Peep Leppik: meie julgeolek algab eelkõige mõtlemisest

Nursipalu harjutusväljak
 • Nursipalu laiendamine näitab, et oleme kohati liiga kinni vanades põhimõtetes.
 • Rohkem tuleks lähtuda moodsa sõjapidamise põhimõtetest.
 • Inimeste ja nende kodude väärikust tuleb austada.

Kuulates mõningaid Eesti riigikaitsega tegelevaid poliitikuid, jääb mulje, et nad on oma mõtlemisega 80 aasta taguses ajas. On rinne, kus vastastikku seisavad vaenuväed, kelle käsutuses inimjõud suurtükkide ja muu raskerelvastusega ning motoriseeritud väeosad edasi tormamas – vaid lennuväest pole eriti juttu olnud.

Sama lihtsalt oleme hinnanud Eesti olukorda 1939.–1940. aastal: miks me ei hakanud vastu nagu Soome… Me ei anna endale aru, et Eesti ja Soome olukord oli toona täiesti erinev ja seetõttu ka Pätsi-Laidoneri otsus ainuõige – tagantjärele tarkusenagi! Vähe on meil vahetult õppida isegi praegusest sõjast Ukrainas.

Küsimus taandub meie väiksusele, mida kõrgtehnoloogiline relvastus lubab suurriigil allutada palju lihtsamalt, võib isegi väita – ka väheste inimohvritega. Meenutagem, kuidas omaaegne nõukogude spetsnaz (üldnimetus sõjaväestatud üksuste kohta – toim) pani umbes tunni jooksul 1968. aasta augustis lennuväe abil ühel ööl käpa peale Praha linnale ja sisuliselt kogu Tšehhoslovakkiale. Aga maailmale teatati alles järgmisel hommikul «sõbralike sotsmaade abist» Tšehhoslovakkiale. Praeguste võimaluste rohkusest kõrgtehnoloogia vahendusel ärme räägigi!

Meie saatust ei otsusta taktikalised õppused-laskeharjutused vaid mõnekümne tanki, suurtüki või soomustransportööriga «suur-Nursipalus» või kusagil mujal. Õppused on vajalikud, aga selleks on vastavat «mängumaad» pisikeses Eestis niigi piisavalt, ka Nursipalus. Ja ega NATO, kuhu me õigel ajal astusime, oma relvastust meie piirides hakka katsetama. Äärmisel juhul hakkab ta seda siin kohe kasutama.

Juba pikemat aega torkab silma, et Eestis langetavad üha enam põhimõttelisi otsuseid linnamehe taustaga inimesed, kes ei tunne ürgse maa- ja taluelu omapära. Elada-luua viis kuni kuus põlvkonda põlistalus või panna läbimõeldult alus ühele talule on täiesti erinev «kodu rajamisest» linna magalapiirkonda, ehk isegi moodsast majast linna ääres. Taluelu on imbunud läbi looduspärasest kooselust ümbrusega. Seda ei suutnud lõpuni lõhkuda isegi stalinlik kolhooside rajamine ja aeg. Et nüüd asume hävitama talusid Nursipalus, näitab kõlbluse, eneseväärikuse ja mõtlemise piiratust.

15 kommentaari
 1. Üksikute arvamus 6 päeva ago
  Reply

  Riigi huvid sõjaliseks kaitselahinguks-EELKÕIGE !

  • Valitseja on õigel teel 5 päeva ago

   Ainult sõjalise võimu tõus kindlustab rahu rahvaste vahel!

  • Tiiule 5 päeva ago

   Miks sa ajad siin ekre jonni? Vaja on oma pääga mõelda.

  • @ Valitseja on õigel teel 4 päeva ago

   Ainult sõjalise võimu tõus kindlustab sõjaväelise diktatuuri tekke.

