Välisminister Liimets Balti Nõukogu kohtumisel: Balti koostöö on tõhus ja lähedane

Foto allikas: Välisministeerium

Välisminister Eva-Maria Liimets osales 5. novembril Vilniuses 27. Balti Nõukogu kohtumisel, kus arutati koostööd julgeoleku, piirkondlike taristuprojektide, digi- ja rohepöörde ning COVID-pandeemia alal.

Balti riikide julgeolekust rääkides rõhutas välisminister, et NATO ja tihedad atlandiülesed suhted on meie piirkonna ja terve Euroopa turvalisuse vundament. „Balti koostöö NATO-s on tõhus – meil on sama arusaam oma piirkonna julgeolekust ning seega tegutseme ühiselt, et olla igal ajal valmis astuma vastu nii harjumuspärastele kui ka uutele ohtudele. Meie jagatud huvi ja arusaam on ka tõhusam koostöö NATO ja Euroopa Liidu vahel, mida peab omakorda toetama ka Euroopa enda tugevnemine,“ ütles Liimets.

Valgevene põhjustatud hübriidkriisist kõneledes nentis Liimets, et Valgevene režiimi jätkuv tegevus haavatavate inimeste ärakasutamisel ja Euroopa Liidu liikmesriikide survestamisel on kahetsusväärne. „Oleme aidanud Leedu ametikaaslasi nii otse piiril kui ka tegutsenud koos Balti riikide ja Poolaga Euroopa Liidu poliitika kujundamisel. Juulist alates kestnud rändesurve on näidanud, et ohud meie julgeolekule ja piirkonna stabiilsusele on mitmekesised, mistõttu peame mõtlema laiemalt selgetele ja kiiretele lahendustele, et selliste olukordadega praegu ning ka tulevikus tõhusalt tegeleda,“ sõnas Liimets.

Balti välisministrid arutasid olukorda Valgevenes ja rahvusvahelise kogukonna võimalusi toetada Valgevene kodanikuühiskonda Balti Nõukogu kohtumise veerel eraldi ka demokraatlike jõudude esindaja Svjatlana Tsihhanovskajaga.

Balti Nõukogu kohtumisel kõneldi ka idapartnerlusriikide toetamisest ja soovist edendada Euroopa Liidu idapartnerluspoliitikat. „On selge, et meie piirkonna julgeoleku tagamiseks on tähtis ka areng ja stabiilsus meie lähimas naabruses,“ ütles Liimets.

Balti riikide eesmärkidena ühenduse parandamisel nii regiooni kui ka Lääne-Euroopaga tõi välisminister välja koostöö digi-, energia- ja transpordiühenduste arendamisel. „Lisaks ühenduste parandamisele aitavad Rail Balticu, Balti riikide elektrivõrkude sünkroniseerimise ja piirkondliku gaasituru väljaarendamise projektid kaasa meie regiooni julgeoleku ja kerksuse tugevdamisele. Teeme ühiselt pingutusi, et need suurprojektid edukalt lõpetada,“ sõnas Liimets.

Minister rõhutas ka Balti riikide koostöö vajalikkust keskkonnakaitses ja taastuvenergia alal. „Avamere tuulepargid võiksid olla tulevikus meie oluliseks energiaallikaks ja nii on pikas vaates meie eesmärk Läänemere tuuleparkide arendamine,“ ütles Liimets.

27. Balti Nõukogul võeti vastu ka ühisavaldus. Sel aastal on Balti koostöö eesistuja Leedu, kes annab järgmiseks aastaks teatepulga üle Lätile.

6 kommentaari
 1. Eestis valmistatud robotbuss sõitis Helsingis autole sisse 4 nädalat ago
  Reply

  Helsingis Vuosaaris juhtus täna avarii, kus ilma juhita robotbuss sõitis autole sisse. Avarii oli täna esmaspäeval, 8. novembril veidi peale kella 10.

