Simson: energiaallikate valik ei ole Euroopa Komisjoni otsustada

Kadri Simson

Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson (KE) vastas peaminister Kaja Kallasele, et Komisjon ei saa riikide sundida tuumaenergia kasutamist pikendama, kirjutab Postimees. 

Peaminister Kaja Kallas ütles Euroopa Ülemkogu arutelu järel, et  Euroopa Komisjon peab end energiahindade küsimuses kokku võtma ja ohjad haarama, et lahendusi paremini koordineerida, näiteks mitmed liikmesriigid on teinud otsuse tuumaenergiast loobuda.

“Just lõppenud Euroopa Ülemkogu järel kohtuvad esmaspäeval Luksemburgis taas ELi energeetikaministrid, et arutada energiaturu olukorda ja Euroopa varustuskindlust. Olukord on pingeline olnud juba eelmisest sügisest, kuid viimastel nädalatel on Venemaa käitumine riske märkimisväärselt teravdanud,” kirjutas laupäeva hommikul Kadri Simson.

Ta lisas, et 12 liikmesriiki on täna kas osaliselt või täielikult Vene gaasist ära lõigatud. “Aasta algul tehtud ELi kriisiplaane võib iga kell vaja minna ning liikmesriigid peavad tagama, et nende riiklikud kavad on rakendamiseks valmis. Aprillis tööd alustanud ELi energiaostuplatvormi töö peab kiirelt jätkuma: eelmisel nädalal saime gaasitarnete suurendamise osas kokkuleppele Iisraeli ja Egiptusega, äsja süvendasime koostööd Norraga ning läbirääkimised on lõpusirgel Aserbaidžaanist gaasi importimise osas,” kirjeldas Simson.

Ta rõhutas, et ühine gaasiostmine nõuab liikmesriikidelt üksmeelt ja koordineeritud tegutsemist, ent Euroopa Komisjoni töö loob selleks vajalikud eeldused. “Hea uudis on, et mai püstitas taas rekordi Euroopasse jõudnud LNG osas – 12.8 miljardit kuupmeetrit on läbi aegade suurim kuine kogus,” lausus Simson.

“Venemaa manipuleerimine ja väljapressimine hoiab üleval ka gaasi hinda, mis omakorda mõjutab elektriarveid. Hinnatõusu mõju leevendamiseks ning eelkõige kõige vähem kindlustatute kaitseks andis Komisjon liikmesriikidele soovitused juba oktoobris. Soovitan ka praeguse koalitsiooni kokkupanijatel seda tööriistakasti kasutada, teised Euroopa riigid Saksamaast Soomeni ning Hollandist Hispaaniani on sealt oma inimeste kaitseks abi saanud,” soovitas Simson Kallasele.

“Kas ja kuidas peaks muutma ELi elektrituru toimimist on energeetikaministrite seas suuri lahkarvamusi tekitav teema – nagu ka see, kas tuumaenergia kasutamise pikendamine on mõistlik. Komisjon ei saa viimase osas ühegi riigi eest otsustada, oma energiaallikate valimine on Euroopa aluslepingute kohaselt liikmesriikide suveräänne õigus,” toonitas Simson.

Ta märkis, et esmaspäevased arutelud ei saa olema kerged, kuid need on üliolulised selleks, et EL saaks ühtselt ja parima võimaliku valmisolekuga talvele vastu minna.

BNS

7 kommentaari
 1. Ei 2 aastat ago
  Reply

  saa aru mida siin rõõmustada. Gaas on ju taastumatu allikas, põletatakse ära ja kutu. Ja reostatakse õhku et vähe pole.
  Lihtsalt rahvast on liiga palju, sellest võiks ükskord hakata aru saama. Samuti toodetakse liiga palju igasugu rämpsu. Vanasti parandati katkiläinud asjad ja kasutati aastaid edasi, nüüd visatakse prükki ja ostetakse uus.
  Ja nii käib võidujooks milles pole võitjat.
  Kuid ei saa ka Jekaterinast aru. Kui muidu komisjon kirjutab palju nöökivat peensusteni ette, siis nüüd äkki ei saa. Ei taheta, sest kellegi rahakotti see mõjutab.

 2. to ei 2 aastat ago
  Reply

  AGA SEE ONGI JU LIBERAALNE RAHAMAJANDUS + HARIMATA HINGEGA AHNE MATSLUS.

 3. Jah 2 aastat ago
  Reply

  Iga riik peaks ise enda jaoks lahendusi otsima ja vaid selliseid mis on kasulikud oma rahvale. Aga me pole vabad, oleme jälle liidus.Ma ei tea ühtegi asja mis meil EL-us olles oleks paremaks läinud ja kõik oleneb valitsusest aga kahjuks reformistlik valitsus pole ka midag head teinud, halba aga küll.

 4. Nii 2 aastat ago
  Reply

  Meil oleks odav gaas ja elektrienergia kui me poleks hakanud sekkuma teiste riikide siseasjadesse, kui Biden ja mõned Euroopa riigid poleks hakanud ässitama et Ukraina võtaks Krimmi tagasi ja kui poleks hakatud uue hooga Donbassis elavaid venelasi tapma. Arusaamatu on miks USA põgenikke vastu ei võta, jagab vaid relvi tapatalgute tarvis Vihavaen Venemaa vastu võib ka muul moel meile halvasti lõppeda mitte ainult elektrienergia kallinemise tõttu. EL-u tegelased ja mõnede riikide erakonnad nagu meie Reformierakond on nii tegevuses vihavaenu õhutamisega et ei märka tagajärgi ja ei tee midagi head vaesemate riikide jaoks nagu meie.

 5. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  Tark ja ilus naine aga tal on selline ametikoht kus pole võimalik midagi head ära teha Varem ta nõitas end väga heast küljest eriti kui Savisaar oli esimees. Hea et Liimetsa nägu pole sest tema tegevus oli arusaamatu, rändas ringi seisis ja vestles teemadel millest midagi maailmas ei muutu aga meie riigi heaks ei teinud midagi.

 6. See oleks õiglane 2 aastat ago
  Reply

  ELEKTER PEAKS OLEMA EESTI INIMESTELE TASUTA, KUNA SEDA TOODETAKSE RAHVALE KUULUVAST PÕLEKIVIST! MIKS KÜSITAKSE SELLE EEST RAHA?

 7. Sergei. 2 aastat ago
  Reply

  Tore mula- juba kuid. Venemaalt gaasi, kütust ei osta ja saab süüdistada : Venemaa pressib kõrget hinda välja. !!!
  Kui USA ostab tühist osakest Venemaalt- mis siis sealsetesse hindadesse Venemaa puutub ???
  Ostke siis USA-st Saudidelt, Iraaklastelt või varastage Süüriast- Süüria ühest nurgast pumbatakse USA kaitsega nii ,et riik (rahvas )ei saa pennigi !!! EV on oma russovoobse poliitika ja juba ammuse tegevusega aidanud maailma viia sinna, kuhu ta on jõudnud. Ja selline tegevus jätkub-
  Jamalist ( Venemaalt) olevat kunagi esimene LNG laev just USA pinnale jõudnud. Nii, et igasugune solkimine ja slikerdamine hakkab käima. Paar tiiru tehakse kütuselaevadega ümber maakera, enne kui see tarbijani jõuab ja viimane kõik selle pulli ka kinni maksab !!!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.