 2. Tiiu 5 päeva ago
  Reply

  Kuidas Nursipalu teemat käsitletakse, on vaja jälgida. Teatavasti pooltõed tekitavad uusi valesid ja loogiliseltki võttes segadus suureneb – paljud loobuvad üldse mõtlemisest, sukelduvad meele lahutamisse. Mõtlemisevõimega on nii, et esmalt peab tõde teadma. Tõde ent on selles, et NSVL läks Tšehhoslovakkiasse globaalse eliidi nõudel, nii nagu läks Ungarisse, Gruusiase, Tšetseeniasse, Süüriasse. Poliitika on räpane, valelik, mitte kunagi selline nagu välja paista lastakse.
  Ajupestute maailmas, mil aastakümneid on usutud meediat ja ajaloolasi, iga tõde alguses naerdakse välja. Nursipaluga seoses saab taas kogeda, et inimesed ei taju olukorra katastroofilisust Eestimaa jaoks. Enamus lõbujanulisi, – kelle eneseharimine lõppes diplomi saamisega, mil ise oma peaga mõtlemise tahet ja võimet välja ei kujunenudki, – on see mass, kes toetab tahtmatult või teadlikult suuri valesid, levitab neid nagu hr Kaskamp Torontos, jättes targu rääkimata, et Putin täidab vaid globalistide käsku. https://eestielu.com/et/vene-ukraina-soda-ja-eesti/ Aga me oleme elanud väga suurtes valedes, isegi suuremates kui Hitleri ajal. Võitjate kirjutatud ajalugu sõltub sellest, millise riigi rahvaga manipuleerida soovitakse. Põhiline on alati , et oleks vihkavad osapooled, siis saab kusagil taas sõda alustada suure kasumiga, sest mis on lihtsam kui minna ja naaber tappa ning ta vara omastada?

  Oleme hübriidsõja kolmanda etapi eel. Esimene etapp algas Ukraina Maidaniga, pärast mida Putin hõivas Krimmi, mille ümber tehti meediakära, mis enamuse ajud ära pesi. Krimm oli juba Stalini ajal vabamüürlaste plaanides, aga Stalin hakkas globalistidele vastu, lõpuks ta likvideeeriti nagu Kennedy, kes samuti hakkas isepäiseks.. Ei tulnud Krimmist siis globalistide keskust. Iga hõivamine, iga riigikese loomine on alati olnud ajutine, st suure plaani osa. Naerdi välja plaanimajandust, aga globaalsel eliidil on plaanid sada aastat ette tehtud, plaanimajandus oli nende idee ka NSVL ajal, mil võimul olid vabamüürlased, kes hakksid NLKP liikemteks, võtsid nimesid, mis on kujundanud rahvaste arvamuse just nii nagu globalistidele vaja – eks ikka vaenlase kuju loomiseks ja endalt tähelepanu ära tõmbamiseks. Hruštšov oli juba täielikult pühendunud ja truu marionett globaalse eliidi jaoks enne Stalini võimu, mil ta oli kõige kirglikum küüditaja, rahvaste hävitaja. Ta olevat püüdnud Stalinile sisendada, et Ukrainast on vaja rohkem ära laagritesse küüditada, aga Stalin olevat öelnud talle, et “Ole vaid, lollpea”. Ühe Stalinile lähedal oleva inimese memuaaridest lugesin sellest. Hübriidsõja teine etapp algas plandeemiaga 2020. aasta alguses ja juba üle maailma, sest sajad biorelvalaborid, kes tootsid biorelvi, olid selleks palju ettevalmistusi teinud: mürke hakati pritsima juba ammu, et haigestuskid linnud, loomad, inimesed, näiteks entsefaliiti. Trumpi võimule tulekuga saime teada, et Ameerika tuleb taas suureks teha ja ma mäletan hästi, mis plaan Trumpil ja ta seljatagustel jõududel oli – seda sai ka Eesti meediast lugeda, et nüüdsest hakkavad Balti riigid rohkem maksma militaarkuludeks. Mu juttu kinnitab Ameerika ideoloog, Toomas Ilvese lemmik George Friedman oma Statford Councili pikas kõnes, kus ta paljastas osaliselt plaanid Euroopa kohta. Seda kõnet saab kuulata siiani Youtubest. Üldiselt ma kuulangi esmalt asjaosalisi, seejärel nende vastaseid ning viin pildi kokku: saan teada, kui suurelt keegi valetab, mis rääkimata jäetakse ja kes keda teenib. Toiduahelasse on kistud kogu bürokraatiaaparaat, just selle tõttu on see nii suur, ka ajutiselt loomulikult. Inimesed lihtsalt ei tea, et kui nad om aülesande täitnud, ka nemad kuuluvad likvideerimisele. Pole halastataud ka presidentidele, meenutagem K.Pätsi, Husseini jne. Võimalik, et nende surm lavastati ja nad elasid õnnelikult nagu Hitler kusagil Argentiinas või USAs. Jah, me oleme suured, ülikavals sõjas, kus topeltmängijad ja kinni makstud opositsitsioonist saab mõne aja pärast koalitsioon nagu Eestiski kogenud oleme.

