Toeta eakate parema toimetuleku programmi!

Andre Hanimägi

Andre Hanimägi, Keskerakonna peasekretär

Keskerakonna eestvedamisel on otsustatud kolm erakorralist pensionitõusu ja keskmise pensioni maksuvabastus, tõstetud üksielava pensionäri toetust 200 euroni, lepitud kokku ühekordne abi kütteperioodi eel 50 eurot ning tõstetud mitmeid toetusi, mis suunatud eakatele.

Just eakad on Eestis paraku suurimas vaesusriskis. Rekordiliste hinnatõusude valguses peab riik aitama neid inimesi, kes on aastakümneid panustanud meie ühiskonda töötades või kasvatades lapsi ja hoides perekonda.

Seetõttu on Keskerakond välja töötanud eakate paremaks toimetulekuks neli punkti, mida soovime parlamendis arutada. Meie hinnangul peab vanaduspension kasvama 1000 euroni ja juba uuel aastal tuleb pensioni erakorraliselt tõsta vähemalt 50 euro võrra. Erakorralised tõusud tuleks sisse kirjutada ka järgnevateks aastateks!

Üksielava pensionäri toetus on oluline, kuid paraku jäävad paljud sellest ilma tänu sellele, et mõni lähisugulane, näiteks laps või lapselaps, on elukohta küll sissekirjutatud, kuid tegelikult elab vanainimene üksi. Leiame, et üksi elava pensionäri toetussüsteemi nii, et lähisugulase sissekirjutus ega pensioni suurus ei välistaks toetuse saamist.

Samuti tuleb ellu viia lesepensioni idee. See suurendaks abikaasa surma puhul makstava pensioni suurust ja annaks raskel ajal tuge ja kindlust. Teame, et valdavalt surevad enne mehed, kes on olnud pikemalt tööl kui nende abikaasad, kes on kasvatanud lapsi ning seetõttu teeninud väiksema pensioni.

Jätkuvalt on suureks murekohaks nii eakal kui ka tema perekonnal hetk, kui eaka tervis ei luba tal enam üksi kõigega hakkama saada. On positiivne, et riik on leidnud võimalusi astumaks samme hooldekodukoha maksumuse suuremaks toetamiseks, kuid rohkem tuleb toetada ka omastehooldajaid ja koduteenuse osutamist. Mida kauem saab eakas oma kodus olla, seda parem!

Keskerakonna ideid eakate paremaks toimetulekuks saab toetada nii meie telkides üle Eesti kui ka internetis www.keskerakond.ee. Tule meile appi ja seisame koos eakate parema toimetuleku eest!

9 kommentaari
 1. Hea poiss 2 kuud ago
  Reply

  Elu jo niigi ilus. Mida veel?

 2. lahkunud penskari vaim 2 kuud ago
  Reply

  MIKS SA SIIS EI TOETANUD TÜKKIS OMA ERAKONNAGA KODUTEENUSEID?! MIKS ANTI SEE OMAV. OTSUSTADA, KES EI TEE MIDAGI PEAAEGU JA KUNA SEE TULEB KOHALIKULT TASANDILT, EI JULGE VANAD
  KÜSIDA EGA NURISEDA.
  HOOLDEKODUDELE /loe tänapäeva vaestemajadele-vanglatele/ RAHADE SUUNAMINE JÄTAB MULJE VANADEKODUDE KARTELLIKESTE JA ÜKSIKUTE VANADEKODUDEOMANIKELE NEELDIDATAHTMISEST.
  AEGA OLI TEIL KA PENSIONITE TÕSTMISEKS EUROOPA TASEMELE JA ÜHINEMISEKS SOTSIAALHARTGA
  MILEGA VÄIKSEMAD PENSIONID OLEKSID TÕUSNUD 700-800 euroni.Hiinas, muide, on pensionid umbkaudu
  700-1000 dollarit /dollari ja euro vahe on väike/
  TEIE OLITE NEED ,KES LÕPUKS PENSIONI BAASOSA 20 euri TÕSTMISE OTSUSTASID JA NÜÜD REFID ELLU VIIVAD. KUST SEE 50 NÜÜD PÄHE TULI? JA PALUKS MITTE HÄMADA 1000 Eurisest pensist, SEE ON nn. KESKMISE PENSIONI SAAJATE “EESÕIGUS “MILLAL SEE TEOKS SAAB, SIIS KUI ISE PINSIONÄÄRID OLETE ???
  KAS TEADSITE ETTE UKRAINA SÕJA JA LOROONA TULEKUT? + KAASNEVAD RELVASTUSKULUD JA ENERGIAKRIISID JA SUNDLAENUD. SEE MAJADE SOOJISTAMISE HULLUS OMANDAS TEIE AJAL VÄGEVAMAD TUURID. KUST NEED VAESED PENSIONÄRID SOOJUSTAMISE RAHA VÕTAVAD, SEDA TE EI KÜSINUD EGA KÜSI PRAEGUGI.
  LESEPENSION. KUI KEEGI JÄÄB LESEKS ON TA ÜKSIKPENSIONÄR JA SAAB SIIS NEED SOODUSTUSED MIS ÜKSIKPENSIONÄRILE ETTE NÄHTUD.

