Välisminister Liimets: lahendamata konfliktid idanaabruses nõuavad EL-ilt konkreetsemaid samme

Foto allikas: Välisministeerium

Välisminister Eva-Maria Liimets osales eile, 27. mail Euroopa Liidu välisministrite mitteametlikul kohtumisel (Gymnich) Lissabonis. Ministrid arutasid muuhulgas võimalusi EL idanaabruses – Ukrainas, Gruusias, Mägi-Karabahhis ja Moldovas – jätkuvate konfliktide lahendamiseks. Päevakajalise teemana käsitleti EL sanktsioone vastuseks Valgevene lubamatule käitumisele reisilennuki maanduma sundimisel Minskis 23. mail. 

„Jätkuv ebastabiilsus regioonis häirib riikide rahumeelset arengut ja koostööd. Sel on negatiivne mõju kogu Euroopa julgeolekule,“ ütles välisminister Liimets. „Paraku tuleb nentida, et kõnealuste konfliktide puhul on võtmeroll Venemaal, kellelt ootame poliitilist tahet ja valmisolekut rahvusvahelise õiguse rikkumised regioonis lõpetada.“

Välisminister jagas oma ametikaaslastega Eesti ettepanekuid ELi konkreetseteks sammudeks Idapartnerluse riikide suunal, seades esikohale Euroopa Liidu suurema aktiivsuse ja nähtavuse regioonis ja tihedama koostöö OSCEga. „Eesti jaoks on oluline, et meie regioonis oleks tagatud rahu ja stabiilsus. Näen selgelt, et Euroopa Liidu ja OSCE koostöös saaksime võtta konkreetseid samme, mis aitaksid liikuda konfliktide lahendamise poole,“ ütles minister.

Minister tegi ettepaneku Ukraina ja Gruusia kaitsevõime tugevdamiseks Euroopa Rahurahastu vahenditest ning julgeolekukoostöö tugevdamiseks läbi loodava EL Strateegilise kompassi. Ukraina puhul kutsus välisminister üles toetama ühiselt Krimmi Platvormi. Gruusiast rääkides tõi minister murettekitavana välja Venemaa sõjalise kohaoleku piirkonnas, mis survestab riiki ja tekitab ebastabiilsust. „Euroopa Liidul tuleks leida veel võimalusi Gruusia sisuliseks toetamiseks, et parandada ühiskonna kerksust ning riigi kaitsevõimet,“ selgitas Liimets. „Asjakohane oleks EL-Gruusia julgeolekudialoogi taaskäivitamine.“

Mägi-Karabahhi konflikti puhul märkis välisminister, et võti konflikti lahendamiseks peitub suuresti väliste osapoolte tahtes. „Märgi-Karabahhis võiks Euroopa Liit senisest enam toetada piiriülest ja kogukondade vahelist koostööd, näiteks veevarude ja niisutussüsteemide haldamise osas,“ ütles välisminister.  

Moldova puhul soovitas välisminister pöörata senisest suuremat tähelepanu Transnistriast lähtuva varimajanduse ja korruptsiooni vastasele võitlusele, kaaludes ka naaberriigi Ukraina kaasamist. Lisaks näeb Eesti võimalust ELi kaasarääkimiseks Moldova energeetikasektori sõltumatuse suurendamisel. Välisminister märkis ära ka vajaduse liikuda edasi Transnistrias asuvate Cobasna relvahoidlate ära viimisega, mida Venemaa kaitseminister on lubanud juba alates 2019. aastast – ka siin võiks ELil olla abistav roll.

Lisaks idanaabruse lahendamata konfliktide problemaatikale käsitlesid EL välisministrid kohtumisel ka Euroopa Liidu ja Aafrika koostööd ning Euroopa Liidu ühtse India ja Vaikse ookeani strateegia loomist. Ühisel lõunasöögil Jordaania välisministri Ayman Safadiga saadi ülevaade olukorrast Iisraelis ja Gazas ning võeti jutuks Lähis-Ida rahuprotsessi taaskäivitamise võimalused.

26.-27. mail Lissabonis toimuv Gymnich on Euroopa Liidu välisministrite mitteametlik kohtumine, mis toimub kaks korda aastas EL Nõukogu eesistujariigis. Praegu on eesistujaks Portugal, teisel poolaastal Sloveenia.