 3. Nii. 5 päeva ago
  Reply

  Meie elu ja julgeolek oleneb valitsuse tegevusest. Minu arust peaks valitsus tegelema meie riigi probleemidegatõstes ,eie inimeste heaolu ja jätma vihavaenu õhutamine sest sellest oleneb vaid meie julgeolek. See Venemaa-vastane tegevus ei muuda maailmas midagi aga meile võib häda kaela tuua küll ja siis ei maksa mujalt süüd otsida. Praegune valitsus on näide sellest milline ei peaks valitsus olema.

 4. Aja Lugu 5 päeva ago
  Reply

  Ukraina sõda on kestnud vähem kui aasta ja sõjapidamine on selle ajaga muutunud kardinaalselt. 24.02 rünnanud tankikolonnid on “kusagile” kadunud ja asemele on tulnud droonide parved.Just riikide võimekus igat liiki droone toota otsustab järgmisel aastal sõja käigu.Ilmselt jääb Venemaa droonide tootmises lääneriikidest kaugele maha.
  Suu jääb lahti, kui loen/kuulen jälle järgmiste “asjapulkade” koostatud sõjalisi tellimusi muuseumi relvadele. Kohe meenub meie kriminaalkoodeksi riigireetmist käsitlev paragraf. Seal nimelt ei ole öeldud, et riiki saab reeta ainult Venemaale. Riiki saab väga edukalt ja otsustajatele ohutult reeta ka sõbralike maade relvaärikatele.Tellime aina, juba täna aegunud relvastust, võtame selleks veel võlgugi… Paari aasta pärast kui kaup kohale jõuab, näeme, et tegemist on kasutu aegunud utiiliga.
  Täna tuleks aeg maha võtta ja vaadata, et sõja korral oleks millega tulekahjusid kustutada, oleks olemas varjendid jne. Ukraina sõda on suurepärane polügon, kus testitakse XXI sajandi relvasüsteeme. Aeg näitab, mida oleks mõistlik tellida.Aga võib olla tuleks hoopis mõelda naabriga sõbralikule koostööle/kooseksisteerimisele?

  • Jurakas 4 päeva ago

   Ukraina sõda algas 2014 aastal!
   Venemaa ja USA vahelise sõjana.
   Sel aastal ta ainult eskaleerus. Sest USA ja ta marionett Zelenski valmistasid ette suurrünnakut Donetskile ja Luganskile!

 5. to tiiu 5 päeva ago
  Reply

  Kui mingit suurt plaani teenitakse, mis kestab ja areneb kaugele sinu ja su järglaste eluea, siis peab see
  rajanema armastusele või eksalteeritud ajupesule,usule.
  Su jutus puudub see loogika, et kui vabamüürlased ka midagi taolist teevad – nad on ju surelikud. Milleks?

  • Jurakas 4 päeva ago

   Vabamüürlastel on rahvusepõhine klannisüsteem. Nad tegitsevad oma rahvuse ja oma klanni huvides. Sel juhul surelikkus enam ei huvita.
   .
   Eelmise sajandi 60-70’ndatel oli skandaal Euroopa vabamüürlasloozide põhikirjade ümber. (Sattusid avalikkuse ette) Nimelt oli seal must-valgel kirjas, et kolmel kõrgeimal astmel tohtis olla ainult sünnipärane juut!
   Põhikirju muudeti, põhimõte jäi alles!

 6. tuulelohe 5 päeva ago
  Reply

  see mida ühed kuulutavad ja levitavad, tuleb teistel mitmekordselt kinni maksta, ka läbi aegade.

 7. to jurakas 4 päeva ago
  Reply

  siis on see ikkagi fanatism, ajupesuusk. sest ükski inimene ei muretse ega tegutse oma soo või rahvuse jätkumise pärast nii kauges tulevikus , sest ükski rahvas ega sgu pole igavenem neid kõiki muudetakse ja seejärel nad lakkavad olemast nagu kõik siin ilmas. see sünnib küll aeglaselt ,väga, meie jaoks, aga sünnib.
  pigem on need põnevad võimumängud?
  roosiristlased pidada kõikse kangemad olema ja neile alluvat kuidagi vabanüürlased ja illuminaadid või olid hoopis illuminaadid need kangemad.
  mitte ei saa aru ,mida need ja sarnased ühendused taga ajavad. sest kui nad ei tee midagi armastuse pärast
  on see tühja määratud ja seda ütlevad kõik kõrgusundid, kuigi need hindavad ka käsulaudu aseaineks vähearenenud massidele, kelles pole arenenud armastust, et nad hoopis metsikuks ei läheks.

