Jaanus Karilaid: uuel nädalal võib valitsus muutuda

Jaanus Karilaid ja Kaja Kallas Riigikogu õiguskomisjoni istungil. Foto: Riigikogu kantselei

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid ütles usutluses Postimehele, et uuel nädalal võivad valitsusliidus toimuda muutused.

«Sellises koostööformaadis valitsuse edasimineku tõenäosus on alla kolmandiku, aga see on päris kõrge protsent,» märkis Karilaid.

Tema sõnul on valitsuses pinged on tekkinud mitmel põhjusel. “Üks põhjus on see, et kui Jüri Ratas oli peaminister, siis asjad liikusid palju kiiremini. Riiki ei pea läbi Haapsalu juhtima, aga Haapsalu on üks näide, kuidas riiki on juhitud: üürimaja ehitus, peatänava remont, Haapsalu raudtee ja jalgpallihalli ehitus. Kõik need investeeringud on tulnud keskvõimu rahaeralduse toel. Nimekiri asjadest, mida tegime koos Ratasega Läänemaa heaks, on päris pikk,” rääkis Karilaid.

Ta tõstatas küsimuse, et mida on Reformierakonnaga koos tehtud? “See on üks peenhäälestamine, lõputu venitamine ja kauplemine, et vaatame hiljem või aasta pärast. Kui vaatame riigi finantsvõimekust, siis võiksime teha palju rohkem,” ütles Karilaid. “Kaja Kallas on olnud tubli välis- ja kaitsepoliitikas. Seda joont keegi ei kõiguta, aga me ei saa unustada oma inimesi ega Eesti ees seisvaid probleeme.”

Karilaid tõi esile, et Eesti võlakoormus on Euroopa Liidu madalaim. “Laenu ei saa võtta lõpmatuseni, aga meie ülesanne on lastele pärandada hoitud ja arendatud elukeskkond, mitte vaesust. Laenuraha peab kasutama investeeringuiks palju julgemalt,” ütles Karilaid.

Riigi tulude suurendamisest rääkides märkis Karilaid, et Keskerakonna töörühm tuleb maksureformi paketiga välja sügisel.

Karilaid tõdes, et valitsuses ei ole suudetud leida tasakaalupunkti kahe erakonna vahel. “Ma ei hakka näpuga näitama, sest selles asjas peavad valitsuspartnerid vastutust jagama. Me andsime korduvalt mõista, et lisaeelarve on liiga tagasihoidlik, et inimeste toimetulekule on liiga vähe tähelepanu pööratud. Keskerakonna valimisprogrammis oli punkt lastetoetuste ja lasterikaste perede toetuste kohta. Selle vastuvõtmine seadusena tasakaalustaks liiga kitsast ja minimaalset lisaeelarvet. Reformierakond ei tahtnud seda kuulda. Öeldi, et ootame sügiseni, aga meie oleme harjunud tegema otsuseid kiiremini. Reformierakond ei ole enam orav, vaid on muutunud kilpkonnaks, liigub liiga aeglaselt. Parlament on ka varem võtnud initsiatiivi,” rääkis Karilaid.

BNS

13 kommentaari
 1. tore on 7 kuud ago
  Reply

  Sõda paistab ka lõppevat. Tänu Eesti suurele abile.

  • Eite, kust kandist... 7 kuud ago

   …see sõda lõppemas on?Venelased trügivad edasi, varsti on kogu Donbass nende käes ja siis on ju vaja edasi tungida.Prantsusmaa ja Saksamaa aga helistavad ja paluvad Putinilt armu!

 2. Ele 7 kuud ago
  Reply

  See on ammu selge et Reformierakonnaga on koostüü võimatu sest neid pole kinagi huvitanud meie rahva heaolu. Muidugi neilt võimu võtmine on julge daga väga vajalik samm. Ansipi valitsuse ajal vaesus aina kasvas aga Ratas suutis sisepoliitikas palju head ära teha. Arvan et tema välispoliitilised vaated olid peale sunnitud. Mulle meeldis koostöö EKRE-ga . Aga välisminister tuleks välja vahetada sest ta aina kohtub aga tema jutu tagajärjel ei muutu midagi maailmas ja meie riigile ta kasu ei too. Aga kui tuleks uus valitsus siis saaksid reformierakondlased tööd juurde sest praegu nad tegelevad küll vihavaenu õhutamisega aga siis hakkab vist tööle jälle Reformi tagatuba kus hakatakse jälle valesüüdistusi vorpima et taas võimule saada.

  • Oleks. 7 kuud ago

   Oleks Karilaidi sõnadel kamidagi taga!KE, võtke ennast kokku ja andke reformikaakidele lõpuks jalaga!

 3. Saame 7 kuud ago
  Reply

  näha mida Jannu peaministrina kohe ette võtab. Kuid üks mis kindel, ministrite kohad peab ta konservantide ja isamaareeturitega ära vahetama. Ning kavandama koostööd kuni järgmise valimiseni, vaid sellest edasi. Seega koostöökava 4-ks aastaks ja 9-ks kuuks.

