Välisminister Liimets Kopenhaagenis: regiooni arengu ja julgeoleku võti on riikidevaheline koostöö

Foto allikas: Välisministeerium

Välisminister Eva-Maria Liimets oli 3.–4. juunil visiidil Kopenhaagenis, kus said kokku Taani ja Balti riikide välisministrid. Kohtumisega tähistati diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva.

„Sada aastat tagasi tunnustas Taani ühena esimestest Eestit, Lätit ja Leedut iseseisvate riikidena ning ka 30 aastat tagasi seisis Taani kindlalt meie kõrval, et saaksime oma koha vabade rahvaste ja riikide hulgas,“ ütles välisminister Liimets. „Visiidil Kopenhaagenis arutasime Taani, Läti ja Leedu välisministritega, kuidas oma tihedat ja edukat koostööd veelgi laiendada, et meie regioon saaks konkurentsivõimelisemaks, jõukamaks, kestlikumaks ja turvalisemaks,“ lisas minister.

Liimets arutas mitmepoolsel kohtumisel Taani välisministri Jeppe Kofodi, Läti välisministri Edgars Rinkēvičse ja Leedu välisministri Gabrielius Landsbergisega tulevasi koostöövõimalusi rohepöördega seotud sektorites, nagu energeetika ja transport.

Ministrid rääkisid veel transatlantilistest suhetest ja eelseisvast NATO tippkohtumisest ning arutasid regiooni julgeolekuküsimusi ja kuidas ühiselt aidata idapartnerlusriike õigusriigi ja demokraatlike reformide ellu viimisel.

Välisminister Liimetsal oli Taani välisministri Kofodiga ka kahepoolne kohtumine. Liimets tänas kolleegi Taani panuse eest regiooni julgeolekusse ning avaldas heameelt, et järgmisel aastal naasevad NATO liitlaste suurendatud kohaloleku raames Tapale Taani kaitseväelased.

Ministrid rääkisid ka Eesti tegevusest ÜRO Julgeolekunõukogus ja Liimets avas lähemalt Eesti plaane juunis alanud teiseks eesistumiseks.

Samuti arutasid ministrid COVID-19 pandeemiaga seotud probleeme ja kinnitasid ühist soovi minna Euroopa Liidu digitõendi usaldusraamistikuga kiiresti edasi, et pandeemia seljatamise poole liikuda.

Lisaks kahe- ja mitmepoolsetele kohtumistele toimus visiidi raames Kopenhaagenis Balti riikide ja Taani välisministrite osalusel konverents „Koos minevikus, olevikus ja tulevikus. 100 aastat diplomaatilisi suhteid Taani ning Eesti, Läti ja Leedu vahel“ („Together in the Past, Present and Future. 100 Years of Diplomatic Relations between Denmark and Estonia, Latvia and Lithuania“).

Balti riikide ja Taani välisministrid allkirjastasid visiidil ka ühisdeklaratsiooni, mis on lisatud manusena.

3 kommentaari
 1. Nii 9 kuud ago
  Reply

  Meid ei ähvarda keegi ja meie julgeolek on kindlistatud sest Venemaa on kannatlik aga head suhted Venemaaga oleksid kasulikud küll. Tuleb lõpetada mõnedesse riikidesse segaduste tekitajaid, tuleb lõpetada vihavaenu õhutamine ja teistesse riikidesse oma nina toppimine. iga riik otsustagu ise mis talle hea on. Kahjuks USA president tegutseb ebaõiglaselt nagu tahaks sõjategevust Jube kui peaaegu pooled inimesed on Bideni vastu ja praegu käib nende karistamine ning mitmed on juba vangis. AGA JÄTKU TEISED RIIGID RAHULE. Brüsselis tegutsetakse ka nii nagu ei tahetaks rahu ja sekkutakse pidevalt mõnede riikide siseasjadesse. Kas ikka tegeletakse õiges suunas on küsitav ja arvan et ilma nende vahelesegamiseta oleks ,aailmas rahu ja õiglus. Kõige rohkem paneb imestama see et ei jäeta neid riike rahule mis ei ole EL-us.

 2. Enn 9 kuud ago
  Reply

  Toetan Mart Helme arvamust EL-u suhtes.

 3. Nojah 9 kuud ago
  Reply

  Kas Liimets on hakanud ajakirjanikuks või et avaldab siin oma seisukohti. Kui ma seda nime siin näen läheb mu tuju kehvaks ja ma ei loegi mida ta arvab.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.