Välisminister Liimets: see, mida täna koos Euroopa kaitsmiseks teeme, peab olema alles algus

Foto/allikas: Marko Mumm/Välisministeerium

Välisminister Eva-Maria Liimets kohtus 21. aprillil Tallinnas Saksamaa välisministri Annalena Baerbockiga. Riias toimunud Balti riikide ja Saksamaa väliministrite kohtumisele järgnenud kahepoolsel arutelul keskenduti Euroopa Liidu sanktsioonidele Venemaa vastu ning Ukrainale antava kaitse- ja humanitaarabi suurendamisele.

Välisminister Liimets rõhutas, et Venemaa ei tohi oma ebainimlikku ja julma sõda Ukrainas võita. „Ukraina vajab kiiresti abi oma kaitsevõimekuse tugevdamisel, et taastada kõigiti oma suveräänsus ja territoriaalne terviklikkus,“ ütles Liimets ja lisas, et Eesti on toetanud Ukraina kaitsevõimekust enam kui 220 miljoni euroga.

„Me peame võtma võimalikult kiiresti vastu Euroopa Liidu kuuenda sanktsioonide paketi ja Eesti tugev soov on, et see kataks ka nafta- ja gaasiimporti. Me ei tohi lubada olukorda, kus me Venemaa energiakandjate impordiga sisuliselt jätkame nende sõjamasina toetamist,“ ütles Liimets.

Liimetsa sõnul on selge, et Euroopa peab saavutama energiasõltumatuse Venemaast. „Pika rannikualaga Eesti saab siin võtta eeskuju Saksamaast, kes on maailma suuruselt teine meretuuleenergia tootja,“ ütles välisminister. „Saksamaa on meile ühtlasi väga oluline partner nii Läänemere energiavõrgu mõttes kui ka vesinikutehnoloogiate ja ühenduste arendamisel.“

Eesti jätkab ka Ukraina toetamist poliitiliselt ning kaitse- ja praegu väga olulise humanitaarabiga, et aidata leevendada sõja tõttu kannatavate inimeste olukorda. Ukraina toetuseks on oma osa andnud pea iga kolmas eestimaalane. Humanitaarabi on Eesti Ukrainale kokku andnud ligi 15 miljoni euro väärtuses. „Koos Saksamaaga jätkame Ukraina abistamist ka välihaiglatega,“ märkis Liimets ning lisas, et Saksamaa on hea partner ka NATO küberkaitsekeskuses ja Balti kaitsekolledžis. „Usun, et see, mida täna kogu Euroopa kaitsmiseks üheskoos teeme, on alles algus.“

Eesti välisminister tänas Saksamaad olulise panuse eest Läänemere regiooni julgeoleku tagamisel, seda eriti õhuturbes. „Peame kohanema uue reaalsusega ja tugevdama NATO kaitse- ja heidutusvõimekust alliansi idatiival,“ sõnas Liimets, märkides, et Eesti on seetõttu omalt poolt otsustanud järgmisel neljal aastal tõsta oma kaitsekulutused keskmiselt 2,5 protsendile SKPst.
Eesti ja Saksamaa välisminister kõnelesid tänasel kohtumisel veel Kolme mere algatusest ja ELi-Hiina suhetest.

Välisministrite kohtumisele järgnes pressikonverents, mida saab järele vaadata siit.

9 kommentaari
 1. ei keegi 8 kuud ago
  Reply

  See USA strateegia: SANKTSIOONID + RELVAD efektiivselt ei tööta ega peata Venemaa tegevusi oma eesmärkide saavutamisel. Kõige põhilisem neist – Ukraina blokiväline, NATO liikmelisust välistav staatus. Ei võtaks kellegil tükki küljest. Aga Põhja-Atlandi alliansile (sm Liimetsale sealhulgas), näedsa, ei sobinud. Püüti vastast tema huvidega mitte arvestades survestada niipalju kui võimalik. Luua eeldused konkurendi pikemas perspektiivis põlvili surumiseks. Just selles kontekstis, Lääs vs slaavi-ortodoksia kui eri kultuurid, käib võitlus. Ukraina hävingu hinnaga.

  Mis aga Donbassi ja Luganski puutub, siis ka need (oblastid) oli Ukrainal võimalik täiesti rahumeelselt enda koosseisu tagasi saada, vastavalt Minski lepingutele, millele nad ise alla kirjutanud. No teatav autonoomia tulnuks anda (ka see polnuks midagi erakorralist, maailmas on föderatiivseid riike küll). Aga kaheksa aastat venitati. Kuni Venemaa neid lõpuks ise tunnustas. Kas sm Liimets võib kinnitada, et on nende täitmise eest hea seisnud ja nende realiseerimist, kui selleks veel aeg oli, ka nõudnud?

 2. aitähhh 8 kuud ago
  Reply

  SELLE RAHA EEST 220 miljonit EEST OLEKS IGA PENSIONÄR JA INVALIID /igale pole tarviski ,kes juba nagunii 800 saavad või oma tuludest saavad/ SAANUD 550 /loe viissada viiskümmend /eurikt.