 4. Nojah 7 kuud ago
  Reply

  Tore on siin näha üle hulga aja tublit keskerakondlast kes hoolib meie rahva elatustaseme tõstmisest. Aga ega temagi ei saa välispoliitikas midagi muuta . Me oleme kahjuks liidus kus tegeletakse peamiselt sanktsioonide koostamisega ja riigid peavad alludes EL- tahtele ilma mingi abita sealtpoolt ise hakkama saama ja palju raha läheb mujale. Aga on siiski mitmeid poliitikuid meil kes ei raiska aega lobisemiseks millest midagi ei muutu paremaks.Karilaid on tubli ja hooliv poliitik

 5. Nii 7 kuud ago
  Reply

  Tore oleks näha Karilaidi peaministri rollis. Kindlasti hoolitseks ta meie rahva heaolu eest sest Reformierakonna peaministrid pole mitte midagi head teinud vaid vastupidi elu läheb nende valitsemise ajal aina hullemaks aga Rayas tegi suurepärast tööd meie sisepoliitikas. Muidugi ei saa kõpke teha nagu tahaks sest me pole vabad vaid oleme jälle liidus ning öelda oma arvamust ei tohi kui see ei ühti nende omaga. vastik on lausa Bideni ülistamine ia tema ees pugemine. kui välaspoolt poleks hakatud ässitama poleks ka sõda ja Zelonski oleks leppinud olukorraga. See mees pole Ukraina heaks tegelikult midagi teinud vaatamata oma lubadustele aga Biden kes lasi Süüriat pommitada tahtis vaid Ukraina kaudu Venemaad nõrgestada ja saata sinna biorelvi mis olid valmis pandud. kuid ükski poliitik eu tohi teda arvustada sest siis kaotan oma koha nagu juhtus Helmega. Vot selline on meie aruaam demokraatiast. Ülista Bidenit ja Brüsseli tegevust ja siis oled tehtud mees.

 6. Jaanus 7 kuud ago
  Reply

  ei tohiks uude valitsusse lasta Savisaart, Liimetsa, Kiike, Aaba, Aasa. Need on kõikse enam häbi teinud. Terikust ei tea ma midagi, pole silma paistnud ega käkki keeranud. Mängur mölder peab ka välja jääma, see mängib kohe valitsuse maha.
  Kuid suurpuhastus on vajalik.

  • Uunold Heinoülovello 7 kuud ago

   Kiik ja Savisaar, Aab on selle valitsuse helgeimad pead, arvan, selline mulje on jäänud. Aas ja Liimets tunduvad tasakaalukad, kogenud, töökad, tublid. Häbi pole keegi teinud. Terikut ma ei tea ega ka jälgi tema tegemisi aga tema juures häirib selgelt väljendunud spordivõhiklikkus. Kultuuriminister peaks ka selles olulises kultuurivaldkonnas olema vähemasti erudiit.
   Mind häirib eeskätt see, et KE-l oleks mõnele eriti väljapaistvale kohale(välisminister) ägedamaid, värvikamaid, karismaatilisemaid, sõnaosavamaid(kõnepidamisoskus on väga tähtis teadmiste ja kogemuste kõrval) figuure.
   Kultuuriministriks oleks minu arvates sobinud väga hästi prof. A. Must nt.
   KE kaadripoliitika jätab soovida-mul selles osas kahtlusi ei ole , üksnes väikzed kõhklused.

 7. Eve 7 kuud ago
  Reply

  Uues valitsuses peavad olema tingimata Aas,Aab, Savisaar, Ratas, Karilaid, minu väga suur lemmik Laats, Kotks, Loone, Terik, ka mõni keskerakondlasest teadlane. Valik on suur. Sotside seast võib ka mõne tubli poliitiku leida kes töötaks meie riigi heaks. kahju et sotsid ei taha öhineda EKRE-ga sest sealt võib ka leida häid ja hoolivaid poliitikuid. Vaadake kui vaikseks on jäänud isamaalased sest neil on tubli esimees ja eriti peale selle kui sealt lahkus Kross.

 8. Jah 7 kuud ago
  Reply

  Ratas on palju head teinud sisepoliitikas kui valitsusliikmed peaksid jätma sekkumise teiste riikide siseasjadesse sest nii väikesest riigist nagu meie ei sõltu midagi nagunii. välisminister peaks olema selline kes tegutseks meie riigi huvides ja ei raiskaks aega vestlusteks mis ei muuda midagi.

 9. Jah 7 kuud ago
  Reply

  Kiik on ka tubli olnud oma ametis.

 10. Uunold Heinoülovello 7 kuud ago
  Reply

  Mul ei ole midagi Aabi, Aasa, Savisaare, Kiige, Karilaiu või Ratase vastu kuid välisminister Liimets ..?Kõige austuse juures -ta ei kanna ju seda rolli välja. Karjääridiplomaadi ja välisministri rollide erinevus on sama kui kinnisvarahalduri ja kinnisvaraärimehel. Kas keegi kujutaks ette kui mingi suvaline majavalitseja pandaks Arco Vara juhtima? Krt Keskerakonnas on selline korüfee nagu Rein Müllerson. Praegusel keerulisel ajal peab laskma targad püünele. Muidu põletate selle riigi maani maha.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.