Tõnis Mölder EL-i keskkonnaministritele: elektri hind peab olema prognoositav ja taskukohane

Minister sõna võtmas. Foto: Keskkonnaministeerium
Eilsel Euroopa Liidu (EL) keskkonnanõukogu istungil Luxembourgis otsisid Euroopa keskkonnaministrid lahendusi ka elektrihinna tõusule. Keskkonnaminister Tõnis Mölderi sõnul peab heitkogustega kauplemise süsteem olema paindlikum hinna muutuste suhtes.

Elektriteema arutelul sõna võtnud Tõnis Mölder märkis, et me ei tohi kaotada ELi kodanike tugevat toetust roheüleminekule erakordselt kõrgete energiahindade tõttu.

„ELi poliitika peab toetama üldise hinnataseme stabiilsuse tagamist. Pretsedenditu elektrihinna tõus, mis on tingitud eelkõige gaasi, nafta, kivisöe ja ka CO2 kallinemisest, on pannud nii kodanikud kui ka ettevõtjad tugeva surve alla. Kahjuks näitab tänane olukord, et meil on pikk tee minna, et tagada puhas juhitav elektritootmine,“ lausus Mölder.

Keskkonnaminister rõhutas, et nii palju kui võimalik, tuleb roheüleminekuks tagada elektrihindade prognoositavus ja taskukohasus. „Peame analüüsima kõiki võimalikke energiahindasid mõjutavaid poliitikavahendeid, sealhulgas ETSi (heitkogustega kauplemise süsteem) hinnaga seotud meetmeid. Süsteem peab olema paindlikum hinna muutuste suhtes. Oluline on saavutada elektrihindade prognoositavus ja taskukohasus, et vältida kliimapoliitika põhjendamatuid kulusid. See on nii transpordisektori elektrifitseerimise kui ka rohevesiniku projektide elluviimise oluliseks eelduseks,“ ütles Mölder.

Kuigi ELi elektrituru hinnad sõltuvad globaalsetest trendidest, näitab praegune olukord, et taastuvenergia võimsuste rajamist tuleb kindlasti kiirendada. „Eesti jaoks tähendab see eelkõige meretuuleparkide arendamisega edasiminekut,“ rõhutas keskkonnaminister arutelul.

Teema lisati päevakorda Kreeka, Hispaania ja Poola ettepanekul, kuna küsimus on akuutne ning vajab keskkonnaministrite tähelepanu. „Tänane arutelu näitas selgelt, et elektrihinna tõus mõjutab kogu Euroopat ja liikmesriigid soovivad kasutusele võtta leevendusmeetmeid. Näiteks soovib Kreeka heitkogustega kauplemise süsteemis ajutise riskimaandusmehhanismi kasutuselevõtmist ja Poola ETSi revisjoni,“ märkis Mölder.

Eilsel istungil leppisid Euroopa keskkonnaministrid kokku ühistes positsioonides ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni osaliste ehk COP 26. kohtumiseks. Novembris Glasgow’s toimuval COP 26l vaadatakse üle senised edusammud kliimamuutuste ohjamiseks ning loodetavasti võetakse vastu ka otsused nende teemade osas, milles seni ei ole veel kokkuleppele jõutud.

Teiste teemadena oli nõukogu päevakorras arvamuste vahetus kliimapaketi ’Eesmärk 55’ ning uue Euroopa metsastrateegia üle.

Tõnis Mölderil oli Luxembourgis ka kahepoolne kohtumine Euroopa Komisjoni volinik Virginijus Sinkevičiusega, et arutada elurikkuse, mere ja metsa teemasid. Lisaks leidsid aset kohtumised Rootsi keskkonna- ja kliimaministri Per Bolundiga, Tšehhi keskkonnaministeeriumi aseministri Vladislav Smrž’iga ning Soome keskkonna- ja kliimaministri Krista Mikkoneniga.

6 kommentaari
 1. Väga 2 kuud ago
  Reply

  õige! Rohepööre saab võimalikuks ainult inimesi pettes.

 2. Lollidemaa 2 kuud ago
  Reply

  Kõigepealt tekitame omale probleemid ja siis asume suure kisaga neid lahendama. Naeruväärne valitsus.

 3. vana 2 kuud ago
  Reply

  Prognoositav ja taskukohane elekter on olemas ainult Venemaal!

 4. mölder ütles ja elekter langes 2 kuud ago
  Reply

  Venemaa müüb oma elektrit nagunii teistele kui meie seda osta ei julge hirmus, et meie valitsejad,need pisukesed, kohapealt valitseda ei saa.Venemaa tuleb nagunii KUI ta leiab, et see on otstarbekas (ilmselt ei leia )
  ja hiinlane peale surub. Eelistate hiinlast ? kassikeetmist ja koeranülgimist.? Euroopa nööbi otsas rippumine hiinlase käest ei päästa.
  Kes on teil keelanud rahastamast vesinikuenergia arendamist? Suured energiakonsortsiumid. Kuidas külll?
  Selgitage palun. kui julgete.
  Mölder ütleb elektrile mine odavamaks ja lähebki.
  Jääb üle mullad ja metsad ahju ajada, et kütta ja valgustada tohutuid klaaskolosse provintsipealinnas ,sest
  mõni tahab investeerida … Kes kurat küll- siin ? Lolle on kõik kohad täis.
  Ja siis on lage maa ja ehk mõni kuivendamata või kütmata soo, kus kogunevad kilplased oma lastelastele
  rääkima muinaslugusid kuldsest Kunglast -pirruvalgel. Kui pole pirdugi , tõusevad ja uinuvad koos päikesega.
  Niudevöö asemel samblast tutike ümber no…u.

 5. dumat nado fedja 2 kuud ago
  Reply

  HIINA KÄSKIS OMA SIGIMISAPARAADILT NÜÜD TRAAGELNIIDID VÄLJA VÕTTA.Erilist vaimustust küll esialgu polevat,aga käsk on käsk. NII, ET 15 a. PÄRAST ON , KELLELE MAAD VAJA. JA MIS SAAB SIIS NENDEST “JÕUPINGUTSTEST” KLIIMA JA KEELE HOIDMISEL, INIMKONNA ARVUKUSE PIIRAMISEL HUMAANSETE VAHENDITEGA = UUEL MAJANDUSEL ILMA RAHAMAJANDUSETA, UUEL EETIKAL, UUEL HALDUSEL, ROBOOTIKAL, INIMESTE VABADUSEL TEHA SELLIST TÖÖD ;MIS NEILE MEELDIB JA SIIS KUI MEEDIB. SELLEKS SEE TEHNIKA JU ONGI. ? OLETE TE SELLELE MÕELNUD? ON ÜLDSE SARNAST HARJUMUST? MÕELDA JA TUNDA, SÜVITSI, ISESEISVALT, ARENEVALT,UUDSELT?
  POLE NAGU MÄRGANUD.

 6. Eve 2 kuud ago
  Reply

  See on väga õige. Ei saa lubada et elu Eestimaal läheb allamäge.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.