Ratas Horvaatias: okupeeritud alad on Ukraina alad ja jäävad selleks alati

Jüri Ratas Zagrebis. Foto allikas: Riigikogu.

Riigikogu esimees Jüri Ratas rääkis täna Horvaatias Zagrebis toimuval rahvusvahelisel Krimmi platvormi parlamentaarsel tippkohtumisel peetud sõnavõtus, et imetleb ukrainlaste harukordset vaprust Venemaa jätkuvas agressioonisõjas.

“Teie jõud, vastupidavus ja otsusekindlus elada vabana on inspiratsiooniks kogu maailmale,“ sõnas Ratas ja kinnitas, et sellistel ajaloolistel hetkedel tuleb rahvusvahelisel üldsusel kokku hoida. „Peame tõstma Venemaale agressiooni hinda. Peame Ukrainale andma rohkem sõjalist ja muud abi ning samuti toetama Ukraina sõjajärgset ülesehitamist,“ sõnas Ratas ja lisas, et sõjakuritegude, inimsusevastaste kuritegude ja genotsiidi toimepanijate kohtu ette toomine on meie ühine vastutus.

Ühtlasi märkis Ratas, et nädal tagasi võttis Riigikogu vastu avalduse, milles mõistis hukka Ukraina territooriumi annekteerimise ja kuulutas Vene Föderatsiooni režiimi terrorirežiimiks. „Riigikogu avaldus ütleb, et õigusrikkumine ei saa mitte iialgi tekitada õigust. Kõik Vene sissetungijate illegaalselt okupeeritud alad on Ukraina alad ja jäävad selleks alati. Eesti ei tunnista kunagi agressiooni ja võltsreferendumite abil toime pandud Ukraina territoriaalse terviklikkuse rikkumisi,“ kinnitas Riigikogu esimees.

Horvaatia ja Ukraina korraldatava tippkohtumise avasid Horvaatia parlamendi esimees Gordan Jandroković, Ukraina parlamendi esimees Ruslan Stefantšuk, Horvaatia peaminister Andrej Plenković ja videosilla teel Ukraina president Volodomõr Zelenskõi.

Plenaaristungil arutasid parlamentide esindajad olukorda Krimmis, keskendudes sanktsioonidele, inimõiguste olukorrale ning Venemaa okupatsiooni majandus- ja keskkonnamõjudele. Kohtumisel oli diskussioonide keskmes Ukraina toetamine ja Venemaale rahvusvahelise surve suurendamine laiemalt, eesmärgiga taastada Ukraina territoriaalne terviklikkus. Tippkohtumisel osalejad võtsid vastu ka ühisavalduse.

Tippkohtumise käigus kohtus Ratas ka Moldova parlamendi esimehe Igor Grosuga.

5 kommentaari
 1. Sergei. 1 aasta ago
  Reply

  Ukraina ei osanud Lenini , Stalini ja Hrustsovi poolt kingitud rahvast ja alasid koos hoida.
  Natsismi ja rahvusliku vihkamise külvamisega saavutati seda mis on saavutatud .
  On selles meistriteoses osalised nii kogu NATO bloki riigid ja nn. nedabitõje banderalistid- selle ideoloogia kandjad … igasugused satanistid, kirikute lõhestajad JNE, JNE.
  Plaksutage käsi: olete suurepärased stsenaristid.

  • Nii see on jah 1 aasta ago

   . Palju on kirjutatud Ukrainast, kus kõik sai alguse Euroopa Liidu assotsiatsioonileppe pakkumisest. Sellest algas Maidan, ja siis olid kaalukausil nii Venemaa kui ka Ameerika huvid.
   Samas käis riigisisene võimuvõitlus ja eskaleerus vastasseis Donetski venelastega.
   Moskva eriteenistused nuusutasid ohtu, et kaotavad baasid Mustal merel, ja võtsid kaasmaalaste abiga tagasi 1954. aastal Ukrainale kingitud Krimmi. Selleks korraldati referendum, ja venelastest koosnev elanike põhimass soovis taasliituda emamaaga.
   Nii kurb kui see ka pole, aga Lääne eriteenistused magasid selle võimaluse maha. Kogu jõud oli rakendatud Kiievisse ja mujale neil silmi ei jätkunud.
   Ning kui Ukraina väed hakkasid Donetskit pommitama, võttis Venemaa maha sealsed uusimat sõjatehnikat valmistavad tehased ja vedas need tagasiteele asuvate toidukonvoiautodega üle piiri.Kui 1990-ndate alul läks NSV Liit laiali, kaks Saksamaad ühendati ja lõpetati Varssavi pakt, siis lubati, et NATO itta ei laiene. Seega oli tekkinud uus jõudude tasakaal, milles lepiti kokku ja mida tollal ka aktsepteeriti.
   Aga ei – hiljem siiski NATO laienes itta. Sellega vihastati Venemaad.Tuletan meelde, et paljude NSV Liidu riiklike lolluste juures Hruštšov kinkis Vene NFSV koosseisus olnud Krimmi ära Ukraina NSV-le. See toimus 19. veebruaril 1954 – pärast Stalini surma ja isikukultuse lõppu. Põhjendus: Ukrainale tehtud ülekohtu heastamine. Koos Krimmi oblastiga sai Ukraina NSV faktiliselt ka Sevastopoli linna, mis juriidiliselt siiski kinnitamist pole leidnud. (1948. aastal eraldati Sevastopol Krimmi oblastist ja Sevastopolist sai Vene NFSV keskalluvusega linn.)
   Ukraina viga oli see, et ta loobus külma sõja lõppedes oma tuumaarsenalist, mis oli Nõukogude Liidu ajal maailmas suuruselt kolmas. Vastavalt 1994. aasta Budapesti memorandumile demonteeris Ukraina oma tuumaarsenali ja sai Venemaalt vastutasuks lubaduse respekteerida Ukraina piire.

 2. robert 1 aasta ago
  Reply

  Sõda Ukrainas algas mitte sel aastal vaid hoopis enne Ja võidab sellest vaid üks riik USA Nüüd suureneb mõjuvõim oma vasalli EL üle veelgi sest nüüd saab energiatooteid Euroopasse müüa mitmekordse hinnaga EL on soo mis imeb aina uusi abivajajaid juurde Majandus seiskunud Isegi saksa bürger on juba väsinud toitmast omi migrante ja El kerjusriike sh Eestit ja baltimaid Mis puutub Ratasesse siis on ta lihtsalt poliitiliselt pime inimene Ei märganud ta agressiooni Iraagis kui kadusid kuhugi 700tuhat tsiviilinimest ei märganud ta Küprosejagamist ega Palestiina ja Süüria maaaladeannekreerimist Ta on lihtsalt aravõitu laguneva erakonna nn andetu juht

  • Kahju 1 aasta ago

   Ratas on jah pisut eilase mötlemisega.

 3. ? 1 aasta ago
  Reply

  milleks siis bildenbergid ta kohvile kutsusid?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.