Välisminister Liimets ÜRO Julgeolekunõukogus: konfliktide ennetamine peab olema meie esmaülesanne

Foto allikas: Välisministeerium

Välisminister Eva-Maria Liimets osales eile, 9. novembril New Yorgis ÜRO Julgeolekunõukogu kõrgetasemelisel avatud debatil relvakonfliktide algpõhjuste üle, mis keskendus sotsiaalsele, poliitilisele ja majanduslikule tõrjutusele, ebavõrdsusele ja vaesusele relvakonfliktide põhjusena. Tegemist oli novembri eesistuja Mehhiko eriüritusega, mida juhtis president Andrés Manuel López Obrador.

„Konfliktide ennetamine peab olema meie kõigi esmaülesanne ning kriisidele reageerides ja neid ennetades tuleb meie tegevuse keskmes hoida inimõiguste tagamine,“ ütles Liimets julgeolekunõukogus. „Võtmetähtsusega on teadlik ja pidev töö selle nimel, et ka naised oleksid rahuläbirääkimistesse ja konfliktijärgse ühiskonna ülesehitamisse kaasatud.“

Välisminister Liimets tõstatas ka viimaste päevade sündmused Valgevene piiril Poola ja Leeduga. „Tuhandete migrantide toomine piirile on selge hübriidrünnak naaberriikide ja terve Euroopa Liidu vastu ning katse juhtida tähelepanu kõrvale ulatuslikelt inimõiguste rikkumistelt Valgevenes. Heausksete inimeste, nende hulgas naiste ja laste ärakasutamine poliitilise mõjutusavahendina on vastuvõetamatu. Valgevene võimude tegevus pingete kasvatamisel on muutunud ohuks rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule,“ rõhutas välisminister.

Lisaks toimusid Liimetsal mitmed kahepoolsed kohtumised. Praeguse julgeolekunõukogu eesistuja Mehhiko välisministri Marcelo Ebrardiga kõneleti julgeolekunõukogu päevakajalistest küsimustest ja arutati lahendusi pikaajalistele kriisidele, näiteks Süürias. Eestil ja Mehhikol on nõukogus mitmeid ühiseid prioriteete, nagu rahvusvahelise õiguse tähtsustamine, humanitaarabi ja küberohtude mõju rahvusvahelisele julgeolekule. Samuti käsitleti kahepoolseid suhteid ning Euroopa Liidu ja Mehhiko koostöölepingut.

UN Womeni uue peadirektori Sima Sami Bahous’ga kinnitati vastastikust head koostööd ning arutati naiste õiguste olukorda maailmas, teiste seas Afganistanis. „Eesti välispoliitika jaoks on naiste õigused, sealhulgas koostöö UN Womeniga väga oluline tegevussuund,“ ütles Liimets. „Meie jaoks on resolutsiooni „Naised, rahu ja julgeolek“ põhimõtete rakendamine olnud ka üks olulisimaid teemasid julgeolekunõukogus. Samuti peame tähtsaks toetada naiste ja tütarlaste juurdepääsu internetile ja digiteenustele, mis pole praegu mitmel pool maailmas meestega võrdne.“

Kohtumisel ÜRO peasekretäri kabinetiülema Maria Luiza Viottiga käsitleti peasekretär Guterrese võimalikku visiiti Balti riikidesse. Lisaks tunnustas välisminister peasekretäri ja tema meeskonda ambitsioonika tulevikuraporti avaldamise eest ning kinnitas Eesti toetust sellele. Ühtlasi tutvustas minister Eesti algatust luua keskkonnaandmete allianss Data for the Environment Alliance (DEAL) ning tänas ÜRO-d senise toe eest.

ÜRO humanitaarasjade koordinatsioonibüroo (OCHA) asejuhi Ramesh Rajasinghamiga keskenduti Afganistanis, Etioopias ja Ida-Ukrainas toimuvale. Liimets kinnitas Eesti toetust OCHA-le kui ühele olulisemale strateegilisele partnerile humanitaarabi valdkonnas.

Eesti sõnavõtt julgeolekunõukogus täismahus (inglise keeles): https://un.mfa.ee/statement-by-foreign-minister-eva-maria-liimets-at-un-…

3 kommentaari
 1. Saksamaal suur koroonapasside-vastane meeleavaldus 4 nädalat ago
  Reply

  Saksamaal Leipzigis oli suur koroonapasside-vastane meeleavaldus, mille politsei jõhkralt maha surus. Käiku läks pisargaas.

  Saksimaa on esimene liidumaa, kus hakkab esmaspäevast kehtima nn 2G reegel. See tähendab, et söögikohti ja üritusi saab külastada ainult koroonapassiga, milleks on vaja tõendit vaktsiinikuuri läbimise või haiguse läbipõdemise kohta, vahendab Deutsche Welle.

  Saksimaa suurima linna Leipzigi tänavatele kogunes üle 3000 inimese, mille peale ametivõimud üritasid osalejate arvu 1000 peale maha suruda. Meeleavaldus oli muidu rahulik, enne kui politsei sekkus.

  • Nutikellad tuvastasid ka vorstil pulsi 4 nädalat ago

   Ukrainas panid kohalikud taibud vorstile nutikellad peale ja selgus, et ka vorstil on pulss. See paneb ilmselt nii mõnegi mõtlema selliste kellade täpsuse üle.

   Või siis on vorstidel eluvaim sees

 2. Jane 3 nädalat ago
  Reply

  Julgeolek luuakse ka ilma Liimetsata sest temast ei olene midagi. Ilmaaegu raiskab aega. Meie esmaülesanne peab olema meie rahva heaolu. Arusaamatu on välisministri tegevus. Ei tea kuidas vihavaenu õhutamine meile midagi head toob.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.