Riigikogus on esimesel lugemisel presidendi otsevalimise eelnõu

Õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid

Riigikogus on täna esimesel lugemisel 45 saadiku algatatud Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu Vabariigi Presidendi valimiskorra muutmiseks, mis näeb ette seadustada presidendi otsevalimine.

“Igal inimesel on õigus oma sõltumatule arvamusele ja vabadus teistega kokku leppida, millises riigis ta tahab elada,” lausus Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid. “Riik ei pea oma rahvast kartma, sest rahvas ise on selle riigi teinud. Ja las ta siis teeb edasi ─ päevast päeva, aasta aastalt, sajand sajandilt. Las ta ütleb, kes pääseb kohalikku omavalitsusse, kes pääseb Riigikogusse, las ta ütleb, kes on omal kohal Kadriorus. Kui me usaldame rahvast, siis usaldame iseennast, siis usaldame oma riiki.”

Jaanus Karilaiu sõnul vastab presidendi otsevalimine ühiskonna ootustele ning annab rahvale täiendava võimaluse osaleda riigi jaoks oluliste otsuste langetamisel, lähendades sellega rahvast riigile. “Arvamusküsitluste kohaselt toetab kodanike valdav enamus presidendi otsevalimise seadustamist. Muudatus lihtsustaks valimistekorda ja teeks selle rahvale arusaadavamaks. Kaoks oht, et vaatamata mitmetele katsetele jääb president valimata. Soome näitel ei ole meil põhjust karta, et president võtab endale suurema rolli, kui seadus ette näeb,” ütles Jaanus Karilaid.

Eelnõu kohaselt on Vabariigi Presidendi kandidaadi ülesseadmise õigus vähemalt kümnel tuhandel hääleõiguslikul Eesti kodanikul. Kandidaatide registreerimiseks esitamine algab 60. päeval enne valimispäeva ja lõpeb valimispäevale eelneval 40. päeval. Valituks tunnistatakse kandidaat, kelle poolt on antud üle poole hääletamisest osavõtnute häältest. Kui ükski kandidaat ei saa nõutavat häälteenamust, viiakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel läbi teine hääletusvoor. Teises voorus tunnistatakse valituks kandidaat, kelle poolt anti enam hääli.

11 kommentaari
 1. Soome peaministri parteikaaslased on tema tegevuse pärast nördinud 3 kuud ago
  Reply

  Kuigi Soome peaministri Sanna Marini sotsidest parteikaaslased avalikult oma arvamust avaldada ei taha, on nad kuluaarides nördinud lapsiku tegevuse pärast.

  Kahetsetakse seda, et peaminister, kes peaks olema teistele eeskujuks, on ise koroonast väsinud ja minnalaskmise meeleolus, vahendab Ilta-Sanomat.

  Peaminister eksis, aga selliseid eksimusi tavaliselt poliitikas ei andestata. Usaldust on kerge kaotada, aga väga raske tagasi võita.

  • Soome peaminister pole enam usaldusväärne koroonavõitluse eestvedaja 3 kuud ago

   Soomes levib üha enam arvamus, et peaminister Sanna Marin pole pärast läinud nädalavahetuse pidutsemist enam usaldusväärne koroonavõitluse reklaamnägu.

   Marinile heidetakse ette, et ta pidutses Helsingi baarides pärast seda, kui sai teada, et on puutunud kokku koroonaga nakatunud isikuga. Peaministrit üritati tabada laupäeva õhtul telefoni teel, et teada anda, et ta väldiks kontakte, aga peaministril polnud telefoni kaasas.

   Peaministril peab aga olema ametitelefon kogu aeg kaasas, sest nii näeb ette kehtiv kord.

   Marinile heidetakse ette ka seda, et ta ei suutnud ise vajalikku otsust teha.

  • Raport 3 kuud ago

   Prantsusmaa katoliku kirikus on 70 aasta jooksul seksuaalselt kuritarvitatud 330 000 poisslast
   Elagu Eesti LGPT+