Kohtumise ametlikud fotod on leitavad Välisministeeriumi fotogaleriis:

https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721577192…
9 kommentaari
 1. Nii 6 kuud ago
  Reply

  Jälle see Liimets. Ma avan arvuti lootuses näha siin hoopis teisi inimesi ja lugeda nende arvamust. Keskerakonnas on küllalt neid kelle arvamust tahaks lugeda. Aga Liimets nende hulka ei kuulu. Tema jutust ega tegemistest pole meie riigile mingit kasu, ta on ebaõiglane poliitik. Kuidas võis küll Ratas ta välisministriks soovitada. Ka Ratase vaated välispoliitikast on järsku muutunud mitte keskerakondlikuks, aga ehk see aitab kaasa kuulsusele.

  • 1)The Irish Times kirjutas:”
   “Gaza medical officials said 248 people were killed in the Palestinian enclave, and aid officials have expressed concern about the humanitarian situation there.”

   Kuid Eesti peavoolu meedia vaikib sel teemal.
   Mitu päeva tagasi juudid tapsid 248 relvitut tsiviilelanikku.
   Loe mida kirjutavad “Palestine solidarity campaign movement “.
   2)
   Eesti kingib Venemaale kümme miljardit eurot igal aastal tanklate ja gaasitorude kaudu.
   Vene bensiini ja diisli ning maagaasi asemel saab kasutada vesiniku mida saab tasuta piiramatus koguses paukgaasi aparaadi abil.
   Paukgaasi aparaat paigaldatakse auto mootorile ja siis mootor toodab endale kütust.

 2. Jah 6 kuud ago
  Reply

  Muidugi ma hääletan alati Keskerakonna poolt sest seal on palju tublisid inimesi kuid Liimets nende hulka ei kuulu ja ratases olen pettunud. Sisepoliitikas on ta alati tubli olnud ja võtnud vastu õigeid otsuseid aga välispoliitikas enam mitte. Mulle on hakanud meeldima Helme arvamus EL-ust ja ka mõned teised arvamused. Aga ta sai noomida mis nõitab et meil pole sõnavabadust. Varem ma tellisin alati ajalehte Kesknädal ja kuulasinTallinna TV-d kus võtsid sõna meie riigi parimad ja ausamad ajakirjanikud. Eriti hea oli saade Meedia keskpunkt. Aga nüüd peame lugema Liimetsa arvamusi mis on ebaõiglased ja valed.

 3. Soo 6 kuud ago
  Reply

  kÕIGE KONKREETSEMAD SAMMUD OLEKSID KUI SAAKSIME LAHTI SELLEST VASTIKUST, ÕELAST JA EBAÕIGLASEST VÄLISMINISTRIST.. VALIGE OMET UUS TEMA ASEMELE.

 4. Soo 6 kuud ago
  Reply

  Aga ehk valab oma viha idanaabri peale välja sest oma abielu läks vussi.

 5. Milles 6 kuud ago
  Reply

  küssa? Miks pole Euroopa liit tunnustanud iseseisvatena Artsahhi, Irõstonni ja Apsnõt? Neil on ÜRO põhikirja järgi õigus oma elu ise korraldada. Allkirja on sellele põhikirjale andnud ka Eeva-Mariia eelkäija. Mis segab? Kas mingid salajased jõud?
  Mäletan kui käisin kunagi Apsnõs (siis Abhaasia ANSV-s) ning lävisin paljude kohalikega ja eestlaste ja armeenlastega. Tung oma riigi suunas oli 100%-line. Gagra oli kartvelide poolt täielikult hõivatud, apsuatel polnud õiguse raasugi. Isegi kohanime siltidel oli nende keel 3.-l kohal.
  Ja Artsahhis tuleb avada ka põhjaühendustee. Siis saaks ringi liikuda. Mingit tihedat elamist seal pole, ise olen selle läbi sõitnud. Isegi piirikad olid miilitsaputkas Nor-Harhaputis, viisa mul senini alles. Tagada tuleks ka aserite elualade ohutus neis mägikülades ja elu läheks edasi.
  Artsahhi iseseisvumise tunnustamisele peaks eelnema nõue, et kumbki pool (Artsahh ja Hajastan) peaks eraldi hääletama ja kui kumbki pool annab toetuse iseseisvusele, siis nii ka peab minema. Aseritel pole seal mingit õigust.
  Sakartvelo peab tunnistama, et ka irodel ja apsuatel on õigus iseseisvusele,s est neil rahvustel oma riiki pole. Alaania on ju Venemaa võimu all ega tule jutuks.
  Asi on seega EL-i jobukakkude taga. Miks Eeva-Mariia sellest midagi ei räägi? Kas veelgi jobukakum Kaja ei luba? Või segab Ratta Jurka vahele?