  • ei keegi 8 kuud ago

   Eesti sõjalise abi väärtus esimesel kuul Ukrainale oli 220 miljonit eurot, moodustades 0,8%!!! meie sisemajanduse koguproduktist, Inglismaa sarnane abi 200 miljoni ulatuses aga vaid 0,03% nende SKP-st. Kardinaalne erinevus võib muuhulgas tuleneda ka brittide realistlikumast hinnangus sõja tulemustele. Oma presskonverentsil Inda visiidi ajal New Delhis arvas Boris Johnson, vastupidi sm Liimetsa joovastusele, et venelaste võit uutes ründesuundades [Donetsk, Luhansk] on täiesti võimallik. Ning sel juhul puudub ju ka mõte raha lihtsalt ahju loopida, et vaid paar Vene tanki rohkem põleks.
   “A Russian victory in Ukraine is a “realistic possibility”, Boris Johnson said on Friday, as Vladimir Putin steps up his onslaught on eastern Ukraine. … Yes, I mean, look, I think the sad thing is that that is a realitic possibility,” he said. Loe edasi The Evening Standard`ist.

 3. Ohoo 8 kuud ago
  Reply

  Mina ei hakka Lii,etsa kirjutisi lugemagi sest see mida ta räägib on mõttetu mis ei muuda maailmas midagi ega too kasu meie riigile aga kahju võib küll tuua.

 4. Nojah 8 kuud ago
  Reply

  Imelik et keegi ei arvustanud verist võimuvahetust Kiievis. See oli väljaspoolt organiseeritud. Enne seda oli Ukrainas rahulik.Krimm oli varem Venemaa koosseisus aga ukraina rahvusest valitseja Nikita kinkis selle Ukrainale. Venelasi ahistati Ukrainas pidevalt kuni väljaspoolt tulnud ässitamise tulemusena algasid lausa tapatalgud. USA on pommitanud mitmeid riile aga see ei jäirinud kedagi. Venemaa on Bideni jaoks kõva pähkel ja Ukraina kaudu kavatseb ta Venemaad nõrgestada. Naeruväärne oleks arvata et tahab Ukrainat kaitsta. Arvatavasti oleks vaja olnud tal Krimmi paigutada sõjamoona ja biorelvi Venemaale saatmiseks, laboratooriumid ju on olemas. Biden tahab võimu. Ei oleks väljaspoolt ässitamiseta sõda või oleks kiiresti lõppenud.

 5. Nii 8 kuud ago
  Reply

  Bidenist võib aru saada sest on vana ja haige mees ja vajab emotsioone ja võimu maaolmas. pealegi on tal olnud juba paar aju operatsiooni ja poja käitumine pole tasemel-kuskil peab välja elama. Aga mida põõab saavutada Liimets on arusaamatu. Kas ta tahab sõda ka meie maal et lausa provotseerib seda või on ta nii kergeusklik et arvab nagu keegi arvestaks temaga. Lihsalt aja raiskamine ja maailmas ei muutu midagi, keegi ei arvesta yemaga. Aga ma tahaks teada mida ta on teinud meie riigi ja rahva heaks.

 6. Sergei. 8 kuud ago
  Reply

  Ise selle jama kokku keerasite, ja lombi taga hõõrutakse käsi- ei käinud see ühe päevaga , vaid tasakesi ja järjekindlalt. ajude väänamised, ära ostmised lõpuks nahaalselt võimu vahetus. Ei kujutaks ette, et meil siin rahvas hakkaks nõnda riiki pöörama, politseinikke tapma ja põletama, prokuröre prügi kasti ja või kellegi käsul peaministrit paika panema !
  Ka Paet ja Ansip käisid seal kargamas. Saite nüüd- katus kõigil ära sõitnud. Oma hüsteeriaga tõmbate veel rohkem jama kaela. Mitte keegi ei kutsunud riiki korrale- Venemaa hoiatas kui lepet ei täida tekib kaos. Kõik vaid relvi juurde ja , et kaost ikka edasi.
  EV s olen isiklikult valelikkust näinud ja seda saate kontrollida minu dokumentides.
  Pühas kirjas öeldud : mõistke igal hommikul õiget kohut …………..
  Vaevalt meil näidatakse , tunnistatakse oma sh . nn sõprade kuritegusid

 7. Aja Lugu 8 kuud ago
  Reply

  Seni kuni NATO Eestis täidab kaitseorganisatsiooni funktsioone, pole meil põhjust paanitseda.Kui aga siia paigutatakse NATO löögigrupp mis võib ohustada Venemaad ja Peterburi , tuleb meil kähku hakata ehitama varjendeid ja peitma/ varuma söögikraami.

 8. Karl Saare 8 kuud ago
  Reply

  Tere,
  täna sõdib kuridegeliku paariariigiga ainult ukraina rahvas. Putini fasistliku diktatuuri aeg saab peagi läbi. Ametlik järglane on peaminister Misustin. Järgmine venemaa valitsus annab 6 kuud aega venelastel pöörduda tagasi kodumaale. Peale seda tähtaega unustatakse kodumaalt põgenenud venelasd. Siis saab eestisse jäänud venelased (kellele ei meeldi eestis kehtiv kord) asustada ida – virumaale. Tervist kõigile.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.