Alanud aastal tõuseb üksi elava pensionäri toetus

Pensionärid vajavad turvatunnet. Foto: Pixabay

Alanud aastal tõuseb üksi elava pensionäri toetus 115 eurolt 200 eurole.

Lisaks tõuseb riigi rahastatud hoolekandeteenuste osutajate palgafond kuni 14 protsenti, asendushoolduse töötajate palgafond kuni 10 protsenti ning riigi toel luuakse perelepitussüsteem, et võimaldada lahus elavatel lapsevanematel sõlmida kohtuväliseid kokkuleppeid lapse heaolust lähtuvalt. Valitsus kinnitas ka püsirahastuse vaimse tervise abi kättesaadavuse parandamiseks, et jätkata kogukonnapsühholoogide palgatoetuse ja vaimse tervise esmatasandi teenustega suuremas mahus ka järgmisel aastal.

Üksi elava pensioniäri toetus tõuseb seniselt 115 eurolt 200 euroni. Seda makstakse oktroobis neile pensionäridele, kes elavad rahvastikuregistri andmetel üksi ja kelle igakuine kättesaadav pension on väiksem kui 669 eurot, mis on 1,2 kordne statistikaameti avaldatava Eesti keskmise vanaduspensioni suurus 2021. aastal. Toetuse maksmine aitab parandada ligi 90 000 pensionäri sisstulekuid. 2022. aastal kasvavad pensionid indekseerimise tulemusel ligi 38 eurot, mis teeb keskmise vanaduspensioni suuruseks eeldatavasti 591 eurot. Otsustatud on ka keskmise pensioni erakorraline tõus ning tulumaksuvabastus 1. jaanuarist 2023, mis jätab vanaduspensioni ealistele inimestele aastas 370 eurot rohkem kätte.

Riiklik perelepitussüsteem, millele valitsus eelmisel nädalal heakskiidu andis, võimaldab lahku minevatel lapsevanematel sõlmida kokkuleppeid kohtuväliselt ja lapse heaolust lähtuvalt. Niisamuti lihtsustab uus süsteem protsessi asjaajamislikku kulgu ja muudab selle valutumaks kõigi osapoolte jaoks. Teenuse käivitamisega saavad lapsevanemad edaspidi minna riiklikult koordineeritud, välja õppinud ja kvaliteedikontrolli läbinud perelepitajate tasuta teenusele, mille sisulise toimimise eest vastutab sotsiaalkindlustusamet. Perelepitusteenuse 2024. aasta eesmärk on osutada teenust minimaalselt 3000 lapsevanemate paarile aastas. Perelepitusteenust hakatakse pakkuma 1. septembrist 2022. aastal ning esimese aasta eelarve on 0,52 miljonit eurot.

2022. aastal kasvab töölepinguseadusega paindlikuks muutuvate vanemapuhkuste kulu riigieelarves ligi 2 miljonit. Laste ja perede valdkonnas toetatakse ka Eesti Lasterikaste Perede Liitu. Lisaks kohalike omavalitsuste kohustusele laste huviharidust toetada, aitab ka riik omalt poolt kaasa, et Eesti lasterikaste perede lapsed saaksid huvihariduses osaleda.

Sotsiaalhoolekande töötajate palgad olid 2020 võrreldes Eesti keskmisest brutopalgast 27 protsenti väiksemad. Arvestades, et sotsiaalteenuste osutajatel on haridusnõuded ja töötingimused, sealhulgas tööaeg õendustöötajatega sarnased, peab teenuse kvaliteedi tagamiseks sarnane olema ka töötasu. Palk peab olema seega tööle vääriline ning piisavalt motiveeriv olemasolevate töötajate hoidmiseks ning valdkonna atraktiivsuse tõstmiseks uute potentsiaalsete süsteemi sisenejate jaoks. 2022. aastal tõuseb riigi rahastatud hoolekandeteenuste osutajate palgafond kuni 14 protsenti. Võrreldes Eesti keskmise palgaga on ka asendushooldusteenuse töötajate palk väiksem. Asendushooldusteenuse töötajate palgafond kasvab järgmisel aastal kuni 10 protsenti.