 6. Enn 6 kuud ago
  Reply

  See mis toimub USA-as on jube aga Biden topib oma nina teiste riikide siseasjadesse. See vana inimene on sõjast vaimustatud. Enne tema tulekut oli palju rahulikum. Brüsseli tegelased on ebaõiglased ja tegelevad valede asjadega. . Mõeldkse välja süüdistusi ja rikutakse mitmete riikide rahu.

 7. Eve 6 kuud ago
  Reply

  See järjekordne alatu väljamõeldis Valgevene suhtes on lihtsalt jube. Selle asemel et aidata säilitada r rahu riikides mõeldakse välja mitmesuguseid stsenaariume mis kogu aeg lähevad alatumaks. Valgevene oli rahulik ja õiglane rii. EL ei täida oma kohustust säilitada rahu maailmas.

 8. Almar Glustsenko 6 kuud ago
  Reply

  End (viimase 30 aastaga, Eesti rahvusetuks politiseeritud ultrakapitalismi olukorras) eriti tugevalt nutuvabamüüri sisse laduda lasknud ametnikud, sealhulgas diplomaadid, ei adu enam karvavõrdki seda, mida ka kõige korrumpeerum riigikogulasest fraktsiorast ikkagi teab.

  Et isegi, kui sa oled kindel, et oma Riigikogu 59 406 euro pearaha eest aastas saad sa osta omale pooled valimishäältest ja teise poole (kallimatelt ostetavatelt ja suures osas välismaal asuvatelt ja Eesti heale saatusele tegelikult sülitavatelt) saad osta omalt poolt ESM-ist varastatava 22 547 257 euro eest aastas (mõlemad arvud on 1 riigikogulase kohta),

  siis nii omaarust tõhusalt teostatavaks pikaajaliseks erakonnakorruptsiooniks ja oma rahvusriigi reetmiseks ning lagundamiseks on ikkagi vaja aduda ja kasvõi väheselgi määral teostada oma riigi lihtperemeesrahvuse ja viimase 800 aasta jooksul meile juurde ostetud lihtvõõrorjade rahvuste enamuse soove.

  Mitte deklareerida robotina vaid oma erakonnabande ristiisa kõiki tühje fraase ja seda veelgi mõttetumal ja isegi oma erakonda alaliselt kõrgeima võimu ees (siianigi valijad) lagundaval järjekindlusel.

  Sedaviisi võivad küll Liimets ja Jaani olla näiliselt edutatud mingit poliitbandet juhtiva nutuvabamüüri kurjategijate grupi poolavalikus sektis kasvõi kõrgeimasse tippu (nagu seda trikki on ilmselgelt tehtud Kadriorgia Buratiinaga nais-üliõpilas-korbi kaudu), kuid neil pole seejuures eriti halli aimugi ei selle sekti Eesti ega sionistliku Uue Maailmakorra ADL-iga seotud tagatubade maffia tõmblustest.

  Selles oleme me Toompea protestijatena veendunud 2 viimase kuu jooksul vähemalt 7 riigikogulasegagi vesteldes (nendest, kellega me otsapidigi seda teemat puudutasime), saati siis seda suudaksid aduda paramilitaarahelast poliitikasse tundmatus kohas hüppama sunnitud vastsed ametnikud, kel ei ole olnud võimalik kunagi omandada ei vastavat laiapõhjalist haridust ega oma sõjaväelisest erinevat maailmavaadet ega kogemust.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.