Jaanus Karilaidi avaldus lastetoetuste ja ööistungi kohta

Jaanus Karilaid ja Kaja Kallas Riigikogu õiguskomisjoni istungil. Foto: Riigikogu kantselei

Jaanus Karilaid, Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees

Reformierakond jätkab jaburat võitlust lastetoetusi tõstva eelnõu vastu. Justnimelt – jaburat võitlust, sest varem või hiljem võetakse see eelnõu niikuinii vastu. Siiski, tänasest ööistungist saab teha mitmeid poliitilisi järeldusi.

Alles see oli, kui Reformierakond kritiseeris teravalt EKRE poolt läbi viidud obstruktsiooni, millega tehti poliitikat puuetega inimeste arvelt. Aga mida me nüüd näeme? Täpselt samasugust venitamistaktikat kasutatavad reformierakondlased laste ja perede heaolu arvelt. Saame järeldada, et Reformierakonna enda poliitiline kultuur ei ole grammigi parem ja oma poliitilist topeltstandardit nad isegi ei ürita varjata.

See läheb kindlasti negatiivse alatooniga Eesti poliitika ajalukku, et formaalselt peaministrierakonna tiitlit kandev Reformierakond üritab takistada parlamendi enamuse poliitilise tahte teostamist. Reformierakondlaste käitumine stiilis “mina tean, mis on õige” on pahatahtlik ning parlamendi enamuse tahte realiseerimisest takistatakse teadlikult ja sihilikult, kuivõrd antud eelnõu ei ole võimalik siduda usaldushääletusega, nagu tegime seda hiljuti viie teise eelnõu puhul.

Sellisel kujul parlamendi töö takistamine on oht demokraatiale ja tugev löök õigusriigile. Ja ometigi näitab see ka ilmekalt seda, mida kõike on Reformierakond nõus võimu nimel tegema. Võimu omamine ja kümne küünega oma toolist kinni hoidmine on tähtsam, kui parlamendi enamusega arvestamine.

On selge, et Kaja Kallas tagasi astuda ei julge, kuid küsimusi tekitab nende võitluse eesmärk. On selleks tõesti lastetoetuste tõstmise nullimine või hoopis Isamaa murdmine? Reformierakonna enda entusiasm eelnõu sisuliselt menetleda on praktiliselt olematu, sest öötundidel viibisid nende poolt saalis vaid üksikud saadikud. Taoline käitumine naeruvääristab Riigikogu tööd.

Igatahes, täna kella 12.06 seisuga oleme jõudnud läbi hääletada 63 muudatusettepanekut, mis tähendab, et 1128 muudatusettepanekut vajavad veel läbi arutamist. Täna kestab istung kella 13.00ni, seejärel jätkame tööd esmaspäeval. Keskerakond on lubanud laste- ja peretoetuste tõstmisega lõpuni minna ning me ei tagane avalikkusele antud lubadusest!

6 kommentaari
 1. Nuga selga 4 päeva ago
  Reply

  Nii nagu teie ekrele, nüüd siis teile tagasi sõpradelt rehvist!

 2. Oskan 3 päeva ago
  Reply

  soovitada järgmist: iga rehvide muudatusettepaneku järel tuleb esitada võimalikult palju protseduurilisi küsimusi ja need esitada väga aeglaselt. Et senisest 10 minutist saaks 15-20 minutit. See naeruvääristab Kaja bande ettevõtmist veelgi.

 3. miks sellest ei räägita, milles asi on 3 päeva ago
  Reply

  Kaja on öelnud, et ta ei taha raha raiskamistm, ta tahab, et raha jõuab seda KÕIGE RHKEM vajavate SIHTRÜHMADENI. Seevõrra jääb ka raha maksmiseks. Kui inimene, kes ei soovi oma elukvaliteeti muuta ja kütab tervet maja, liisib uue auto vms., riietub hästi ja kallilt, sõidab palmisaartele peab saama toetust elektri kallinemise eest 500 eur ,samas kui vaene, kelle sissetulek alla 500 euri ja ta pole mitte omal süül vaene, nagu
  näit.pensionär, kütab vaid ühte tuba ja saab kompens, 10-20 euri, sest, et VÄHEM KULUTAB ja KULUTAB VÄHEM ,SEST POLE RAHA. Kas peab siis eelmine saama see 500 ka tema 10 euri? On see õige???
  Sama on ka lasterahadega. Ja sünnitama sellega ei meelita muud kui jotat või narkarit, kes oma lapsi jubedalt kohtleb ja teeb neist “kadunud hinged”. Toetusi peavad saama ikka need, kes seda KÕIGE ROHKEM VAJAVAD. Narkar ja kota muidugi vajavad, aga paluks siis mitte meelitada neid sünnitama.
  Selles on ju dilemma praegu.

 4. õiglane 3 päeva ago
  Reply

  Vaene peab saama 510 selle eest, et vähem kulutab energiat ja jõukam üldse mitte, sest kulutab raskel ajal harjunud elukvaliteedile vastavalt energiat, kui riigil seda pole anda. Ja usutavasti jääb see energiapuudus kauaks kestma. Nii, et las maksab siis.
  Jõukas ei vaja tõesti lastetoetust.Siin ei saa ühe puuga mõõta. Ikka sissetulekute ja laste arvu järgi.

