Riik rakendab madalama sissemaksuga kodulaenu teenuse

Jaak Aab

Regionaalvaldkonna toetuste hulka lisandub uus meede – riik hakkab uuest aastast käendama maapiirkondades eluaseme soetamist, ühtlasi on plaanis välja töötada ka uus madala omaosalusega kodulaenu teenus lastega peredele. 

Riigihalduse minister Jaak Aabi sõnul on eluaseme ostmise võimalused väljaspool suuremaid linnapiirkondi pärsitud tulenevalt madalast kinnisvarahinnast ja likviidsusest.

„Väljaspool suuremaid linnapiirkondi vajavad inimesed eluaseme soetamiseks ja korrastamiseks riigipoolset tuge. Uuest aastast plaanime juurutada uued meetmed, mis aitavad turutõrke piirkondades finantseerimisega seonduvaid muresid leevendada,“ märkis Aab. „Hakkame pakkuma noortele peredele ja spetsialistidele eluaseme soetamiseks läbi KredExi riiklikku käendust kuni 80 protsendi ulatuses. Lisaks on plaanis pakkuda madala omafinantseeringuga eluasemelaenu käendust lastega peredele, kellel on keeruline koguda vajaminevat omafinantseeringut.“

Maapiirkonnas eluaseme soetamisel väheneb laenutagatise nõue ning eluaseme soetamine muutub lihtsamaks. „See riiklik käendus on loodud just neile, kes täna oma kodu soetamiseks pangast kinnisvara madala turuväärtuse tõttu laenu ei saa,“ lisas minister.

Suurem käendusmäär loob võimaluse asendada laenu hüpoteek riikliku tagatisega, mis pakub pangale suuremat kindlust laenu andmisel. Uus käendustoode on suunatud kõigile piirkondadele, v.a Tallinn, Tartu ja Pärnu ning piirkonnad, kus tehingule eelneva kalendriaasta kinnisvara keskmine turuväärtus ületab 500 eurot ruutmeetri eest.

Uue madala sissemaksuga kodulaenu teenuse kaudu tekib võimalus pakkuda pankadele lisakäendust ning vähendada omafinantseeringut. „Hetkel on Kredexi eluasemelaenu käenduse kasutamisel minimaalne omafinantseering 10 protsenti ning plaanis on seda vähendada poole võrra. See on peredele eluaseme soetamisel kindlasti suureks abiks. Teenust saavad kasutama hakata pered, kus kasvab vähemalt kolm last,“ lisas minister Aab.

Aabi sõnul on plaanis jätkata ka korteriühistutele juba kriisil ajal alustatud regionaallaenu eraldamisega maapiirkondades. „Regionaallaen on heaks võimaluseks, kui korteriühistud soovivad võtta pangalaenu, kuid olemasolev tagatis pole piisav pangapoolse finantseeringu kaasamiseks. Mul on hea meel, et oleme leidnud võimaluse selle teenusega jätkata,“ märkis minister.

Kredexi regionaallaen korteriühistutele avanes 2020. aasta juunis erakorralise meetmena. Aastaga on sõlmitud 38 laenulepingut kogusummas 4,6 miljonit eurot, millega paranevad ligikaudu 800 inimese elamistingimused.

Uusi meetmeid rahastatakse Kredexi sihtkapitalist ning lisanduvad vahendid riigieelarvest. Täiendavalt nähti 2022. aasta riigieelarves ette 0,8 miljonit eurot uute meetmete käivitamiseks.

2 kommentaari
 1. Keskerakonna jutt on möga. 4 kuud ago
  Reply

  Ikka enne valimisi püüavad lolle.

 2. KUUM: Iisraelis on nõutav nüüd kolmas vaktsiinidoos 4 kuud ago
  Reply

  Iisraelis, kus on hakanud massiliselt koroonasse haigestuma ja surema kahe vaktsiinidoosiga patsiendid, nõutakse nüüd kõigilt kolmandat doosi, muidu poodi ja baari ei pääse.

  Iisrael on sellega esimene riik maailmas, mis muutis kohustuslikuks kolm koroonavaktsiini doosi. Ilma selleta kaotab koroonapass kehtivuse, vahendab Daily Mail.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.