 8. polügonid 3 päeva ago
  Reply

  võib olla peaks polügon olema Osmussaarel koos rakettide ja dessandi harjutusega?
  Tapa-Aegviidu-Loobu-Läsna vahel on ju olemas muu taktikalise õppe võimalus. Nursipalu – milleks kui Lätis (me oleme Euroopa ühisriigis) on peaaegu läheduses olemas polügon ? Rajame lihtsalt selleks, et ei mahu õppima koos ? – see on olnud hirmsaim mõte kogu sellest teostusest , sest ka piiri kontrolljoone tähistamine on tegemata ja ka Vene poolt leping ratifitseerimata. Riik on ja piiri nagu poleks.
  Pihkva, Vene poolel vägede vastu nagunii Nursipalu ei kõlba. Meil on olemas Kuperjanovi väeosa ja Tapa kontingent Eesti poolel. Samuti Läti-Leedu kõrval.
  Meil on Kohtla kandis sellist maad piisavalt, kus teha ekstreemsporti. Samuti on seal ka energeetilised võimsused , mis vajavad kaitset?!
  Artikkli kirjutaja ei peaks ajama sassi ajaloo osas – ….1939-1940 ….
  Eesti ei saanudki vastu hakata loomulikult, netis on kuskil vilksatanud tegelikkus ja meie ajalugu kirjutab ju üks(kas ta isegi päris täpselt enam aru saab). Tegelikkuses on hoopis olnud viiteid, et 1939a. lepingud olid vaikimisi juba arutlusel olnud 1937a. , kui mäletate -Päts keelas Soomele appi minemast (meie vapsid pani kinni ja ka teised) ja nii polnud ka loota siis soomlasi meile appi tulemas; järgmisena keelati kodanikel relvade hoidmine…. Ja ometi ERNA tehti valmis Soomes ja tulid üle, olid edukad Salmistul maabudes, koos Kurg ja Mölder ja Simmo ja seega väljaõpet seal teostanud minu vanaisa. Eesti oma ajaloos tahab vaikida selle osa maha – Laidoneri muuseumis üleskiidetud Hiio – temale see teema isegi ei meeldi…. Nii oli näha sealsest väljapanekust millalgi. Päts – tema lugu me teame, teda ju maha ei lastud aga teised riigiametnikud lastis Venes maha nagu koeri….

 9. tagajärjed 3 päeva ago
  Reply

  Egas sõda peeta aint haimarsite ja rakettidega. Päris tillukeste sõjameestega bakterite ja viiruste hulgast saab väga edukalt pidada. Peaproov on juba tehtud. Et ei kuula sõna ja tulevad peremehele kallale. No siis võib ju
  kasutada selliseid, mis esimese hooga ja kiirelt niidavad suurema osa elanikest ja peremeestel teada kuidas neid taltsutada, et üle piiri tulema hakkavad, antakse rohud mis neid talitsevad.Ja peeasi, keegi kkurat saa aru ,kes tegi,kust hakkas.
  Tahaks teada, mis me maast, sest tillukesest üliaktiivsest mikroriigist saab kui sõda tuleb. Egas üle meie peade ainult rakette lasta, meed kohad, kus raketid on, lastakse kohe puruks ja ümberringi ka kõik mis liigub ja taristud. Kui Venemaa oma baasid kunagi sisse tõi olid rahvas vastu, sest haistsid alatedlikult sõda.Ja see tuli. Ja pärast tulid arveteõiendamised kõigi kallal vähemal või suuremal määral.
  Ja kui juba otsustatakse baase paluda siia heidutama, baase, mis ei allu meie korrldustele, tuleb küsida, kas ja kuipalju nad heidutavad. Ja mitte meie ei peaks oma SKP-st maksma NATO kulusid siin, aitab sellestki, et
  meie maa peal hakkab ajalugu korduma ja taevast sajab massinatükke kaela,

  • Jurakas 1 sekund ago

   Järjest rohkem “ujub välja” fakte, et koroona on labori looming.
   Järjest rohkem “ujub välja” fakte, et Ukrainas oli hulgem USA biolaboreid. K.a. leping Ukraina laboriga koroonaviiruse uurimiseks, mis sõlmiti c.a. kolm kuud ENNE koroonaviiruse leidmist Wuhanist!
   Järjest rohkem “ujub välja” fakte, et koroona ei ole Wuhani päritolu!
   jne.
   ‘jne.
   .
   Ei imesta, kui tuleviku ajaloolased nimetavad IIIMS alguspäevaks koroonaviiruse loomise või vallapäästmise kuupäeva!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.