Keskerakond teeb ettepaneku tõsta koolilõuna toetus 1,50 eurole

Marko Šorin

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon annab täna üle seaduse eelnõu, millega tõstetakse koolilõuna toetuse alammäär ühe õpilase kohta 1,50 euroni ööpäevas.

“Noore inimese organism vajab kvaliteetset, mitmekesist ja täisväärtuslikku toitu. Koolis pakutav soe lõuna on õpilastele väga oluline söögikord. Tõusva inflatsiooni ning kiire hinnatõusu tingimustes ei ole senise koolitoidu kvaliteedi hoidmine endiste summade eest võimalik. Selleks, et koolilõuna oleks õpilastele jätkuvalt tasuta kättesaadav, tervislik ja maitsev, tuleb suurendada toetuse alammäära,” lausub Riigikogu liige Marko Šorin.

Hetkel kehtiva korra järgi kulub riigil ühe lapse koolilõuna peale 1 euro päevas, millele lisandub omavalitsuse ja mõnel juhul ka lapsevanemate panus. Viimane riigipoolne koolitoidu toetuse tõstmine toimus 2018. aastal, kui toetust tõsteti 0,78 eurolt 1 euro peale.

“Tuleme appi ka koolides toitlustust pakkuvatele ettevõtetele, kellel on järjest keerulisem täita riigihangete teel sõlmitud lepinguid, mis kohustavad neid õpilastele täisväärtuslikku, tasakaalustatud, mitmekülgset, maitsvat, vanusekohast ning vajadusel erivajadusi ja allergiaid arvestavat toitu pakkuma,” selgitab Marko Šorin.

Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel on keskmise toidukorvi maksumus aastases võrdluses kallinenud 18 protsenti ja Marko Šorini sõnul ei piisa senisest panusest enam toitva toidukorra valmistamiseks, rääkimata toidukorra kvaliteedist või tervislikkusest.

“Põhitoiduainete hinnatõus kokku on olnud keskmiselt 53%. Seega on 50-protsendiline koolilõuna toetuse tõus õpilase kohta ühes ööpäevas piisav, et säilitada praegune koolides pakutava toidu kvaliteet. Täisväärtuslik koolilõuna peab olema tagatud kõigile õpilastele, sõltumata sellest, millises koolis nad käivad,” kinnitab Pärnumaalt valitud saadik.

10 kommentaari
 1. Nojah 1 nädal ago
  Reply

  Järjekordselt hea ettepanek aga kas need ettepanekud ka läbi lähevad on teine küsimus. Arvan et reformierakondlased ei ole nõus sest on vajarelvi osta ja raha saata välja ehkki see on nagu tilk ookeani põhja aga meile kuluks õra küll see raha. Reformierakondlased pole kunagi hoolinud meie rahva elatustaseme tõstmisest Ja ega nende valitsuse kohatäitjad kaks erakonda teevad kõik mida kästakse. Kui nad oleksid hoolinud meie inimeste heaolust poleks nad ühinenud Reformierakonnaga.

  • Ei muutu enne 1 nädal ago

   Kui riigikogulaste ja ammetnikkude palku ei kärbita poole peale!

 2. Nii 1 nädal ago
  Reply

  Eelmine Isamaa esimees oli tubli, teisi ei oska nimetada sest ma ei tea mida nad on teinud meie riigi heaks. Sotside hulka on sattunud mõned poliitikud kes sinna ei sobi. Aga võim ja raha on tähtsam kui meie rahva heaolu- Ega Reformierakonna vastu ei saa sest nende päralt on peavoolumeedia ja oskus sepitseda valesüüdistusi. Arvan et EKRE on Keskerakonna ettepanekute poolt ning valides edaspidi ekrelasi ja keskerakondlasi saaksime normaalse valutsuse kus tegeletakse meie riigi probleemidega. Aidata teisi võivas rikkamad riigid ja pole vaja vihavaenu õhutada mis maailmas midagi ei muuda aga meile võyb hädaohtlik olla.

 3. mõtlematus 1 nädal ago
  Reply

  Aga kudas 19,20,21,22,23 aastased LAPSED süüa saavad??! Sellele olete mõelnud? Sest kui nende vanemad UUT LASTETOETUST saavad, nagu ka koolilaste vanemad+lõuna, tuleb ka neile soe toit koju vedada- muidu on ebaõiglane.

 4. Jura Koffimassin 1 nädal ago
  Reply

  Kesikud toetaks kõike. Ühtegi asjalikku ideed nendelt kesikujunnidelt ei tule.

 5. to ei muutu enne 4 päeva ago
  Reply

  RIIGIKOGULASED EI PEAKS ÜLDSE PALKA SAAMA, VÕI KUI, SIIS SAMAPALJU KUI ON KÕIGE VÄIKSEM
  VANADUSPENSION – NEIL ON SEE AU JA VÕIMALUS MIDAGI HEAD KORDA SAATA, OLLA LOOJAD.
  VÄIKE PALK EI LASE NEIL UNUSTADA REAALSUST JA SEDA, MIDA VAJA MUUTA.