Lisaks möödunud aasta toetustele kinnitas valitsus püsirahastuse vaimse tervise abi kättesaadavuse parandamiseks ning kogukonnapsühholoogide palgatoetuse jätkatakse ka alanud aastal. Vaimse tervise teenuste kättesaadavuse parandamiseks kogukonna tasandil ja esmaste vaimse tervise konsultatsioonide pakkumiseks jätkatakse toetuste maksmist omavalitsustele kogukonna psühholoogide palgatoetuseks. Spetsialistide nappuse leevendamiseks rahastatakse kliiniliste psühholoogide ja psühholoog-nõustajate ehk kogukonnapsühholoogide kutseaastat.

Niisamuti jätkatakse üleriigilise vaimse tervise abiliini ja veebinõustamise tegevust. Ka hingehoiu teenuse osutamine hoolekandeasutustes ja laste vaimse tervise keskuste poolt pakutavate teenuste kvaliteedi arendamine jätkuvad järgmistel aastatel. Vaimse tervise teenuste kättesaadavuse parandamiseks on 2022. aastal kavas eraldada lisaraha kolm miljonit eurot.

12 kommentaari
 1. tõde 11 kuud ago
  Reply

  Kena küll, aga sel üksikul pensionäril on näit. kass -vaimse tervise huvides tore ju? aga kass on vanem ja haiglane. Käi mitme veterinaari juures. seal on sedasi, et kui vet. sulle ainult pilgu heidab, on see üksiklane rahast lage. Teeb ka midagi, ja annaks jumal, et õigesti! mis sugugi enesestmõistetav pole, siis tormab värisev üksiklane panka laenu küsima. Kui saab. Äkki sureb enne maha. No ütled, et mul on oma isiklik eluase, see maksab suts rohkem kui kassi seekordne ravi. Ega üle 800.-eur kokku umbes 77 a.inimesele antagi.
  Aga nüüd on vaja kassiga käia 20 päeva, 30 päeva, 60 päeva ja siis 3 x aastas elu lõpuni sama probl. arsti juures vereanalüüse tegemas ca`150-180 euri eest. Hoidku, et muid haigusi ei lisandu või valesti ei ravita.
  Võtab pensionär looma puuriga ratasrega kotile ja padavai läbi koroona arsti manu. See 200 euri saab ta nüüd KORD aastas. Kas kass saab sest terveks. Ei saa. Kas ta saab pesumasina osta- no kui õudsalt pingutab ja muid probleeme pole. Kas tema mööbel,rõivad, pesu on igavesed? Hügieenitarbeid vajab? Kas tema kodumasinad igavesed kui neid üldse on.? Kas tema eluase remonti ei vaja? Kas tal ahju või soojuspumpa vaja pole jne.jne.jne. See 200 oleksite VÄHEMALT pidanud ta igakuisele PENSIONILE LISAMA kui see on ALLA 660. Vaat nii. Kommiraha ei paranda muud kui teeb suhkrutõbe.

  • LNG-laevad on keskkonnale veel kahjulikumad kui diisel-laevad 11 kuud ago

   Oh Issand, annna armuuuu!

 2. Ikka 11 kuud ago
  Reply

  mängib klikivalitsus altkäemaksude peale, et jaotab raha ühekaupa. Vaja oleks aga süsteemset rahaeraldamist, nt mingi kindel osa eelarvest. Siis teaks iga inimene ette, palju millegi eest tuleb juurde või võetakse ära.
  Aga vaja on ennast upitada ja altkäemakse pakkuda “näete kui head me oleme” – vali mind!

 3. Eve 11 kuud ago
  Reply

  Keskerakondlased püüavad teha kõik mis võimalik meie inimeste heaks aga eks takistusi on mitmeid. pealinnas on kergem rahaasju korraldada kui mujal sest siin on võimul Keskerakond ja nende kaaslasteks on sotsid. See on parim kooslus mis on võimalik praegusel ajal.

 4. Nojah 11 kuud ago
  Reply

  kõik oleneb valitsusest ja mitte EL-us olemisest. Kui poleks olnud vahepealseid Laari, Ansipi ja Rõivase valitsusi olek meie elatustase palju kõrgem praegu. Riigikogus on mitmed poliitikud kes ei tee midagi meie inimeste heaks. On palju ajakirjanikke kes vassivad. Kahju on sellest et pole Tallinna TV-d kus tegutsesid parimad ja ausanad ajakirjanikud.Ei ole saadet Meedia keskpunkt kust saime teada mis tegelikult toimub. Ehk hpitakse raha kokku tähtsamateks asjadeks aga miks peavoolumeedia arvelt kokku ei hoita pole mulle mõistetav.