  Robotbussis oli õnnetuse hetkel üks reisija ja lisaks kaasa sõitnud turvatöötaja. Helsingi ühistranspordi ettevõtte HSL info kohaselt inimesed õnnetuses vigastada ei saanud, vahendab Iltalehti.

  HSL ei kommenteerinud õnnetuse põhjuseid. Tegemist on septembris Vuosaaris alanud robotbussi testimisega ja buss sõidab täiesti uuel liinil. Testperiood kestab novembri lõpuni.

  Varem on robotbussi Helsingis katsetatud Kivikkos, Pasilas ja Hernesaaris. Robotbuss liigub üldises liikluses. Buss sõidab järjest suurema kiirusega. Robotbussiga sõidab kaasa turvatöötaja, kes jälgib toimuvat.

  Robotbuss on valmistatud Eesti firmas Auve Tech ja Soomes opereerib testimist kohalik firma Roboride.

 2. Noo 4 nädalat ago
  Reply

  Ainult et Liimetsa aruteludest pole mingit kasu meie riigile.Ta muudkui arutleb, tunneb kaasa mõnede riikidesse sissetungiatele, topib oma nina sinna kuhu pole vaja, saadab raha mõnedele riikidele ja seda ei tea kelle kasuks see raha läheb. Las rikkamad riigid abistavad aga meil on endal abi vaja.Parem võiks võtta eeskuju Soomest kus ei topita oma nina teiste riikide siseasjadesse ja hoolitakse oma rahvast. Peaks sõlmoma selliseid kokkuleppeid mis on meile kasulikud ja et neid oleks võimalik ka täide viia, aga praegu on vaid nagu tuule tallamine.

 3. Eve 4 nädalat ago
  Reply

  Venemaa poolt pole midagi karta ja jätkem tema provotseerimise. Sõjaohtlikud riigid on USA, Poola, Ukraina. nemad provotseerivad sõda.Kindel on aga see et Venemaa kannatus ei katke vähemalt selle valitsuse ajal.

 4. robert 4 nädalat ago
  Reply

  Mis küll on juhtunud keskerakonnaga et nende ministrid ei küüni neile esitatud nõuetele No ei saa ometi välisministriks panna tädi kellel puudub valdkonna juhtimiseks oskused Ega võim Tallinnas ei kindlusta erakonnale arengut Tavainimene enam ei usu ilusaid sõnu vaid soovib näha arengut

 5. Jane 4 nädalat ago
  Reply

  See oli viga panna see naine välisministriks. Kuid Keskerakond on ainuke erakond kes just kindlustab arengut ja teeb kõik mis võimalik eestimaalaste heaks. Liimets on nagu võõrkeha seal ja ega ta polnudki saades välisministriks keskerakondlane. Kui poleks vahepealseid Laari, Ansipi ja Rõivase valitsusi oleksime võinud öelda et sellist Eestit me tahtsime aga keskerakondlased on pidanud paranda eelmiste vigu ja elu on läinud paremuse poole. Paremat erakonda kui on Keskerakond kahjuks pole.

 6. Jane 4 nädalat ago
  Reply

  Ma tahaks kirjutada veel et ega me ei saagi teada kui palju head on teinud keskereakondlik valitsus Tallinnas.Peavoolumeedia pole seda kunagi õiglaselt kajastanud. Oli Tallinna TV parimate ja ausamate ajakirjanikega aga see kaotati ära. See oli viga. Miks need ajakirjanikud ei kirjuta Keskerakonna ajalehes. Hoopis ajaleke on vallutanud Liimets oma jutuga millest pole kellelegi kasu. Kus on saade Meedia keskpunkt kust saime teada mis meil tegelikult toimub. Kahjuks parimat ajakirjanikku Ummelast enam pole ta jäi valesüüdistuste rataste vahele. Tahaks selles ajalehes lugeda keskerakondlastest ajakirjanike arvamusi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.