Mustamäel näeb suvel sõitmas operaatorita isejuhtivat bussi

TalTechi iseauto. Foto: Tallinna Tehnikaülikool

Tallinnas jätkatakse sel suvel isejuhtivate busside testimisega. Linnavolikogu andis nõusoleku Tallinna osalemiseks rahvusvahelises projektis, mille käigus on kavas kasutada isejuhtivaid busse nii, et bussi opereeriv inimene istub kontrollruumis, mitte enam sõidukis.

Interreg Baltic Sea Region välisprojekti „Sohjoa Last Mile – viimase miili keskkonnasõbraliku isejuhtiva bussi piloot“ tulemusel viiakse eeloleval suvel kahe kuu jooksul Tallinna Tehnikaülikooli piirkonnas ülikooli enda toodetud bussiga „Iseauto“ läbi juhtprojekt. Selle raames toimub juhtimine teleopereerimise teel ehk inimene opereerib isejuhtivat bussi TalTechi kontrollruumis ja sideks kasutatakse 5G leviala. Pilootprojekti eesmärgiks on teada saada, kuidas teleopereerimisjuhtimine tulevikus välja hakkab nägema.

Tallinna linnavolikogu esimehe Tiit Teriku sõnul on pealinna erinevates piirkondades avalikel teedel juba mitmel aastal varemgi isejuhtivaid busse suuremate probleemideta testitud. „Oleme ju paljude innovaatiliste lahenduste puhul lähtutud põhimõttest – mõtle globaalselt, testi Tallinnas. Loodetavasti võimaldab see maailmaski harukordne tehnoloogiline samm, kus operaator enam sõidukis ei viibi, lähiaastatel isejuhtiva bussi mõnes piirkonnas juba regulaarselt ja püsivalt kasutusse võtta,“ märkis Terik.

Projekti juhtpartner on Soome Metropolia Ülikool, teised partnerid on Tallinna Transpordiamet, Tallinna Tehnikaülikool, Forum Virium Helsinki, Gdanski linn (Poola), Kongsbergi regioon (Norra) ja Zemgale regioon (Läti).

Tallinna Transpordiameti eelarve selles projektis on 74 000 eurot, millest välistoetus moodustab 85% ja omaosalus 15%.

3 kommentaari
 1. Blambbadd 11 kuud ago
  Reply

  Ka riik on juhhita.

  • Ilma kütuseta sõitva sõiduki saab sedasi,et paigaldad auto mootorile paukgaasi aparaadi mis lahutab veest vesiniku mida kasutatakse sisepõlemis mootoreis bensiini ja diisli ning maagaasi asemel.
   Sellisel juhul auto mootor ise toodab kütust enda tarbeks.

 2. Eve 10 kuud ago
  Reply

  Mustamäel on üldse vedanud et siin tegutseb selline tubli keskerakondlane nagu seda on L.Laats. ta teeb oma tööd suurepäraseöt, ei laima kedagi ega sekku teiste riikide siseasjadesse. Parim poliitik kes sobiks ka presidendiks või mõneks ministriks. Ta on eeskujuks teistele. Meil on väike riik ja peame peatähelepanu pöörama oma riigi heaolule ja jätma teised riigid rahule. Kahjuks iseseisvust meil eriti ei ole sest oleme jälle liidus.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.