 5. Jane 11 kuud ago
  Reply

  Soovin õnne ja edu keskerakondlastele uuel aastal. Erakdi tervitan ja soovin kõike head Edgar Savisaarele meie aja suurkujulr ja tema pooldajatele. Tahaks rohkem nende arvamusi kuulda ja Kesknädalas nende artikleid lugeda. tahaksin et võtaksid siin sõna targad ja õiglased Keskerakonna ajakirjanikud. Ka praegu on siin meeldiv lugeda sellest mida head teevad meie sisepoliitikas. Ei taha siin lugeda vihavaenu õhutamisest ja sekkumisest teiste riikide siseasjadesse sest see on ajaraiskamine, Kurb on kui tulevad teated teiste riikide abistamisest ehkki vajame ise abi.

 6. järeldus 11 kuud ago
  Reply

  SIIT JÄRELDUS – E E S T I PENSIONÄR ON TEGELT NII VAENE, ET EI SUUDA NÕUETEKOHASELT st. SÜDAMETUNNISTUSE JA HEA TAVA JÄRELE PIDADA ISEGI KASSI . /kui need viimased tal muidugi on /

 7. tegelikkus 11 kuud ago
  Reply

  Selmet elada rahus ja turvatundega, mõnusasti nii tuleviku kui oleviku ees ja mitte muretseda end hulluks.
  Need aastakesed, mis tal veel jäänud on. Mitte muretseda oma looma tuleviku pärast ja vaadata pealt tolle
  haigust ja häda, mida teab ja usub ka endale tulevat, saamata looma ega ennast aidata, tekitab see süümepiinu ja hing nutab iga päev tolle pärast. Või siis natuke saades aidata ja väriseda pangavõlgade pärast. Nagu tal muid muresid polekski.
  Ja siis tulevad eestindlikud ja tekitavad kuhugi üksikusse kohta mõned nn.jutuajajad seltsidaamid, kes talle helistavad kokkuleppe järele mõni harv kord tema enda raha eest!
  Siis on meil vaja hingeabi telefone, kaplaneid jms. Kas tuntakse muret vanade pärast tegelikult? Kui tuntaks, oleks neil pension,mis laseb eurooplase kombel elada.
  ÜKSKI DEPRESSIOON EI PARANE EGA VAIMNE TASAKAAL EI TAASTU KUNI POLE LAHENDATUD PROBLEEM, MIS SELLE PEALTNÄHA TEKITAS JA KÕIK NEED, MIS SELLE ALL.
  ROHUD ON AINULT TUIMESTUSEKS, PUHKUSEKS, ET PUHANUNA SUUDAB INIMENE ISE PROBLEEMILE LAHENDUSE LEIDA. AGA KUI KESKKOND SEDA EI LASE? SIIS EI AITA ROHUD. ISEGI MITTE NEID ZOMBISTUNUID, KELLELT ROHUD ja “RAVI” VÕTAVAD ELAVA MÕISTUSE.

 8. robert 11 kuud ago
  Reply

  Minu jaoks on see küll hea uudis Selle rahaga saan paarkümmend päeva kenasti sõõdud joodud

 9. torobert 11 kuud ago
  Reply

  oled sa puuriküülikuks muutunud ?
  hea niivõrd kuivõrd.
  see ei lahenda koroona järel kõige teravamat probleemi, plaanita olukorra normaliseerimiseks nii asjapsalistele, ametkondadele, riigile.

 10. uskmatu-toomas 11 kuud ago
  Reply

  Puust ja punaseks !! Elab üksik pensionär kahetoalises korteris ja saab toetust aga elab pensionär oma lahutatud abikaasaga ,või õde vennaga ühes majas eraldi leibkondades ega saa sentigi ?
  Võrdsus missugune !

