Riigieelarve kontrolli erikomisjon käsitleb eestikeelse õppe ja kõrghariduse rahastamist

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon peab täna erakorralise istungi, et saada ülevaade eestikeelsele õppele ülemineku ning kõrghariduse rahastamise kavast.

Erikomisjoni esimees Tõnis Mölder märkis, et koalitsioonilepingus on kirjas soov minna üle eestikeelsele õppele nii lasteaias kui ka põhikoolis. „See nõuab lisaraha nii õpetajate palkamiseks kui ka õppemetoodika väljatöötamiseks ja õpikute väljaandmiseks, mistõttu soovime komisjonis üle vaadata, milline eelarve on selleks ette nähtud,“ lausus esimees.

Samuti on arutelu all kõrghariduse rahastamine. „Koalitsioonileppes on ette nähtud, et kõrghariduse rahastamist suurendatakse alates 2023. aastast 15 protsendi võrra aastas. Lisaraha leidmine on väga oluline, mistõttu soovime saada ülevaate, kui kaugele on sellega jõutud ja kas lisarahastus on piisav, et kõrgkoolidega vajalikud lepingud sõlmida.“

Erikomisjoni erakorralisele istungile on kutsutud haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land, Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, Eesti Haridustöötajate Liidu juhatuse esimees Reemo Voltri, Eesti Õpetajate Liidu juhatuse liige Mari Karon, Eesti Koolijuhtide Ühenduse esimees Urmo Uiboleht, riigikontrolör Janar Holm ning Rahandusministeeriumi esindaja.

Erikomisjoni avalik videoistung algab kell 12 ja seda saab jälgida veebiülekandes.

Videosalvestisi istungitest saab vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil. (NB! Salvestised jõuavad veebi viivitusega.)

7 kommentaari
 1. Aeg on uuenduseks 4 kuud ago
  Reply

  Esmane on hariduse rahastamine haritavate poolt. Algharidus tasuta ja siis kõik raha eest. Ka ülikoolid! Ja õppelaen kataks koolikulud. Pärast tööga teenib tagasi. Ükskõik, millises Euroopa riigis.
  Nii lihtne see ongi.

  • Vikipeediast: 4 kuud ago

   Vikipeediast: 105-liikmelisest Eesti Vabariigi Ülemnõukogust oli kohal 70 rahvasaadikut, hääletama ei ilmunud tervelt 35 saadikut ja otsuse poolt hääletas 69. Kaido Kama oli küll kohal, kuid jättis hääletamata.
   Esmalt olid iseseisvumishääletuse vastu kuus kristlikku demokraati eesotsas Mart Laari ja Illar Hallastega, ning EKP tiiva 14 sõltumatut demokraati, sealhulgas Jaak Allik, Indrek Toome ja Mikk Titma. Hiljem otsustasid mõned neist siiski hääletada poolt…
   See oleks ju Kristina Kallase programmi „eestlastele jäägu kannel ja pastlad” juba toonane elluviimine.

 2. oh kooliaeg,oh kooliaeg 4 kuud ago
  Reply

  1897 a. oli ka koolis emakeele ,siis eesti keele. rääkimine rangelt keelatud. rääkida, isegi vahetunnis, et võõras keel ikka parem külge hakkaks / diis vene k. oli tsaariaeg/Muideks, tollased inimesed oskasid palju keeli -minu vanaisa näit. valdas saksa-vene, seda oskas enamik , ka ladina, lreeka,sest gõmnaasiumis õpiti neis keeltes
  filosoofiat, psühhol. ja nendega kaasnevaid aineid -eetika näit.vana kirjandus jne..O,malt poolt poola k.,soome ja muidugi eesti. Talutavalt inglise ja prussis prantsuse.Siiski leian ma et oluline pole mitte keelte rohkus vaid
  et neis ka midagi öelda oleks. Kindlasti oli vanaisa rohkem haritud kui tänapäeva gümnasistid -seda oli tunda tema käitumisest, suhtumisest, avarast maailmavaatest. Seda ei tea, kas tal oli neis keeltes midagi öelda – küllap oli /ta suri 33 a./ aga MIDA on öelda või mõelda tänapäeva gümnasistil?

  Kas maksme neile kätte selle tsaariaegse ülekohtu.? NSVL ajal oli ikka meil eestikeelne õpe ja sellele lisandusid vene ja inglise või saksa k.tunnid. Vaat seda ma tõesti ei tea kas vene koolides ka eestikeele tunnid kohustuslikud olid ??? Kohata võis sageli rumalaid nähvitsaid, kes klähvisid – govoritje po russki ! Vot siis ma just ei rääkinud. Aga jah, riigipoolset sundi ei olnud ei koolis ega ülikoolis. Kuigi NSVL oli tohutu riik
  oma ülikoolide ja asutustega, et loll oleks olnud vene k. mitte osata vajadusel.Telekas aitas palju.
  Lugesin kunagi ja võtsin omaks, et laps peab emakeeles saama õppida, sest ta mõtleb selles keeles, pealegi lastel koolis juba raske küll. Kas on otsustatud uus rahvus luua. Geenid on ju keelest hoolimata teised. Või
  arvatakse ,et keel tõmbab geenid ligi ja moodustub uus rahvus, mis Suur-Euroopa äärealadel piire kaitsma
  sobib ja õiges suunas, koos kaasnevate tagajärgedega piirialadel muidugi.. Laskem ikka ajalool asju korraldada, on ta seda ennegi teinud. Muidu astutakse äkki kogemata Tao voolu vastupidi ,kuhu morda vaatab.-vastuvoolu? meil siin juhtub palju kogemata …

