Simson soovitab Norral elektrieksporti Euroopasse siiski jätkata

Kadri Simson

Pärast seda, kui Norra keskpartei soovitas sealse madalama elektrihinna säilitamiseks lõpetada elektrieksport Euroopasse, kohtus euroliidu energeetikavolinik Kadri Simson Brüsselis Norra nafta- ja energiaministriga ning soovitas elektritarneid siiski jätkata, vahendab TV2.

Ajend, miks Sentrepartiet, Norra keskpartei enda ettepanekuga üldse välja tuli, taandus prognoosile, et Norrat ootavad talvel rekordkõrged elektrihinnad – põhjuseks kuiv ilm, Norra veehoidlate madal veetase ning kõrge gaasi- ja CO2-hind Euroopas.

“Meid ähvardav elektrikriis läheneb ja on oodata hinnatõusu,” ütles keskpartei parlamendiliige Ole André Myhrvold väljaandele Dagens Næringsliv. “Keskpartei hinnangul peame me kohe välja mõtlema, kuidas kehtivate õigusaktide piires elektrieksporti piirata.”

Kuna keskpartei jõuab pärast edukaid valimisi koos parempoolsete ja töölisparteiga peatselt moodustatavasse valitsusse, lubas Myhrvold energiat puudutava õigusraamistikuga tööle hakata.

Samal ajal kui EL-i riikides on tänavu sügisel ülikõrged gaasi- ja elektrihinnad, jagub Norral voolukaableid mitmete riikide, teiste seas Saksamaa ja Hollandi tarvis, kirjutas TV2.

Reedel vestleski Kadri Simson sel teemal Norra nafta- ja energiaministri Tina Bruga, kes ka ise elektriekspordi külmutamise ideed ei toeta.

“Siin Euroopas näeme me kõiki ühise energiaturu eeliseid. Laiapõhjalisem elektriturg aitab meil pakkuda rohkem taastuvenergiat,” ütles Simson pärast kohtumist Norra ajakirjanike küsimustele vastates.

TV2 sõnul pelgab Simson, et kõrge elektrihinna tõttu tehtavad otsused lükkavad tulevikus edasi hädavajalikke investeeringuid Euroopa taastuvenergiasse.

“Peame mõtlema kõikidele tagajärgedele,” pöördus Simson selgelt Norra poole.

Lisaks rääkisid Simson ja Bru Brüsseli visiidi käigus kahest uuest meretuuleprojektist, vesinikust ning süsiniku kogumisest ja ladustamisest.

“Pikas perspektiivis on meil kõige rohkem kasu sellest, et meil on reaalsed ühendused teiste riikidega. See muudab hüdroenergia väärtuslikumaks. See tähendab, et meil on aja jooksul stabiilsemad energiahinnad. See on hea inimestele ja hea tööstusele,” ütles Tina Gru TV2-le.

Tema hinnangul taandub elektrihinnaprobleem nii kuivale aastale, mis jättis veehoidlad tühjaks, kui ka sellele, et Norra ei ekspordi rohkem kui tavaliselt. Gru sõnul oleksid Norras hinnad veel kõrgemad, kui kaableid üldse poleks.

BNS

9 kommentaari
 1. Aja Lugu 1 aasta ago
  Reply

  Aeg oleks alustada (kriminaal)uurimine isikute vastu, kes on seni takistanud tuuleparkide ehitust Eestis. Miks ja kelle huvides on nad seni tegutsenud? Eesti riik on sunnitud ostma sisse sadade miljonite eest elektrienergiat millest osa oleks võinud ise toota. Kuna kohapealne tuuleenergia tootmine suurendaks riigi SKP-d, suureneks seega ka riigikaitsele eraldatav 2%. Tuuleenergia tootmisele pandi pidurid peale ja seega pandi pidurid ka riigikaitsele eraldatavatele summadele. Miks? Ega ometi pole tegemist venemeelsetega? Eestiga sarnase pindalaga Taanis on tuulikute arv 40 korda suurem.Kuidas sealseid kodanikke tuulikud ei häiri? Ka Taanis on on radarid.

  • Miks Eesti ühendas ennast lahti Venemaa elektri süsteemist? 1 aasta ago

   Oli odav energia. Ameerika käsk on oluline. Meie tahe ei loe sittagi.
   SIMSON OLI KOOS OMA ISAGA, REPSIGA, RATTAGA JNE REETURID. VALADEGA KUKUTASID SAVISAARE.

 2. Eve 1 aasta ago
  Reply

  On vaja Venemaalt odavat elektriteksporti jätkata Venemaaga.

 3. Jah 1 aasta ago
  Reply

  Norra on suurepärane riik ja kõige tähtsam on see et ta on vaba ja Brüssel teda ei kamanda.

 4. Jah 1 aasta ago
  Reply

  Aga tegelikult on keskerakondlased ainukesed kes muretsevad elektri kallinemise pärast, teised tahavad vaid võimule halvustades teisi.

  • KESKERAKONNA NÄRAKAS. KAS VALETAMISEST ISU TÄIS EI SAA? 1 aasta ago

   Oli odav energia. Ameerika käsk on oluline. Meie tahe ei loe sittagi.
   SIMSON OLI KOOS OMA ISAGA, REPSIGA, RATTAGA JNE REETURID. VALADEGA KUKUTASID SAVISAARE.

 5. KESKERAKONNA NÄRAKAS. KAS VALETAMISEST ISU TÄIS EI SAA? 1 aasta ago
  Reply

  Te olete rahvale palu halba teinud.

 6. Midagi 1 aasta ago
  Reply

  ajab Katariina sassi. Midagi SOOVITADA saab see, kes on kellegi ülem, Katariina aga ei kamanda Norrat. Seega saab ta vaid SOOVIDA ja PALUDA.

 7. to aja lugu 1 aasta ago
  Reply

  kui eesti oleks ise tootnud energiat,mitte ostnud siis olnuks see veel kallim – eestlane koorib eestlase naha.
  tuulikud on VANANENUD tehnika !!!aga me oleme ju hajunud tarvitama teiste vanu riideid , sõjatehnikat, valesid ideid ja kahjulikku tootmist .
  kindlasti häirisid tuulikud. aga nad on juba nii poliitümmarguseks lihvitud, et saa arugi sellest kust see äda tuleb. taanis muideks ei opereerita ka üle 72 a inimesi …

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.