Välisminister Liimets Ukrainas: Eesti, Läti ja Leedu toetavad Ukrainat riigi ülesehitamisel

Foto allikas: Välisministeerium

6. mail viibis Eesti välisminister Eva-Maria Liimets visiidil Ukrainas koos Läti välisministri Edgars Rinkēvičsi ja Leedu välisministri Gabrielius Landsbergisega, et avaldada Ukraina rahvale ja riigile Baltimaade vankumatut toetust.

Välisministrid kohtusid Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga, parlamendi esimehe Ruslan Stefantšukiga, asepeaminister Olga Stefanišõnaga ja välisminister Dmõtro Kulebaga. Samuti külastasid välisministrid hukkunud sõdurite mälestusseina ja Irpinit, kus pärast vabastamist paljastusid Venemaa sõjakoledused.

„Eesti ja terve läänemaailma jaoks on oluline aidata Ukrainal taastada oma suveräänsus ja territoriaalne terviklikkus ning pakkuda abi sõjas kannatanutele. Seepärast jätkab Eesti igakülgset Ukraina toetamist, sealhulgas vältimatu abi andmisega, mis võimaldab ukrainlastel sõjakahjudega tegeleda ja hakata võidu ootuses riiki taas üles ehitama,“ rõhutas välisminister pärast kohtumist. „Ukraina president tegi üleskutse leida abistamiseks niinimetatud sihtoblastid või -omavalitsused. Eesti on sellest tulenevalt otsustanud vastata Žõtomõri oblasti palvele keskenduda sõjajärgses ülesehitustöös arengu- ja humanitaarabi andmisel just sellele piirkonnale,“ täpsustas minister.

Välisminister Liimets selgitas, et seni on välisministeerium andnud 1,9 miljoni euro eest humanitaarabi. Menetluses olevas lisaeelarves on Ukraina toetuseks ette nähtud kolm miljonit eurot. Sellest on kaks miljonit mõeldud meditsiiniliseks ja psühholoogiliseks abiks. „Me näeme neid koletuid kuritegusid, mida Venemaa Ukrainas tsiviilisikute vastu korda saadab. Sealhulgas piinavat vägivalda naiste ja laste vastu. Seepärast on oluline tegelda naiste- ja lastevastase vägivalla tagajärgede leevendamisega ning kodu või kooli kaotanud ukrainlastele peavarju ja muu vajaliku ehitamisega. Taotletud lisaeelarvest ligikaudu 600 000 eurot kulub Ukraina abipalvetest lähtuvalt esmasteks päästetöödeks, näiteks demineerimisele, varingupäästele ja meditsiinirühmadele, ning 400 000 eurot on ette nähtud kiireloomuliseks humanitaarabiks toiduabi ja elatisvõimaluste, tervishoiu, peavarjutarvete ja nende transpordi kuludeks,“ ütles Liimets.

Irpin on üks paljudest asulatest, kus pärast vabastamist said ilmsiks tsiviilelanikke vastu toime pandud vägistamised, piinamised ja hukkamised. Selle tegevuse dokumenteerimine on oluline, et süüdlased saaksid oma tegude eest karistused ning hukkunud inimeste lähedaste ja kõigi kannatanute jaoks saaks õiglus jalule seatud. Eesti on nende kuritegude uurimismeeskonda esitanud oma kandidaadid, et toetada Rahvusvahelise Kriminaalkohtu tegevust.

Välisminister toonitas, et Ukraina reformidega käsikäes käiv ülesehitamine viib Ukraina lähemale Euroopa Liidu ja NATO liikmesusele. „Eesti aitab uudsete lahendustega kaasa ka Ukraina digi- ja rohepöördele. Meie eesmärk on teha võimalikult palju koostööd teiste Ukrainat toetavate riikidega, et oma innovatsiooniabi võimendada. NATO liikmena toetab Eesti kindlameelselt NATO avatud uste poliitikat,“ ütles välisminister Liimets.

