Erki Savisaar: Reformierakond = Excel, Keskerakond = inimene ehk Reformierakond ei ole Keskerakond

Erki Savisaar. Foto: Andrus Tamm

Meelis Atonen avaldas arvamust, et Reformierakond on muutunud Keskerakonna nägu. Ei ole selle seisukohaga absoluutselt nõus. Reformierakonna poliitika on selgelt Exceli tabeli põhine – Eesti riigil läheb nende meelest siis hästi, kui eelarve struktuur on tasakaalus. Keskerakond on alati vaadanud suuremat pilti, lähtudes Eesti elu edendavatest investeeringutest, regionaalpoliitikast, ettevõtlusest ja inimeste reaalsest toimetulekust ning rahvusliku rikkuse kasvatamisest.

Keskerakond on seisukohal, et inimeste heaolu ja rahvuslikku rikkust aitavad kasvatada kiired ja turvalised taristud. Olgu selleks siis Tartu, Narva ja Pärnu suunal neljarealised maanteed või interneti viimase miili kiirendatud tempos ehitamine. Samuti on Keskerakond veendunud, et eakad väärivad suuremat tähelepanu ning seetõttu tõstame erakorraliselt nii pensione kui ka üksi elavate pensionäride toetust. Unustada ei saa ka noori peresid, parandades nende võimalusi eluaseme laenude võtmiseks ning pakkudes regionaalseid meetmeid kodu soetamiseks ka väljaspool Tallinna ja Tartu kuldseid ringe. Lisaks sellele oleme veendunud, et kõike ei pea otsustama Toompealt, vaid parimad otsused sünnivad inimestele lähemal – kohalikes omavalitsustes. Just seetõttu soovime anda kohalikele linna- ja vallavolikogudele suuremat otsustusõigust ning tegevusvabadust.

Maailmavaatelisi erimeelsusi on veel palju. Olgu selleks siis Keskerakonna seisukoht hoida teadusinvesteeringud kindlalt üle ühe protsendi ja motiveerida eraettevõtteid tegema sama, et suunata teadusarendust baasteaduselt reaalselt rakendatavale teadusele. Vähem tähtsad pole investeeringud põllumajandusse ja maaelusse, Eesti kui mereriigi arendamine, presidendi otsevalimised ning palju muud.

Ühes olen ma aga Atoneniga nõus: Eesti maksusüsteem vajab totaalset muutmist. Tuleb üle vaadata maksustamise üldpõhimõtted ning viia läbi struktuursed muutused. Seda nii aktsiiside, ettevõtluse kui ka tööjõumaksustamisel.

3 kommentaari
 1. Ühist 2 nädalat ago
  Reply

  on neil bandedel siiski rohkem. Põhiline ühendaja ehk ühisosa on inimest petta.
  Kuid maksunduse vallas võin Erkile ette öelda, mida teha. Tuleb jupiviisilised altkäemaksud tühistada ehk asendada ühtse tarbimismaksuga. Pool läheb müüja ja pool ostja omavalitsuse arvele. Nii ei saa Ruhnu elada Tallinna arvel ja vastupidi.
  Kui suur tarbimismaks tuleb, selgub ajaga. Vajalik oleks aga rahaarveldus üle viia veebivaheldusele ehk põhiraha asuks rahakaardil. Sularaha toimiks esialgu ainult odavostudel.

 2. Kahju, et see poisike 2 nädalat ago
  Reply

  kukus voodist pea-peale. Muidu oleks sama tark olnud nagu ta isagi.
  Tundub, et oli kõva põrutus.

 3. Vaagija 2 nädalat ago
  Reply

  “Eesti maksusüsteem vajab totaalset muutmist” – tundub, et lõpuks ometi on kõik osapooled selle reformi vajadusest õigesti aru saanud. Erkile soovin nii selgesõnalise sõnavõtuga jääda ikka isa vääriliseks.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.