Jüri Ratas: maksusüsteem peab tugevdama heaoluriiki

Jüri Ratas Keskerakonna volikogul

Selleks, et tagada meie inimeste jõukuse kasv, tuleb avada maksudebatt – ausalt, selgelt ja põhjendatult, ütles Keskerakonna esimees Jüri Ratas volikogu istungil peetud kõnes.

“Kahtlemata on tegemist küsimusega, mis ei tekita ülemäära suurt entusiasmi, kuid on selge, et tänase maksukoormusega jäävad paljud olulised küsimused kas lahenduseta või muutuvad probleemkohad aastatega veelgi teravamaks,” rõhutas Jüri Ratas. “Kriisi ajal nägime eriti selgelt, kuivõrd oluline on tugev turvavõrk ning riigi toetus ettevõtetele ja Eestimaa inimestele. Ka nüüd, mil õhus on lootust, et meid räsinud kriis saab seljatatud, oleks vale arvata, et abi pole enam vaja. Vastupidi, kriis osutas veelgi paremini, kus on arenguruumi, millised on meie nõrkused.”

Jüri Ratase sõnul seisab Keskerakond jätkuvalt astmelise tulumaksu kehtestamise eest, mille peamine eesmärk on aidata kaasa sidusama ühiskonna loomisele.

Uusi makse silmas pidades tasub Jüri Ratase meelest tõsiselt kaaluda tervise- ja tööminister Tanel Kiige poolt välja pakutud hoolduskindlustusmaksu rakendamist, millega kaetaks konkreetselt vaid hoolekandega seotud kulud.

“Näiteks kaheprotsendiline maks jaotatuna töövõtja ja tööandja vahel annaks olulise positiivse tõuke murele, mis kimbutab kümneid tuhandeid Eestimaa peresid ühel või teisel ajahetkel – kuidas tagada enda lähedase väärikas vananemine ning hool,” lausus Jüri Ratas.

Samuti tuleks Jüri Ratase sõnul Eestis arutada juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 algatust kehtestada rahvusvahelistele korporatsioonidele globaalselt 15-protsendiline tulumaksu miinimum. “Julgemalt tuleks meil arutada aga ka jõukuse või erinevate varamaksete üle, mis ei lööks valusalt antud maksu maksjaid, kuid võimaldaksid panustada erinevatesse murekohtadesse,” täiendas Jüri Ratas. “Probleemiks on jätkuvalt OÜtamine. Kui ikkagi juhatuse esimehe ainus sissetulek on dividenditulu oma firmast, siis on selge, et see tulu tuleb maksustada sotsiaalmaksuga. Varamaksude puhul võiksime arutleda eelkõige kinnisvara- ja automaksu üle. Kinnisvaramaksu puhul võiksime lähtuda maamaksu loogikast, et inimese kodu on maksuvaba, aga muu omandatud kinnisvara pealt tuleks maksta.”

Üheks oluliseks verstapostiks on Euroopa Liidu rohelepe, mis annab kogu maksustamisele uue paradigma – kui sa ei investeeri seadmetesse ega muuda oma käitumist, siis pead sa selle eest maksma. “Seeläbi saaksime hoida puhast elukeskkonda ja motiveerida ettevõtjaid panustama innovatiivsetele lahendustele,” lisas Jüri Ratas. “Kokkuvõttes taandub kõik aga küsimusele – millist riiki me tegelikult tahame ning ehitame? Kas õhukest ja individualistlikku või sellist, kus on tunda ühiskonna tuge ja solidaarsust? Minu seisukoht on, et maksusüsteem peab toetama heaoluühiskonna jätkumist.”

3 kommentaari
 1. Õlle hind 2 aastat ago
  Reply

  Mäletate? Ei püsi see võim!

 2. Taas 2 aastat ago
  Reply

  läheb tõhustamiseks ja panusramiseks. Et keegi asjast sotti ei saaks.

 3. Valega saadud võim. Ratas on reetnud Savisaare, rahva ja ka oma pooldajad. 1 aasta ago
  Reply

  Kaqhjuks sellest erakonnast on saanud varaste soosijad.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.