Fotod visiidilt: https://flic.kr/s/aHBqjzNzUu

9 kommentaari
 1. Nii 4 päeva ago
  Reply

  Jälle see nõiamoor siin oma lobaga. Las rikkad riigid toetavad, meil on oma rahvast vaja toetada. Las USA toetab sest nad alustasid sõda et Krimm vabastada ja endale saada kuna siis on lähem Venemaad nõrgestada ja saata sinna biorelvi. Aga USA ei võtnud vastu isegi põgenikke et neid aidata. See on naeruväärne kui keegi mõtleb et Bidenil on rahvast kahu sest kui ta lasi Süüriat pommitada siis tal polnud kahju. USA on vaid kasu peal väljas.

 2. ohoo 4 päeva ago
  Reply

  PALUN KIRJUTAGE SIIS MIDA HEAD ON TEINUD LIIMETS MEIE RIIGI JA RAHVA HEAKS. ta kõib ja ässitab vihavaenu ehkki maailmas midagi ei muutu aga meile võib halba teha küll.

 3. Ele 4 päeva ago
  Reply

  Tõsed üles ja teed arvuti lahtu ja nähes seda naist jälle siin on terve päev paha tuju- Eks vihavaenu õhutamine toob küll raha talle endale ja pugemine Brüsseli tegelaste ees lubab veel raharikkamaid ametikohti. Muidug meeldib talle reisimine maksumaksja raha eest ja lobisemise kunst on tal käpas. Aga meile see head eu tee ja kahju on sellest toredast ajalehest Kesknädal mis kunagi oli. Tahaks siin arvutis lugeda parimate keskerakondlaste arvamusi. Kahju et selline inimene nagu Liimets in Keskerakonna liige sest siis võiks tema kirjutisi lugeda mujalt kes tahab muidugi. Mina pole ammu lugenud peavoolumeedia arvamusi sest meedia on Reformierakonna hääletoru ja ja sealt juba teada ei saa mis tegelikult toimub.

 4. Jane 4 päeva ago
  Reply

  See teda ei huvita et koroonaviirus levib. Mitte ühtegi kasulikku lepingut pole ta sõlminud. Ehk ta valab oma viha nii välja kuna pole meest. No eks ikka leiab müüda maailma kolades.

 5. Uskmatu-Toomas 3 päeva ago
  Reply

  Ärge võtke kõike nii südamesse.Loed vene uudiseid ja kui usud poole oled kolmveerand petta saanud,loed meie omi ja kui usud poole siis oled ainult poole petta vsaanud.
  Kui oletada,et meil eestis rindejoon on Sillamäe Tartu liinil,kui me tulistame ida poole seda liini kuidas siis mürsud teevad vahet vanka sõjaväelaste ja tsiviilisikute vahel ?

 6. Tõnis 1 päev ago
  Reply

  Meest ei ole. Kes seda kuivanud kuusepuud ikka tahab.

 7. Sergei. 22 tundi ago
  Reply

  30 a. NSVL-i lagunemiset ( mida nad ise toetasid) ja ikka keegi peab neid toetama.
  Seda riiki , kus oli lisaks suurepärasele põllumajandus piirkonnale ( Eesti meestel jääb ainult kadestada- ei kive ja kui suured väljad). Nõukogude võimu ajal ehitadi välja tööstus- mis paljus põhja lasti ja vanarauda viidi.
  Riisumine ja kerjamine. Ka väljapressimine ( tuumarakettide hävitamise ajal paistis see eriliselt silma.).
  Ikka anna ja anna. Uusokupandid (NATO blokk) okupeerimise nimel annavadki. !!!

 8. tjah 20 tundi ago
  Reply

  tuleb tuttav ette.

 9. lugedes saad saad kogu mahus petta. 1 sekund ago
  Reply

  Meie uudised on pettus pea kogus mahus. Arvan, et see enam kaua ei kesta.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.