  • Tõnis Viilol 3 kuud ago

   Keskerakond on valmis s.tta sööma selle nimel et valitsema saada. Nemad on süüdi energia hindade tõusus. Nüüd kuulume NATO – sse ja E.L . Valmistuma sõjaks, et Ameerikale meelehead teha. Meie nüüd tänu praegusele valitsusele ja Ameerika tahtmistele oleme määratud hävingule. Meie eest on varjatud sõjalisi kulutusi ja Brüsselile tehtavate kulutuste suurusele. Rahvas aga nälgib. Pidime saama vabaks riigiks aga meid müüdi maha. Uut raudteed meil vaja ei ole. Meile on selgitatud, et siis saab Ameerika oma tankid kiiresti siia vedada ja ka meie maaki välja vedada.
   Miks meie Ameerika nõudmisel sõimame Venemaad ja miks tohutud kulutused sõjaks. Valetatakse ka meil nälgivate inimeste kohta. Absoluutses vaesuses pidi olema 35 tuhat last. Tegelikult igal lapsel on emad ja isad. Nemad ju ka nälgivad. Sama kooritakse ka vaeseid pensionäre. Ka nemad nälgivad. Nüüd raha korjamiseks on tegelik põhjus ju raudtee ehitus. Sellest ka rahva koorimine.
   Mina ootan tõesti, et lõpuks tuleb rahvale eest vedaja ja lähme Toompeale söönud, rikkaid, reetureid ja vargaid laiali peksma. Aitab ahnete nuumamisest.
   Venemaaga peame olema sõbrad ja see o0n lai turg. Meile Ameerika käsul valetatakse. Pidevalt rahvuste vahelise vaenu õhutamine. Valitsus on eestvedaja ja nemad selle eest vangi. Lausa häbi on lugeda ohjeldamatut sõimu ja demokraatiast ei ole juttugi. Sõnavabadus on karja moderaatorite poolt kadunud.
   Meil ei ole vaja Ameerika ähvardusi, valet Venemaa kohta. Uuriga ajalugu ja näete, et Ameerika on alustanud üle kahesaja sõja ja laipade hulk ületab isegi teise maailmasõja
   hukkunute arvu. Ärge unustage ka Ameerika a. pomme Nakakile ja Hirosimale.
   Ärge unustage ka Saksa ko0nduslaagrites üle 170 tuhande tapetut :Ameerika alustanud
   teiste maadel üle 200 sõja. Kas nad on viinud õnne ja demokraatiat? Nad on viinud nälga, haigusi, surma ja ikka viinud varandused (nafta jne). Ameerika võiks avaldada viletsusse tõugatud riikide nimekirja. Muidugi ei ei saa unustada ka nende kaotusi. Suuremad on Vietnam ja Afganistaan. Oma südadega ja õnne viimisega on nad rahvad viinud äärmisesse vaesusesse ja see ongi migrantide teke. Nemad kasutavad migrante alatus poliitikas. Kust said siis Valgevenesse migrandid. Nemad ei vedanud neid oma lennukitega sisse Ameerika on selle taga.
   Inimesed. ärge uskuge meie poliitikute juttu. Ameerika
   kasutab ahneid ära .
   Valgevene on süütu. Ameerikal on vaja viia sinna oma baasid ja see ongi põhjus. Vene piiril nende baasid nõrgestavad Venemaad. See tahtmine viib aga sõjani ja meist ei jää tuhka ka järgi.

  • Tõnis Viilolile 3 kuud ago

   Lugesin alles Delfist et Venemaa Duuma spiiker nutab ka taga NSVL lagunemist. Kõiges süüdi ikka Ameerika ja NLKP juhtide reeturlikkus. Kui Teile, kodanik Viilol, nii väga meeldib Venemaa, miks te ikka veel siin olete ja ennast ja teisi shokeerite oma arvamustega. See kõik mida ihkate, ei ole ju ookeanide taga. Miks te sinna ei koli, ära siit mülkast kus on nii halb elada ja peab koguaeg valitsejaid siunama. Nojah, tõrvikutega juba harjutate mitmeid aastaid Tallinna vahel marssimist, paistab et järgmine kord võtate kaikad ka kaasa. Ma ei hakka kunagi aru saama inimestest, kes kiidavad diktaatoreid(Putin, Lukašenko, jne). Veelkord, kui ikka nõukaaeg oli nii meelejärgi, siis tasuks kaaluda emigreerumist Venemaale või Valgevenesse.

  • Meie poliitikud koos Rattaga eesotsas on nimetanud Eestit HEAOLU RIIGIKS. 3 kuud ago

   Kui palju on vaja näljaseis inimesi , et riiki nimetada HEAOLU RIIGIKS?
   Meie riigis on kaugelt üle saja tuhande puuduses elavat inimest ja see arv pidevalt kasvab? Kas sadade tuhandetest ikka jätkub selle nimetamiseks?
   Tegelikult meil hästi elavaid inimesi on valitsuse ridades ja muidu sulid, vargad reeturid ja rahva kurnajad. Nende jaoks on meie riik täis heaolu.

 2. Nojah 3 kuud ago
  Reply

  Meeldiv on näha siin üle hulga aja tublit keskerakondlast. naeruväärne et tükk aega pole rahvas saanud valida presidenti. Kas demokraatia on vaid sõnakõlks. Aga Trformierakonnal oli vaja oma presidenti kelleks sai Ilves. Vaevalt et rahvas oleks teda teiseks ametiajaks valinud. Eelmine president kaldus ka Reformierakonna poole ja halvustas EKRE-et. Arvan et praegust presidenti oleks rahvas valinud küll. Ta on teadlane ja see mulle meeldib ning küllap ta on kogu rahva president.