 5. Nii 23 tundi ago
  Reply

  reformierakondlased tegutsevad nii nagu oleksud meie riigi ja rahva vaenlased. Mina küll ei tea mitte midagi sellist mida nad oleksid õigesti teinud. Halba on nad palju teinud ja ega nende valijad pole suuremad asjad.

 6. harry 2 tundi ago
  Reply

  juudit11

  Juudit läheb Olovernese leeri
  10
  1 Ja sündis, kui ta oli lõpetanud hüüdmise Iisraeli Jumala poole ning oli ütelnud kõik need sõnad,
  2 et ta tõusis püsti, kutsus oma teenija ja läks sinna kotta, kus ta viibis hingamispäevil ja pühade ajal.
  3 Ta pani ära kotiriide, millega ta oli riietatud, võttis seljast leseriided, pesi veega oma ihu, võidis ennast kalli salviga, seadis juukseid, pani endale laubaehte ja selga piduriided, millega ta oli ehitud olnud oma mehe Manasse eluajal.
  4 Ja ta pani sandaalid jalga ning ehtis ennast sammuahelakeste, käevõrude, sõrmuste, kõrvarõngaste ja kõigi oma ehetega. Ta tegi enese väga ilusaks, et kütkestada meeste silmi, kes iganes teda näevad.
  5 Oma teenijale andis ta nahkastja veiniga ja kruusi õliga, täitis seljakoti odrajahu, viigikakkude ja puhaste leibadega, pakkis kõik oma nõud ja andis need teenijale kanda.
  6 Siis nad läksid Betuulia linna värava juurde ja kohtasid Ussijat ning linnavanemaid Habrit ja Karmit, kes seal seisid.
  7 Aga kui need teda nägid, tema nägu oli muutunud ja riided vahetatud, siis nad imetlesid üliväga tema ilu ning ütlesid talle:
  8 „Meie vanemate Jumal andku sulle armu ja lasku korda minna sinu ettevõte Iisraeli laste uhkuseks ja Jeruusalemma ülenduseks!”
  9 Ja ta palus Jumalat ning ütles siis neile: „Käskige avada mulle linna värav, et saaksin minna täide viima seda, millest olete minuga rääkinud!”
  10 Nad tegid nõnda. Ja Juudit läks välja, tema ja ta teenija koos temaga. Linna mehed aga vaatasid talle järele, kui ta mäest alla läks ja oru läbis, kuni nad teda enam ei näinud.
  Juudit kohtab assüürlasi
  11 Nõnda nad sammusid otse läbi oru, kuni assüürlaste eelvägi neile vastu tuli.
  12 Ja need võtsid ta kinni ning küsisid: „Kes sa oled? Ja kust sa tuled ning kuhu sa lähed?” Ja ta vastas: „Mina olen heebrealaste tütar, aga ma põgenen nende juurest, sest nad antakse teile roaks.
  13 Ma olen teel teie sõjaväe ülempealiku Olovernese palge ette, et kuulutada tõesõnu. Ma tahan talle näidata teed, mida ta peab minema, et saada oma valdusesse kogu mäestik, ilma et tema meestest keegi hukkuks.”
  Juuditi ilu veetleb assüürlasi
  14 Kui mehed kuulsid tema sõnu ning vaatasid tema nägu, ta oli nende imestuseks väga ilus, siis nad ütlesid temale:
  15 „Sa oled päästnud oma hinge, tõtates tulema meie isanda ette. Mine siis nüüd tema telki ja mõned meist saadavad sind, kuni nad sinu temale üle annavad.
  16 Aga kui sa tema ees seisad, siis ära karda oma südames, vaid kuuluta oma sõnumit, siis ta teeb sulle head!”
  17 Nad valisid endi hulgast sada meest saatma teda ja tema teenijat, ja need viisid naised Olovernese telgi juurde.
  18 Ja kogu leer jooksis kokku, sest tema tulek oli telkides teatavaks saanud. Nad tulid ning ümbritsesid teda, kui ta seisis väljas Olovernese telgi ees, kuni tollele oli Juuditist teada antud.
  19 Nad imetlesid tema ilu, imetlesid tema tõttu ka Iisraeli lapsi ning ütlesid üksteisele: „Kes võiks alahinnata seda rahvast, kelle hulgas on niisugused naised? Ei ole hea, kui üksainuski mees neist ellu jääb, sest kui nad minna lastakse, võivad nad petta kogu maailma.”
  20 Siis tulid välja Olovernese ihukaitsjad ja kõik tema teenrid ning viisid Juuditi telki.
  21 Olovernes puhkas oma voodis kattevõrgu all, mis oli purpurlõngast, sissekootud kulla, smaragdide ja kalliskividega.
  22 Kui temale anti Juuditist teada, siis tuli ta telgi eesruumi, ja tema ees kanti hõbelampe.
  23 Aga kui Juudit tuli tema ja ta teenrite ette, siis imetlesid kõik tema näo ilu. Ja Juudit heitis silmili maha ning kummardas teda, aga Olovernese sulased tõstsid ta püsti.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.