  Või mina nüüd tean… Aga inglise keelt pole ülikoolis ära keelatud, vastupidi, see innustab siit lahkuma lisaks
  muule.Muidugi ei pääse välisilma oma teadustega kui inglist ei valda. Varem sai NSVL hakkama, kuhu oma teadusi edasi arendama minna või kuhu kirjutada,teadusajakirjadesse, vene k. Nu väljamaale muidugi ei saanud… Aga inglise kipub juba ka nähvitsaks kujunema, Pole tähele pannud? Noored varsti suhtlevadki selles,
  minusuguse vana poole pöördutakse siis maakeeli kui kerjuse poole Indias. Kerjus ma ju olengi saanud, nii materiaalses mõttes kui kõiges muus- sama palju tähelepanu või lugupidamist ,kuulamist, kuigi minul oleks öelda rohkem kui koolis räägitakse. .Enne polnud nii. Tugev keskklass ikka kui sel ajal klasse oligi, aga Vabariigi alguses oli. Kus nad on nüüd?
  Ehk piisab sellest kui eesti keelt oskamata muud tööd ei saa kui kojameheks või lindi taga.

  Aga siis jah, kerkivad nähvitsad kui seened. Ehk peakski neisse kui seentesse suhtuma?

 3. Vapratele Eesti juhtidele. 4 kuud ago
  Reply

  Toimetusele. >Kirjutasin ja seda ei avaldata. Kadus. Minu kirjutises küsisin , mkiks keegi valitsuses ei vadstita oma tegude ja sünade eest. Paistab, et seda ei tohi teada. Ministrid sõimavad <<<putinit js vene rahvast. Üheski teise riigi juhid ei sõima venelasi sõnnikuks js huumuseks. <seda teevad ainult matsid.Ülikoolid matse ümber ei kasvata.

 4. Vapratele Eesti juhtidele. 4 kuud ago
  Reply

  Eelmises kommis on vead. Vabandan. Elekter on kallis ja pimedas kirjutades juhtub. Kalli elektri osas olen tänulik meie valitsusele. Andestage mulle. Keserakonna leht oli vanasti loetav ja kaalukas sõna. Nüüd ei taha sellega isegi peput pühkida.

 5. H selgita inimestele aga lühidalt. 4 kuud ago
  Reply

  VALITSEMINE EI TÄHENDA ÄRASÖÖMIST, AHISTAMIST, PIINAMIST, PARASITEERIMIST LOOMADEL,LINDUDEL,KALADEL, PUUDEL.- LOODUL.
  VALITSEJA EHK KARJA JUHT HOOLITSEB, HOOLIB, ARMASTAB JA ANNAB OMA ELU NENDE EEST, NAGU TEEVAD SEDA LOOMADEST KARJAJUHID.
  PANITE TÄHELE – JUMAL MÄÄRAS INIMESTE TOIDUKS VILJAD, ET MITTE HÄVITADA TAIME JA PUUD.
  LOOMADELE ROHU, ET NAD ÜKSTEIST TAPMA EI PEAKS.
  VALITSEMINE LOOMKONNA ÜLE TÄHENDAS NENDE ARENDAMIST JA HOIDMIST POSITIIVSETES ARENGUTES.
  AGA INIMESED SEDA EI TAHA MÕISTA, SEST NEILE ON MUGAVAM LOOMADEL PARASITEERIDA, ÕGIDA JA HÄVITADA JA SIIS KIRIKUSSE, KUS PIDAVAT KÕIK ANDEKS SAAMA. EGA IKKA EI SAA KÜLL !

 6. Sergei. 4 kuud ago
  Reply

  Ons küll teema rahastamine !!!! – oma riik ja rahvas – oma maalaste säilitamine. mõnedel tõbrastel jätkus kaugematesse riikidesse raha loopimiseks ressursse (Gruusia , Ukraina……Valgevene jt -le nn. demokraatia arenguks ( riigi. pööramisteks)
  Jäledad loomad- mida küll olete korda saatnud.
  On Eesti pojad kodumaa hüljanud ja neid on asendatud nn . põgenikega ( paljud edasi Canadasse jne )
  ka sina Ansip naudid Brüsseli elu ( ons see nauding) Kajake- põle elus midagi käega loonud ,aga ……
  Hoidke paganad oma pesa ja poegi.
  Pühas kirjas : kõik kohad on okse rooja täis, puhast paika polegi. ( võin mõne sõnaga eksida ( mälu ))
  Hoidke omi lapsi , teist poolt- kõik muu on tühine !

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.