  • Tõnis Viiloli parandus. 3 kuud ago

   Sakslaste koonduslaagrites hukati süütuid inimesi 17 miljonit inimest. Selleni viis fassism.
   Meie ju pidevalt liigume fassismi poole.

  • Sellele, kes kirjutas Tõnis Viilolile ja soovitas Eestist lahkuda. 3 kuud ago

   Kahju, et meil on lolle ja jätiseid palju, kes ei hooli rahva heaolust. Meil on riik tõesti muutumas mülkaks. Minule kirjutanu nimetab – rõhutades mind kodanikuks. Paistab, et peab ennast vist härraks. Niisugusest inimesest ei saa kunagi härrat. Sellest kahju ka ei ole. Huvitav, kelle meelne tema on? Kas Ameerika meelne? Kelleks ta ennast peab?
   Minule läheb korda inimeste heaolu ja need inimesed ei istu Toompeal vaid on kogu Eesti pinnal lihtsad inimesed kes vajavad süüa, riietust ja ei vaja ilusata ja söönute õpetust, et kasutage kordus riietust, teiste maade tööliste vanu.
   Vene ajal seda ei olnud. Osteti ikka kaup otse poest.
   Teadmiseks, minule on kallis EEST VABARIIK JA VABA RIIGI VABA RAHVAS. VAZSTUMEELT ON SEE KUI RAHVAS TÕMMATAKSE KELLEGI TEISE RIIGI MÄNGUDESS.
   Lõpuks on meie rahvas kannataja ja hävib Ei ole see Venemaa sugugi palas ja näljas. Ärme topime oma nina teise riigi asjadesse. Meil on probleeme endil küll. Saame lahti oma varastest, kinni makstud ahnitsejatest ja meie riigi hävitajates.
   Minule kirjutanu pakkus mulle Venemaale kolimist. Koligu ise Ameerikasse. Kui temale vastukarva tõe väljatoomine. Meie oleme ka varem kannatanud ameeriklaste abist. Nüüd on nad kuidagi sättinud ennast meie vabastajana ja kas juba valged purjed paistavad nagu peale sõda.
   Ameeriklased, kas nüüd vabastate meid meie endi käest? Minu süüdistajale. Hari ennast ja tule siis süüdistama.

 3. Sedasi 3 kuud ago
  Reply

  praegu on kõige tähtsam alandada elektrienergia hindu. Brüsselis peaksid ju teadma et Eestis on palju vaeseid ja neil pole võimalik maksta elektri eest nii palju. Aga meie poliitikud pole vist sellest rääkinud saadame ju mõnedele riikidele raha ehkki vajame ise abi. Lasnüüd rikkamad riigid saadavad nüüd meile raha sest seoses elektrihinna kallinemisega tekib vaeseid juurde. Presidenti praegu valima ei hakata. See et rahvas valib presidendi on igas demokraatlikus riigis loomulik tegevus. praegu on vaja mõelda ka sellest kuidas lahti saada koroonaviiruse levikust.

 4. Sellele, kes kirjutas Tõnis Viilolile ja soovitas Eestist lahkuda. 3 kuud ago
  Reply

  Kahju, et meil on lolle ja jätiseid palju, kes ei hooli rahva heaolust. Meil on riik tõesti muutumas mülkaks. Minule kirjutanu nimetab – rõhutades mind kodanikuks. Paistab, et peab ennast vist härraks. Niisugusest inimesest ei saa kunagi härrat. Sellest kahju ka ei ole. Huvitav, kelle meelne tema on? Kas Ameerika meelne? Kelleks ta ennast peab?
  Minule läheb korda inimeste heaolu ja need inimesed ei istu Toompeal vaid on kogu Eesti pinnal lihtsad inimesed kes vajavad süüa, riietust ja ei vaja ilusata ja söönute õpetust, et kasutage kordus riietust, teiste maade tööliste vanu.
  Vene ajal seda ei olnud. Osteti ikka kaup otse poest.
  Teadmiseks, minule on kallis EEST VABARIIK JA VABA RIIGI VABA RAHVAS. VAZSTUMEELT ON SEE KUI RAHVAS TÕMMATAKSE KELLEGI TEISE RIIGI MÄNGUDESS.
  Lõpuks on meie rahvas kannataja ja hävib Ei ole see Venemaa sugugi palas ja näljas. Ärme topime oma nina teise riigi asjadesse. Meil on probleeme endil küll. Saame lahti oma varastest, kinni makstud ahnitsejatest ja meie riigi hävitajates.
  Minule kirjutanu pakkus mulle Venemaale kolimist. Koligu ise Ameerikasse. Kui temale vastukarva tõe väljatoomine. Meie oleme ka varem kannatanud ameeriklaste abist. Nüüd on nad kuidagi sättinud ennast meie vabastajana ja kas juba valged purjed paistavad nagu peale sõda.
  Ameeriklased, kas nüüd vabastate meid meie endi käest? Minu süüdistajale. Hari ennast ja tule siis süüdistama.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.