 11. harry 11 kuud ago
  Reply

  haggai2

  Uue templi toredus
  2
  1 Seitsmenda kuu kahekümne esimesel päeval tuli prohvet Haggai
  kaudu Issanda sõna; ta ütles:
  2 „Räägi nüüd Serubbaabelile, Sealtieli pojale, Juuda
  maavalitsejale, ja Joosuale, Joosadaki pojale, ülempreestrile, ja
  allesjäänud rahvale ning ütle:
  3 Kes teist, allesjäänuist, on näinud seda koda selle endises
  toreduses? Missugusena näete seda nüüd? Eks see ole teie silmis, nagu
  ei olekski midagi?
  4 Aga ole nüüd tubli, Serubbaabel, ütleb Issand, ja ole tubli
  Joosua, Joosadaki poeg, ülempreester, ja olge tublid, kõik maa rahvas,
  ütleb Issand, ja tehke tööd, sest mina olen teiega, ütleb vägede Issand!
  5 Selle lepingu sõna, mille ma tegin teiega, kui te Egiptusest ära
  tulite, ja minu Vaim püsivad teie keskel. Ärge kartke!
  6 Sest nõnda ütleb vägede Issand: Veel pisut aega, ja ma panen
  värisema taeva ja maa, mere ja kuiva maa.
  7 Ja ma panen värisema kõik paganad, nõnda et kõigi paganate
  rikkused tuuakse, ja ma täidan selle koja toredusega, ütleb vägede
  Issand.
  8 Minu on hõbe ja minu on kuld, ütleb vägede Issand.
  9 Selle koja tulevane hiilgus saab suuremaks, kui oli esimesel,
  ütleb vägede Issand, ja selles paigas ma annan rahu, ütleb vägede
  Issand.”
  Noomitus ja tõotus
  10 Üheksanda kuu kahekümne neljandal päeval, Daarjavese teisel
  aastal, tuli Issanda sõna prohvet Haggaile; ta ütles:
  11 „Nõnda ütleb vägede Issand: Küsi ometi preestrilt õpetust ja ütle:
  12 Kui keegi kannab pühitsetud liha oma kuue hõlmas ja puudutab oma
  hõlmaga leiba või leent, veini või õli või mõnda muud rooga, kas see
  saab siis pühaks?” Ja preestrid vastasid ning ütlesid: „Ei!”
  13 Seejärel küsis Haggai: „Kui keegi laibast roojastatu puudutab
  mõnda neist, kas see saab siis roojaseks?” Ja preestrid vastasid ning
  ütlesid: „See saab roojaseks.”
  14 Siis kostis Haggai ja ütles: „Niisugune on see rahvas ja
  niisugune on see sugu mu palge ees, ütleb Issand, ja niisugune on
  kõik nende kätetöö ja see, mis nad seal ohverdavad: see on roojane.
  15 Ja nüüd pange ometi tähele tänasest päevast alates! Enne kui
  Issanda templis pandi kivi kivi peale,
  16 kuidas oli siis teiega lugu? Kui tulite kahekümnemõõdulise
  viljahunniku juurde, oli seal kümme; kui tulite surutõrre juurde, et
  ammutada tõrrest viiskümmend mõõtu, oli seal kakskümmend.
  17 Mina lõin teid, kõike teie kätetööd viljakõrvetuse, roosteudu ja
  rahega, aga ükski teist ei pöördunud tagasi minu juurde, ütleb Issand.
  18 Pange ometi tähele aega sellest päevast peale, alates üheksanda kuu
  kahekümne neljandast päevast, sellest päevast, mil pandi alus Issanda
  templile! Pange tähele,
  19 kas seeme veel jääb aita? Ja kas viinapuu, viigipuu,
  granaatõunapuu ja õlipuu veel ei kanna vilja? Sellest päevast alates
  annan ma neile õnnistuse.”
  Issanda tõotus Serubbaabelile
  20 Ja Issanda sõna tuli Haggaile teist korda kuu kahekümne
  neljandal päeval; ta ütles:
  21 „Räägi Serubbaabeliga, Juuda maavalitsejaga, ja ütle: Mina panen
  värisema taeva ja maa!
  22 Ja ma paiskan ümber kuningriikide aujärjed, kaotan paganate
  kuningriikide võimu; ma paiskan ümber sõjavankrid ja nendel sõitjad,
  hobused ja ratsanikud langevad maha, mees teise mehe mõõga läbi.
  23 Sel päeval, ütleb vägede Issand, ma võtan sinu, mu sulane
  Serubbaabel, Sealtieli poeg, ütleb Issand, ja teen su
  pitserisõrmuse sarnaseks; sest ma olen valinud sinu, ütleb vägede
  Issand.”

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.