Välisminister Liimets: poliitiliselt juhitud illegaalne migratsioon tuleb peatada

Täna, 11. augustil toimus kolme Balti riigi välisministrite videokohtumine, kus arutati Valgevene režiimi poliitiliselt korraldatud hübriidrünnaku ja poliitiliselt juhitud illegaalse migratsiooni peatamise võimalusi.

Välisminister Eva-Maria Liimets kinnitas Leedu ja Läti välisministritele, et nad ei ole selles olukorras üksi ning nii Balti riigid kui Euroopa Liidu liikmesriigid on omavahel solidaarsed ja abistavad üksteist. „Valgevene poolt üle EL-i ja NATO välispiiri suunatud inimvoog on Valgevene režiimi poliitiliselt korraldatud hübriidrünnak,“ rääkis välisminister Eva-Maria Liimets. „Tegu ei ole pelgalt Leedu ega Läti probleemiga – Balti riikide solidaarsusest ja koostööst lähtuvalt on selge, et me ei tohi ühiselt lasta õõnestada meie regiooni julgeolekut,“ lisas välisminister.

Välisministrid nentisid, et lahenduse võti on suhtlus rände lähteriikidega, kellele tuleb selgitada, kuidas Valgevene režiim nende kodanikke poliitiliselt ära kasutab. „Iraagi valitsuse otsus sulgeda lennuliinid Iraagi ja Valgevene vahel on hea näide rahvusvaheliste suhete olulisusest keeruliste probleemide lahendamisel, kuid Iraak ei pruugi jääda viimaseks riigiks, kelle kodanikke režiim poliitiliselt juhitud inimkaubandusse tõmmata üritab. Nii Euroopa Liit tervikuna kui liikmesriigid peavad olema reaktsioonivalmis ja sekkuma olukorda varases faasis, et ennetada survet Euroopa Liidu välispiirile,“ lisas Liimets.

Välisministri sõnul on ülimalt oluline probleemi rahvusvahelisel tasandil teadvustamine ning koostöö tõhustamine. Ka 6. augustil toimunud Balti riikide peaministrite kohtumisel vastu võetud ühisavalduses kinnitatakse otsustavust kaitsta Euroopa Liidu välispiiri Valgevenest juhitud illegaalse migratsiooni eest.

Leetu on tänavu jõudnud Valgevenest veidi üle 4000 illegaalse piiriületaja, Läti on piiril kinni pidanud ligi 350 ebaseaduslikku migranti. Eesti on saatnud Leetu kümnest politseinikust koosneva ESTPOL5 üksuse ning toetab Leedut ka EL elanikkonnakaitse mehhanismi ja Frontexi ühisoperatsioonide raames. Lisaks ekspertabile on Eesti aidanud Leedut okastraadi, mehitamata õhusõidukite ning telkidega. Samuti on Eesti kasutanud täiendavaid võimalusi Leedu toetamiseks diplomaatia kaudu.

6 kommentaari
 1. Soo 7 kuud ago
  Reply

  Jälle see naine võtab siin sõna. Lihtsalt naeruväärne. Tema sõnade põhjal ei lõpe mingi migratsioon. TäiEsti tarbetu poliitik meie riigi jaoks. Tahaks kuulda hoopis teiste keskerakondlaste arvamusi. Kesknädal on muutunud halvemuse poole tänu sellistele poliitikutele ja oma meelest ajakirjanikele. Liimets võiks esinea peavoolumeedias kus tema arvamused loeksid ja mida mina ei loe kuna hoian oma närve. Kesknädal oli varem tore ajaleht mida ma aastaid tellisin ja lugesin.

  • Olid loetavad lood 7 kuud ago

   Kesknädalas kirjutasid ajakirjanikud Ernits, Ummelas, Lenk ja Hendla.
   Olid huvitavad lood. Ka ajaloolised teated ausalt Ukrainast.
   Kesikud petsid Ekret ja kõik läheb allamäe.

 2. Nii 7 kuud ago
  Reply

  Selle naise nägu võib siin tihti näha kahjuks. Kus on meie tublid, ausad ia õiglased poliitikud et nad ei kirjuta. Vahest vilksab siin müni selline arvamus ja nägu mis teeb hinge rõõmsaks ja meele heaks aga kahjuks harva. Kahju et ei ole enam Tallinna TV-d ja saadet Meedia keskpunkt kust võis saada teada mis meil tegelikult toimub. Parimaid poliitikuid ja ajakirjanikke on küll olemas kes vähe esinevad ajakirjanduses-ehk kardavad õigust rääkides ja mitte vihavaenu õhutades saada valesüüdistusi enda nimele. Meil tahetakse õpetada teisi riike aga endal lokkab ebaõiglus.

 3. Mitte 7 kuud ago
  Reply

  TULEB PEATADA, vaid tuleb koostada kindel kava, kuidas seda teha.
  1) Kõigepealt katta piir 3-realise tõkkega, kõrgus 4m, nende vahel lõiktraatkerad.
  2) Kui sealt keegi läbi tungibki või üle saab, tuleb ta jõuga tagasis undida.
  3) Kui kedagi ka nii ei õnnestu tagasi ajada, tuleb ta koonduslaagrisse pista. Et ta mitte kuskile ei saaks põgeneda. Ning teda mitte mingil juhul seadustada. Esimesel võimalusel tagasi koju lennutada.
  4) Igasuguse vastuhaku korral piirikatele tuleb kasutada tulirelva kuni sissetungija hävitamiseni.
  Kõike tuleb avalikustada, siis saavad sissetungijad teada, et sealt pole mõtet Angela juurde ülalpidamisele tungida.

 4. Mees maalt 7 kuud ago
  Reply

  See värd on vist süüdimatu?

 5. Ohoo 7 kuud ago
  Reply

  Keegi ei tee väljagi tema sõnadest. Võiks millegi kasulikumaga tegelema.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.