 6. ??????????????? 4 päeva ago
  Reply

  Huvitav, räägitakse meedias, et ERAKORRALINE pensionitõus on tuleval aastal 20.-eur ,aga et pensionid tõusevad 100.-er saab keegi aru ???
  Kui 23 a. lapsele antakse 600 euri lastetoetust. kui poes hinnad on koguaeg kerkinud ja nüüd kerkivad lausa 30,50,100% rohkemgi, kuidas see 20.-euri aitama peaks????????????????????????

 7. aitab 4 päeva ago
  Reply

  440 eurist pensionäri? Siis ta saab juba 460.-euri

 8. Küsin? 3 päeva ago
  Reply

  Miks Te pensionärid ei lähe kunagi omale elamisväärset pensioni nõudma kui miiting korraldakse? Teid on eestis vist üle 300000 . Tallinnas ilmselt üle saja tuhande? Viimasel KE poolt korraldatud miitingul oli ainult paarsada inimest. Mis Teil viga on? Kas kardate või on teil orjageenid? Te peate ISE aktiivsemad olema sest pensionäride organisatsioonid,kus istuvad ja joovad kohvi,tavaliselt keskerakondlased ei liiguta teie heaks lillegi.

 9. to küsin 2 päeva ago
  Reply

  Sest selliseid väljaastumisi ORGANISEERITAKSE. Pensionäride liidud jms. EI LIIGUTA JAH LILLEGI, sest nende
  juhid ei ole huvitatud, nad pigem summutavad. Miks? See jääb teile koduseks ülesandeks.
  Paljud pensionärid on haiglased, vanad ja vaesed. Pool kuud neil ON raha ja seda vaid toidu ja ravimite tarbeks, pool kuud neil POLE seda ÜLDSE. KUIDAS nad tulevad siis, mis raha eest SÕIDAVAD, KUS ÖÖBIVAD?,
  mida söövad joovad-linnas ju kallis kõik. Ja neil peab olema vahepeal puhkamise võimalus -kus? kes kaugemalt tulevad. Snelka ääres pingi peal ? Neil pole riideidki ja korralikke jalatseid liiga tihti. Mõned aga on nii rumalad, et ei saa arugi , kuidas nende seljas sõidetakse, NENDE rahadest tehakse kõikmõeldavaid lollusi ja kanditakse hüvesid .
  Mu loom on haige. enne 5 okt. kui saan see 200 eur ühekordset toetust, pole mõtetki arsti juurde minna.
  See on 2 nädalat!!! Eile öösel tuli suust verd. Pidin ärevusest ja hirmust hulluma, insuldi saama, tänagi käin veel pea ringi ja veab ühele poole- puudunb koordinats. ja tasakaal.Sain õnneks rahusteid. Sellest 200 st läheb 180 verepildi tegemisele ainuüksi+ visiiditasu 30-60, röntgen, narkoos, muud analüüsid, ultraheli jne. et ikkagi pean laenu tegema, 2 laenu juba on pangast.neid maksan kokku 40 euri kuus veel 2 a.MIKS ma pean nii VAEVLEMA ja oMA LOOMA HÄDA PEALT VAATAMA? PIINLEMA, RISKEERIMA INFARKTIGA, KUI TEISTE AUTOPESU RIIGI POOLT MÄÄRATUD ületab mu terve pensioni 445.-euri! KES ma olen? EI USU, ET INIMENE.
  INIMESED ON TOOMPEAL JA PARTEIDES, PANKADES JA MINISTEERIUMIDE AMETITES,
  KUST VÕTAN MA ELUJÕU JA JAKSU VEEL DEMOLE TULLA ???!!! KAS meile kummalegi hing sisse jääb pole teada. Loomale kirjutat. ravimeid pole saada ja mul pole ka raha neid osta. praegu. Pole ka kindel, et diagnoos õige.
  Veterinaarid teevad sageli kehva tööd ja poolikult. Esimene asi on välja uurida rahakoti suurus ja soovitada siis kusagile “lähemale” Järelmaksu võimalus on vaid 2 kliinikus, kui on.
  Praegu on koroona. Isegi maske ei kanta-nagu LOLLUSEGA OLEKS LÖÖDUD SEE MAA. LÄHEN DEMOLE OMA VANUSES KOROONAT SAAMA ?.
  Miks ÕPETAJAD jt. KES OMALE PALKA NÕUTAVAD EI NÕUA SEDA KA EAKATELE ? MIda nad siis õpetavad,
  Vanasti vähemalt abistati vanemaid kasvõi koti kandmisel. Miks nooremad ei seisa eakate eest? Kes te olete??? Milline on teie inimeseksolemise väärtus???

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.