Riigikogu esimees Kiievis: Ukraina ei jää vägivalla ja ebaõigluse vastu võitlemisel üksi

Jüri Ratas Ukraina parlamendis

Riigikogu esimees Jüri Ratas esines täna koos Läti ja Leedu kolleegidega Kiievis Ukraina parlamendi ees pöördumisega, milles Ratas kinnitas meie jätkuvat tugevat toetust Ukrainale võitluses oma iseseisvuse eest ja Venemaa agressiooni vastu.

Balti riikide parlamentide esimehed kohtusid Kiievis Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga ja Ukraina peaministri Denõs Šmõhaliga, kellega räägiti Ukraina rahva vankumatust tahtest oma riiki kaitsta.

Kuu aega pärast sõja puhkemist Kiievit külastanud Balti riikide parlamentide esimehed võtsid  koos Ukraina kolleegiga vastu ühise pöördumise Euroopa julgeoleku taastamiseks. Pöördumisele on alla kirjutanud Riigikogu esimees Jüri Ratas, Läti parlamendi esimees Ināra Mūrniece, Leedu parlamendi esimees Viktorija Čmilytė-Nielsen ja Ukraina parlamendi esimees Ruslan Stefantšuk.

„Rahvusvaheline toetus Ukrainale on olnud praegu tugev, kuid seda tuleb hoida veel pikka aega,“ kõneles Ratas. „Kõigepealt tuleb sõda lõpetada, Vene väed välja saata ja Ukraina terviklikkus taastada. Siis peame aitama üles ehitada Vene vägede poolt purustatud linnad.“

Ratas avaldas lootust, et selleks ajaks on alanud Ukraina ühinemisprotsess Euroopa Liiduga. Ta kinnitas, et Eesti annab endast parima, et seda protsessi kiirendada.

„Ukraina võitleb ka Euroopa kui terviku ja meie väärtuste kaitsmise eest,“ ütles Ratas. „Selle valguses peame keskenduma Ukraina toetamisele kõigis võimalikes valdkondades, Venemaa isoleerimisele ja agressiooni maksumuse tõstmisele.“

Riigikogu esimees kordas lubadust, et Ukraina ei jää üksi vägivalla ja ebaõigluse ees, miljonid inimesed üle maailma peavad sellest lubadusest kinni. Ta kinkis Ukraina kolleegile mälestuseks fotokollaaži 26. veebruaril Tallinna Vabaduse väljakul toimunud meeleavaldusest, kus kogunes üle 30 000 inimese Ukraina toetuseks.

Ratase sõnul on nii Eesti kui ka paljud teised demokraatlikud riigid Ukrainat abistanud. „Abi ulatub poliitilisest ja sõjalisest toetusest humanitaarabini,“ rääkis Ratas. „Mitte ainult riik, vaid tuhanded ja tuhanded eestlased on ulatanud oma abistava käe ja annetanud, et aidata sõja eest põgenevaid naisi ja lapsi. Me imetleme nende vaprust.“

Ratas meenutas, et eestlased mõistavad, mida sõja ja okupatsiooni eest põgenemine inimeste jaoks tähendab, sest 1944. aastal lahkusid meie riigist kümned tuhanded eestlased, kellest paljud ei elanud piisavalt kaua, et näha Eesti taasiseseisvumist 1991. aastal. „Täna on kõigi meie kohustus aidata Ukrainat,“ ütles Ratas.

Riigikogu esimeest saadavad Ukrainas Eesti-Ukraina parlamendirühma esimees Mati Raidma ja Riigikogu liige Urmas Reinsalu.

Pöördumise tekst eesti keeles

Pöördumise tekst vene keeles

Pöördumise tekst inglise keeles

8 kommentaari
 1. Ohoo 9 kuud ago
  Reply

  Vaadake et te ise üksi ei jää kui teie vihavaenu õhutamise tulemusena tullaks meid karistama. Vaid vihavaenu õhutajad on siis süüdi.

 2. Jane 9 kuud ago
  Reply

  Ukraina sõda oleks ammu lõppenud ja poleks ehk alanud kui poleks olnud väljaspoolt ässitajaid. venemaa juhtkond vaatas mitu aastat pealt kuidas Ukrainas elavaid venelasi ahistati ja lausa tapeti ning kui asu läks väljaspoolt tulrva ässitamise tulemusena võimatuks läks sõda lahti mida muidugi õigustada ei saa aga süüdlasi on mitmeid. Enne verist ja ebaseaduslikku võimuvahetust oli Ukrainas rahulik.

 3. Soo 9 kuud ago
  Reply

  Mitte midagi ei saa te teha ja pole teinudki. te võite vaid teha olukorra halvemaks. Ma ei ole kuulnud et Ratas oleks sama juttu rääkinud kui USA käis pommitanas mitmeid riike kus hukkus palju rahulikke elanikke aga ega tema jutt poleks aidanudki nagu ei aita ka praegu.

 4. Sergei 9 kuud ago
  Reply

  USA on teostanud peale teist maailmasõda 34 suuragressiooni . Näit. Väidetavalt Vietnamis tapeti 5 milj. Vietnamlast.
  Toona põletati nii keemia kui tulega( napalm pommidega) inimesi isegi maa all ( alt). Ukraina on ka USA projekt- näis mis paljud riigid kostavad sh. ÜRO-s USA bio -keemia laborite kohta- mis paiknevad üle maakera laiali. Kummalised tuberkuloosi kolded, linnu ,sea haigused .Võibolla ka meie seakasvatus on hävitatud (valla pääsenud) sealt.
  Kurjuse ja valede impeerium. Esivanemad pidid Stalini küüditamist kannatama- aga pole ka USA süütu- Pidi hävitatud linnad taastama puit ehitustele ja ka kaevandustele, et Ling Liis ( sõja abi) kinni maksta. Ja jälle Jänkid kasudes !!!

 5. maalt 9 kuud ago
  Reply

  Pole see Ukraina 30 a jooksul kunagi iseseisev olnud. Kohe hakati tast Venemaa vaenlast vormima ja Ukraina okupeerimine valede ( USA) impeeriumi poolt väga läbipaistev.

 6. Soo 9 kuud ago
  Reply

  Ratas läheb koos Liimetsaga appi ja kohe on kõik korras. Kui aga meile tuleb häda kaela on nad süüdi. Keskerakond vajab uut esimeest ja valik on suur.

 7. ? 9 kuud ago
  Reply

  Jänkid kasudes olid ka 2.sõja ajal.Kas see mitte ei puhkenudki rikkurite huvide pärast. Millegagi Saksa töösturud segasid Ameerika omi, oli mingi konkurents. SINGER oli kuidagi seotud sellega.Tõsteti Hitler võimule.
  No sõda läks lahti ja sai müüa nii sõjamaterjali kui tooret sellele, abistada ülesehita,isel jms.

 8. suhtumistest 9 kuud ago
  Reply

  Meile on näidatud kaadreid põgenikest, kel lemmikloomad kaenlas. Suure massi hulgas on need aga hirmüksikud. Teised on jätnud loomad maha.
  Intern. ilmus ka teade, et ühe linna LOOMAAED ON MUUDETUD KOHALIKE PÕGENIKE LOOMADE VARJUPAIGAKS ! Nii NAIIVSED ei saa nad ju ometi olla.
  Kusagilt jooksis läbi ,mitte vene kanalitest, teade, et Mariupolis on lemmikloomi söödud. Nii kaua pole linna varustatud. On see siis Leningradi blokaad juba?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.