Jüri Ratas arutas kohtumisel Sanna Mariniga julgeolekut puudutavaid küsimusi

Kohtumine Soome peaministri Sanna Mariniga. Foto/allikas: Erik Peinar/Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas arutas täna Tallinnas visiidil viibinud Soome peaministri Sanna Mariniga regiooni julgeolekut ja kaitsekoostööd puudutavaid küsimusi ning Ukrainale sõjalise ja humanitaarabi andmist.

„Meie kahepoolsed riikide ja parlamentide vahelised suhted on traditsiooniliselt olnud tihedad ja soojad, nii ka nüüd,“ ütles Ratas. „Kriitilistel aegadel peame eriti kokku hoidma, võimalikult palju kohtuma ja üksteisega rääkima.“

Pooled pidasid tänases muutunud julgeolekuolukorras oluliseks tõsta riikide kaitsevõimekust. Soome peaminister märkis, et Soome plaanib suurendada kaitse-eelarvet. Samuti on tema sõnul muutunud Soome inimeste meelsus NATO liikmelisuse suhtes toetavamaks.

Ratase sõnul peavad kõik Euroopa Liidu liikmed toetama Ukrainat erinevates valdkondades. Eesti on tema sõnul andnud Ukrainale tänavu kokku 200 miljoni euro väärtuses humanitaar- ja sõjalist abi. Ratas tunnustas ja tänas Soomet ajaloolise otsuse eest anda Ukrainale sõjalist abi.

Ratas rääkis, et Eestis kehtib Ukraina kodanikele lihtsustatud piiriületus. Praeguseks on tema sõnul Eestisse jõudnud üle tuhande Ukraina põgeniku, kellest umbes 300 on lapsed. Enamik saabunud põgenikest peatub oma sugulaste ja tuttavate juures.

Riigikogu esimehe sõnul toetab Eesti Ukrainale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatuse andmist arvesse võttes liitu astumise tingimusi ja vastavalt Euroopa Liidu lepingu artikliga 49. „Ukraina on Euroopa riik, mis võitleb Euroopa väärtuste eest rindel,“ ütles Ratas.

Nii Ratas kui Marin tõid esile Euroopa ühtsust ja solidaarsust ka majandussanktsioonide kehtestamisel Venemaa vastu ning möönsid, et märgid nende mõjust juba avalduvad. Pooled pidasid oluliseks ka võitlust valeinformatsiooniga. Ratase sõnul on siin oluline roll riiklikel telekanalitel ning ta lisas, et Eesti keelustas Venemaa propagandakanalite edastamise.

Veel vahetati kohtumisel informatsiooni koroonapandeemia hetkeolukorrast. Pooled tõdesid, et nakatumise numbrid on langustrendis ja avaldasid lootust, et see trend jätkub. Ühtlasi leiti, et järgmisteks puhanguteks ollakse paremini valmis ning ulatuslikke sulgemisi enam ei tule.

3 kommentaari
 1. Nii 1 nädal ago
  Reply

  Meie ei saa mingit abi kahjuks anda sest vajame ise abi. Ja sõjaõhutajaid on olnud külluses. Venemaalt tuuakse Vene rahulikule elanikkonnale palju abi aga kõik mida siit saadetakse läheb ukraina ekstremistidele, banderalastele kes on seal elavaid venelasi tapnud aastaid ja pole lubanud isegi nende emakeeles rääkida. Väljaspoolt tuleva ässutamise tulemusena on tapatalgud hoogu juurde saanud ja nende rahulduseks tuli Venemaal appi minna oma rahvale.Enne Bideni tulekut ei olnud ji sõda, tegelikult ta lasi Süüriat pommitada

 2. hu.lo rämpsule 1 nädal ago
  Reply

  Üle suure aja ja pika survestamise tulemusel tegi Keskerakond õige teo. Tulemusena langevad ära kindlasti mõned putinistid, kuid korralike ja rahulike tsiviliseeritud tarkade inimeste osakaal võib Keskerakonna elektoraadi osas isegi kasvada.
  Keskerakonna hääletoru “Kesknädal” peaks blokeerima pikaaegsete Eesti riigi ilmsete vaenlaste trollivabriku saastkommentaatorid!

 3. RATAS HOOLIB INIMESTEST. JÄLLE SEISAB TAGUOTSAGA INIMESTE POOLE. 1 nädal ago
  Reply

  TÄNA ON NAISTEPÄEV. KUS ON SIIS NAISTELE ÕNNITLUSED.
  NII KÄITUVAD MEIE VALITUD VALITSEJAD.

  MINA EI OLE RATTA MEESKONNA LIIGE JA SOOVIN TEILE , NAISED, PALJU ÕNNE ! TE OLETE KAUNID, OLETE MEILE TOEKS, KASVATATE LAPSI, TEETE TÖÖD JA HOOLITSETE PEREKONDADE EEST. KAHJUKS NÄETE, KUIDAS SUHTUB TEISSE MEIE VALITSUS.
  ME ARMASTAME TEID KÕIKKI.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.