Välisminister Liimets: oleme Leeduga Valgevene põhjustatud rändekriisis solidaarsed

Foto allikas: Välisministeerium

Välisminister Eva-Maria Liimets osales täna, 12. juulil Brüsselis Euroopa Liidu välisasjade nõukogul, kus avaldas Leedule solidaarsust Valgevene põhjustatud migratsioonikriisis. Euroopa Liidu välisministrid arutasid kohtumisel ka olukorda Etioopias, Afganistanis ja Lõuna-Kaukaasias ning kõnelesid uute digitehnoloogiate geopoliitikast ja Euroopa Liidu strateegilise kompassi loomisest.

Välisasjade nõukogul oli päevakajalise teemana arutlusel rändesurve Leedu-Valgevene piiril. „Avaldasin Valgevene režiimi põhjustatud migratsioonikriisis Leedule solidaarsust ja kutsusin üles kõiki Euroopa Liidu kolleege aitama kaasa selle keerulise olukorra lahendamisele, eelkõige ebaseaduslike sisserändajate tagasipöördumise korraldamisel. Samuti kinnitasin, et vajadusel toetame Leedut aruteludes Valgevene-vastaste piiravate meetmete täiendamisel,“ ütles Liimets.

Lisaks Valgevene režiimi tegevusele arutasid ELi välisministrid ka olukorda Afganistanis, Lõuna-Kaukaasias ja Etioopias. „Teeb väga murelikuks, et Tigrays jätkub konflikt, mis mõjutab lisaks Etioopiale kogu regiooni stabiilsust ja lubamatu on tsiviilisikute kannatamine vägivalla all. Seetõttu rõhutasin nõukogul, et osalistel tuleb kiiremas korras leida poliitiline lahendus,“ ütles Liimets.

ELi välisministrid arutasid veel uute digitehnoloogiate geopoliitikat, et Euroopa Liit koos USAga säilitaks nende arengus rahvusvahelisel areenil konkurentsivõimelise positsiooni. Samuti vahetati mõtteid Euroopa Liidu strateegilise kompassi loomise protsessist.

Uute digitehnoloogiate puhul rõhutas Liimets ELi ja NATO koostöö tähtsust, et tagada suurem ja otstarbekam rahastus uute tehnoloogiate arendamisel ja kasutusele võtmisel ning et vältida liigset reguleerimist. „Kuna uusi tehnoloogiaid kasutatakse geopoliitiliste ambitsioonide teostamiseks, siis seisame ka tehnoloogiate vastutustundliku kasutuse eest ja toetame selleks vajalike standardite loomist, mis aitaksid tugevdada meie julgeolekut,“ tõi Liimets veel välja.

Ka ELi strateegilise kompassi protsessis on välisministri sõnul tähtis tugevdada koostööd NATO ja teiste strateegiliste partneritega. „Strateegiline kompass on väga hea võimalus ühildada arusaamu ühistest väljakutsetest ja seada eesmärke, et suurendada ELi tegutsemisvõimet ja kaalukust rahvusvahelistes suhetes,“ lisas Liimets.

Välisasjade nõukogu kiitis täna heaks ka 2014. aastal kehtestatud sanktsioonide pikendamise Venemaa vastu veel kuue kuu võrra, kuni 31. jaanuarini 2022. Relvaembargo ja piirangud finants- ja energiasektoris ning kahesuguse kasutusega kaupade valdkonnas kehtestati, et reageerida Venemaa destabiliseerivale tegevusele Ukrainas. Lähemalt saab Venemaa-vastaste majandussanktsioonide kohta lugeda siit.

9 kommentaari
 1. Kas 2 kuud ago
  Reply

  selline solidaarsusavaldus tähendab, et ka Eesti klikk peatab sidemed Valgevenega kuni Lukašenka võimutsemise lõpuni? Või katsub ikkagi oma saadikut Minskisse sokutada? Miks ma seda Liimetsa ei usu, sest tema senine jutt ja teod ei lähe kuidagi kokku.

 2. Kodanik 2 kuud ago
  Reply

  Et Valgevene on siis süüdi selles,et kriis Leeduga tekkis? Piinlik on seda lugeda. Kas nii loll või moraalitu ongi siis EESTI VABARIIGI väiisminister. Eestlased ja KE liikmed, kas jäätegi taolisteks tõeväänajateks. Küll teid karma varsti karistab.

 3. Eve 2 kuud ago
  Reply

  JÄTKE OMETI VAGEVENE RAHULE ta on alati ise hakkama aanud ja saab nüüdki. Meie välisminister tegeleb selliste küsimustega mis üldse temasse ei puutu. Valgevene on ilma vahelesegamata tubli riik ja rahvas valib ise oma presidendi.

 4. Nii 2 kuud ago
  Reply

  Kurb eg me ei ole iseseisev riik vaid ikka liidus kus heade suhete asemel sekkutakse teiste riikide siseasjadesse. Ega EL-us olles pole elu paremaks läinud. Ansipi ajal vaesus aina kasvas, Küik oleneb valitsusest. Ratasel oli tubli valitsus ja väga palju tehti head ära sisepoliitikas aga ma ei suuda talle andestada et ta pani välisminstriks sellise inimese kellest mie riigile pole mingit kasu otse vastupidi.

 5. Enn 2 kuud ago
  Reply

  Kuhu on kadunud Maali Maalt om õiglaste arvamustega.

 6. Järvamaalt 2 kuud ago
  Reply

  Taoline seisukoht KE ministrit näitab millist poliitikat see moraalselt väärastunud kamp ka eestis ajab.Ootan kärsitult,et millal te eesti poliitikast kaote.

 7. robert 2 kuud ago
  Reply

  See väärastunud kamp võtab aastaid vastu EL almuserahasid sest iseseisvalt majandada ei suudeta Valgevene on suveräänne riik ja presidendi valis rahva selge enamus Leedu tükkis teise riigi poliitikat tegema ja sai vastu hambaid Põhjus on EL pagulaspoliitika kahepalgelisuses

 8. Nojah 2 kuud ago
  Reply

  Liimets puudus sealt vee. See naine arvab et temast midagi oleneb. Ta ajab tuult taga ja meie riigile pole temast tolku midag.

 9. Nii 2 kuud ago
  Reply

  Mina olen solidaarne Venemaaga kuhu on põgenenud paljud ukrainlased. Aga abi nad ei vaja sest Venemaa suudab neile pakkuda inimväärset elu.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.