 3. järg 2 kuud ago
  Reply

  KÕIGEPEALT TULEB PENSIONID /OLEKS TULNUD/ TÕSTA NORMAALTASEMELE EUROOPA MÕISTES st.=
  ÜHUNEDA SOTSIAALHARTAGA.
  JA SIIS, VASTAVALT HINDADE TÕUSUGA, TOIMUB INDEKSEERIMINE.
  EI OLE VAJA HÄMADA SEOSTADES INDEKSEERIMISE PENSIONITÕUSUGA.
  KESKMISE PENSIONI SAAJATE MAKSUVABASTUSE PENSIONITÕUSIGA. /KUIDAS SEE VÄIKESE PENSIONI SAAJAID AITAB?/

 4. Nojah 2 kuud ago
  Reply

  keskerakondlased hoolivad ka sellest kuidas pensionärid elavad. Muidugi saaks pensione tõsta kui kui ei abistaks eisi riike. s ee mis sinna saadetakse on nagu tilk merre ja kas see üldse abivajajateni l-hevad. Abistaa peaksid rikkmad riigid aga meie vajame ise abi. reformierakondlased pole kunagi pensione tõstnud ega Laar ka ei tõstnud. Siiski kui peale rasket meie inimeste jaoks Laari valitsemise aega tuli võimule Siim Kallas ja kutsus valitsusse Edgar Savisaare tõsis Savisaar pensione 30 protsenti.

  • to Nojah 2 kuud ago

   Sul on õigus:)!
   Laar oleks vaja letti tõmmata- las tuleb räägib Isamaa poolestumisest , mida ta Ukraina sõjast teab ja arvab ning millist raamatut ta uuesti on alustanud Panga , ühe, juhina .
   Varem ju teame Laari kui suurt Maailma lepitajat ja eksperti , nõustajat ….

   Laar , uuhhuuuu , kus sa oled ?!

   Meediumid – vedage Laar rahvale vaadata ja miks ta Pätsu (nagu pudelikork seal kohviku kõrval:)) kuju avamisel TV pilti ei juhtunud ? Või teda polnudki seal?

  • Uskmatu-Toomas 2 kuud ago

   Laar tuleks letti võtta ja välja pinnida kogu tõde Estonia hukust,koos Krossiga peaks aru andma miks Gruusia sõda vallandus jne.

