. NÕUDED TERVE AASTA VÄHEMALT. SIIS ON LOOTUST NEIST VIIRUSTEST EHK LAHTI SAADA. ESIALGU.
  DEMOKRAATIA ON KENA KÜLL, AGA KUI SEE VIIRUSMÕRTSUKALE KNIKSU TEEB JA TEDA LAHKESTI PALUMA HAKKAB ON ASI HUKAS.
  NALJA TEETE NENDE REISISELLIDEGA ??? KUI MAD REISIMAS KÄISID ON SELGE, ET HOOLIVAD VAID ENDAST.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.