Aas: Vesinikuturgu ei tohiks üle reguleerima rutata

Foto allikas: MKM

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas osales eile Euroopa Liidu energeetikaministrite kohtumisel Luksemburgis, kus tuli arutlusele ka liidu vesinikustrateegia.

Minister Aas rääkis, et Euroopa Liidu õigusraamistikus ei tohiks praegu hakata vesiniku tootmist ja tarbimist liigselt reguleerima. “Vesinikuturu tekkimiseks on vaja teataval määral ühtlustada vesiniku kvaliteeti ja taristu tehnilisi standardeid, aga kuniks vesinik on veel varases turu arengu etapis, peaks õigusraamistik olema paindlik, et anda ruumi uute ärimudelite tekkeks, innovatsiooniks ja erakapitali investeeringuteks,” ütles Aas.

Aas rõhutas, et Euroopa Liidu riigid peaksid vesiniku rindel keskenduma esmajoones liidusisesele koostööle, mitte vaatama kolmandate riikide suunas. “Kliimaneutraalsuse saavutamise teekonnal ei tohiks me luua uusi impordisõltuvusi,“ ütles ta.

Minister tõstis esile vesinikuga seotud arenguid Eestis, millega MKM ja Keskkonnaministeerium loovad eelduseid vesiniku kasutuselevõtuks. „Praegu on meil valmimas vesinikuressursside potentsiaali ja kasutuselevõtu analüüs, mis on aluseks käesoleva aasta lõpuks loodavale Eesti vesiniku teekaardile,“ rääkis Aas. „Plaanime ka suunata 50 miljonit eurot taasterahastust rohevesiniku pilootprojektidesse, et luua rohevesiniku tervikahelad, alustades tootmisest ja lõpetades tarbimisega.“

Lisaks sellele valmib peagi vesiniku tervikahela piloteerimise toetuse meede, millega hakatakse katsetama vesiniku kasutamise võimalusi ühistranspordis.

ELi energeetikaministrite nõukogu kohtumisel arutati lisaks vesinikustrateegiale ka Euroopa renoveerimislaine teemal. Samuti keskenduti energiataristu suuniste määruse nõukogu kokkuleppe saavutamisele, mille eesmärk on arendada taastuvenergiat, sealhulgas meretuulevõrku ja vesinikuvõrku, ning pöörata nende rahastamisele EL-i eelarvest suuremat tähelepanu.

2 kommentaari
 1. KARM: 9 kuud ago
  Reply

  Hiina viis 2020. aasta veebruaris maailmas, kaasa arvatud Soome läbi koordineeritud operatsiooni, millega osteti kokku kõik saada olevad näomaskid ja muud kaitsevahendid ning saadeti need Hiinasse.

  Tulemus oli see, et kõik apteekide laod olid Soomes tühjaks oestetud ja Soome riik pidi mõni kuu hiljem ostma Hiinast hingehinnaga maske, mis ei kõlvanud kasutada, vahendab Helsingin Sanomat.

  Hiina operatsioon Soomes ja mujal maailmas oli oskuslikult koordineeritud, selleks kasutati ära eri riikides elavaid hiinlasi. Soomes osteti tühjaks apteegid Helsingis, Turus, Tamperes, Jyväskyläs, Joensuus ja Oulus ning kaitsevahendid saadeti konteineriga Hiinasse. Soomes elavad hiinlased tegutsesid nagu sõdurid oma kodumaa huvides.

  See oli aeg, mil Soomes ei osatud veel koroonat karta, aga Hiinas oli haiguse kohta info olemas. Toona arvati Soomes, et tegemist oli kodanikuaktivismiga, aga hiljem selgus, et sama asi toimus üle terve maailma. See oli Hiinast juhitud operatsioon, et kõik kaitsevahendid maailmast kokku osta.

  USA-s on hakatud juba piirama Hiina vahetusüliõpilaste hulka, Soomes veel mitte. Soomes on Hiina tudengeid palju, aga nad ei paista eriti silma. Samuti ei soovi nad midagi rääkida poliitikast. Kõik kiidavad Hiinat ja ei leia, et Hiina oleks muutunud agressiivsemaks. Hiina tudengid toetavad meedia tsensuuri ja ühe partei süsteemi. Tudengite esindajad on kompartei liikmed, aga sellest avalikult ei räägita.

  Pärast maskide kokkuostmist Soomes selgus, et operatsiooni juhtinud Helsingi ülikooli keemiateaduskonna dokrorant on ühtlasi tööl Hiina saatkonnas ja tegeleb seal hariduse küsimustega.

 2. vesinik võtab aega, aga vene gaasist loobumine maksab väga valusalt kätte 9 kuud ago
  Reply

  Mille poolest impordisõltuvused hullemad on kui erainvestoritest sõltumine ???
  See vene gaas pole sugugi nii hull kui viisakam olla = diplomaatilisem.. Vähemalt elektrihinnad ei tõuseks röögatuteks. SAksamaa on sellest aru saanud.
  Maksan juba praegu 1 toa kütmise eest 15m2 100 eur kuus talvel. ÖSEL KÜTE SEES POLE EGA SIIS KUI KODUS EI VIIBI. Muu kommunaalid ka. Ja minu pension on
  414 eur. Mida te mõtlete? milline elukvaliteet !? võib siin olla.
  Hiina maskidelugu on heaks näiteks. TEgutsevad jah kui sõdurid – see on hiina maffia mis kõigis hina välismaistes kogukonddes valitseb. Vene oma on poisike sellega võrreldes.
  MA EI SUUD ÄRA IMESTADA, KUIVÕRD SAAMATU JA HAAVATAV ON EUROLIIT JA USA, KES SIIANI POLE SUUTNUD TOOTA VIIRUSVASTASEID MASKE KÕIGI INIMESTE JAOKS.AGA MARSILE KIPUVAD. SEE EI JÄÄ VIIMASEKS EPIDEEMIAKS. KUIVÕTD NÕRGESTAS JUBA SEE NEID MAJANDUSI!
  HIINAL AGA EI PAISTA MIDAGI VIGA OLEVAT.
  NII ET POLE VAJA VENEMAAD HAUGUTADA. Eesti paraku ei otsusta maailma uue ümberjagamise üle ja on õnnega koos kui valge inimese mõjusfääri satub. Hiina asemel.Kuigi, jah, Hiina on JUBA KÕIKJAL ja mingit jagamist ei tule muu kui Hiina keisri äranägemise järele.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.