 5. harry 2 kuud ago
  Reply

  Habakuk3

  3
  Prohveti palve
  1 Prohvet Habakuki palve kaebelaulude kujul:

  2 „Issand, ma olen kuulnud su sõnumit,
  ma kardan su tegu, Issand.
  Aga lase see ligemail aastail sündida,
  tee see ligemail aastail teoks
  ja mõtle oma vihas halastusele!
  3 Jumal tuleb Teemanist,
  püha Paarani mäelt! Sela+ .
  Tema aulikkus katab taevaid
  ja maa on täis tema kiitust.
  4 Tema all on nagu valguse sära,
  tema kõrval on kiired,
  seal on ta võimsuse loor.
  5 Tema ees käib katk
  ja tema kannul tuleb taud.
  6 Tema seisab ja mõõdab maad,
  tema vaatab ja paneb rahvad võpatama.
  Purunevad igavesed mäed,
  vajuvad ürgsed künkad.
  Tema teed on igavesed.
  7 Ma näen Kuusani telke vaevakoorma all,
  Midjanimaa telgiriided värisevad.
  8 Kas oled vihane jõgede pärast, Issand?
  Ons sul viha jõgede või raev mere vastu,
  kui sa sõidad oma hobuste seljas
  ja võit on su sõjavankrite päralt?
  9 Sina paljastad oma ammu,
  paned nooled nöörile. Sela.
  Sina lõhestad jõgedega maa.
  10 Mäed näevad sind
  ja värisevad,
  pilved kallavad vett,
  põhjavesi teeb häält,
  tõstab oma käed kõrgele.
  11 Päike ja kuu jäävad tõusmata:
  nad jäävad paigale noolte valguses,
  su välkuvate piikide säras.
  12 Raevus sammud sa läbi maa,
  vihas peksad rahvaid nagu reht.
  13 Sa lähed aitama oma rahvast,
  appi oma võitule.
  Sa peksad puruks katuse õela kojalt
  ja paljastad aluse kaljuni. Sela.
  14 Sa läbistad oma nooltega nende pea,
  kes tõttavad mind laiali pillutama;
  nad hõiskavad, otsekui neelaksid nad
  viletsaid salamahti.
  15 Sa tallasid merre tema ratsud,
  voogude põhjaporri.
  16 Ma kuulen seda ja mu ihu väriseb,
  hääl paneb vabisema mu huuled,
  mädanik tungib mu luudesse
  ja mu põlved värisevad,
  aga ma ootan, kuni hädaaeg
  tuleb selle rahva üle,
  kes on tulnud meile kallale.

  17 Kuigi viigipuu ei õitse
  ja viinapuudel pole vilja,
  õlipuu saak äpardub
  ja põllud ei anna toidust,
  lambad ja kitsed kaovad tarast
  ja veiseid pole karjaaedades,
  18 ometi rõõmustan mina Issandas,
  hõiskan oma pääste Jumalas.
  19 Issand Jumal on minu jõud.
  Tema teeb mu jalad
  emahirve jalgade sarnaseks
  ja paneb mind käima mu kõrgustikel.”
  Laulujuhatajale: minu keelpillisaade.

 6. robert 2 kuud ago
  Reply

  Pensionär pole täna kõige haavatavam Ikka pered oma laenud turjal ja tõõkaotus virvendamas silme ees Unustame et EL majandus on seiskunud Oleme nagu kerjusriik mis elab vaid tänu EL almusrahadest mida meite rehepapid kenasti ulmeprojektidega tuulde lasevad Isegi sakslased ei suuda enam seda EL vaestepunti enam ülal toetada Migratsioon õõnestab seestpoolt Noored ukrainlased jalutavad ringi Ei mõtlegi nad sõtta minna ega keelt õppida Sõimame Pätsi aga tema riik ei küsinud rikkamate armuande Elati vaesevõitu oma tõõst aga ausalt Kuhu on kadunud meie väärikus

  • to Robert 2 kuud ago

   mis sa vingud – pered ja laenud . Ei ole vaja laenusid võtta ! Pole vaja minna elama eraldi ja maksta mustalt üürikorterite eest! Vahetada naisi, mehi nagu pesu!
   Misasi on pere EV -s? – naised on ju üksikemad kõik , häbenevad oma lapsele isanime panna ! Siis ei taha noored oma KOV registris ennast pidada ja muudkui sõeluvad – seepärast ei laiene neile ka KOV toetused.

   …Ära sega – kui kirjutad teemas eestlase parema elu nimel , pole vaja tuua siia näiteks ukrainlasi. UKRAINAS on sõda ja pole vaja sel teemal aasida ja arvata kui su ajusagarad ei tea , mis on sõda!
   …Kui tahad võrrelda, võrdle nende usuhulludega , keda üle Euroopa jagati. Õnneks üksosa neist kadus Eestist.
   …Pätsist ära üldse kirjuta – tema võttis ja elas oma elu , pani VAPSID ja Kommunistid võrdselt vahi alla ja siis vabastas enne Vene sissetulekut, hakkas häbi eestlaste ees ja kommunistid vabastas – et saab kergemat elu ja saigi mõne aja Venemaal ka hästi elada, kuni tema haigus süvenes veelgi -diagnoositud oli see juba enne Venega lepinguid, ilmselt juba kultuse kehtestamise ajal.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.