Anneli Ott: maakonnaraamatukogude kaotamine on kaotus Eesti kultuurile

Anneli Ott, foto: Kultuuriministeerium

Riigikogu liikmele Anneli Ottile jääb arusaamatuks, miks tahab riik lähiaastatel kaotada maakonnaraamatukogud ja nende asemele luua arenduskeskuse ning leiab, et raamatukogude kaotamine tähendab suurt kaotust kogu Eesti kultuurile.

„Senine süsteem on toiminud hästi ja pakkunud lugejatele igakülgset tuge. Antud kava tekitab olukorra, kus järjekordselt jääb riigi kohalolu piirkondades vähemaks ning riik kaugeneb inimestest,” kirjutas riigikogulane Anneli Ott kultuuriministrile Piret Hartmanile. „Idee kaotada maakonnaraamatukogud on väga suur kaotus eesti kultuurile – rahvaraamatukogude võrgustike kaudu toimub lugemisharjumuste kujundamine, lugemisoskuse ja eesti kirjanduse vahendamine lugejatele,” märkis Ott. Tema sõnul on konkreetne nägemus uuest süsteemist nii maakonnaraamatukogude direktoritele kui ka kõigile teistele ebaselge.

Anneli Ott tahab kultuuriministrilt Piret Hartmanilt teada, miks on vaja maakondades riiklikud ametikohad raamatukogudes kaotada ning leida hanke korras uus arenduskeskus. Ühtlasi soovib ta ministrilt teada, kuidas planeeritud kava tõstab praegu pakutava teenuse kvaliteeti ja aitab kaasa raamatukogude töö tõhustamisele piirkondades ning mis on muudatuste sisuline kasu piirkondadele ja Eesti inimestele.

Mullu 5. detsembril tutvustati maakonnaraamatukogude direktoritele kava, mille käigus on plaanis kaotada aastatel 2024-2026 maakonnaraamatukogud ning leida hanke korras nende asemele arenduskeskus, kus hakatakse kõikidele Eesti rahvaraamatukogudele raamatuid tellima. Arenduskeskusesse plaanitakse tööle palgata üks nõunik ning arenduskeskus vahetub iga viie aasta tagant.

6 kommentaari
 1. Bogdan 2 nädalat ago
  Reply

  Magavad maanaised ongi raamatukogude tirektorid.
  Pole neid vaja, sest lugeda saab internetist.

 2. põhjalik segituhnimine 2 nädalat ago
  Reply

  Kõigepealt alustati sellest, et raamatute hinnad muutusid kättesaamatuks 70% inimestele.=Suur Suhteline+ vanaema LAUSVAESUS. Et ma ise pole olnud suur raamatukogude kasutaja v.a. ülikooli jms. raamatuk.
  nõukaajal -polnid vajadust. Igal palgapäeval tulin koju ca`10 raamatut ja samapalju heliplaate süles. Palka sai 2x kuus. Tol ajal olid ka tagasihoidlikumatel nii hariduselt kui jõukuselt inimestel üsnagi kenakesed kodused
  raamatukogud. Oli minulgi oma 3000 eks. -ei ole teab mis suur, aga ikkagi, Mu heal tuttaval oli mehega koos moodustat. ca` 15000 +muusikakogu+ kunstiraamatute+ venekeelsete kogu.Need annetas surnud mehe soovil uuele Eesti Vabariigile. Elas jubedas viletsuses, Sõi koerakonservi, natuke, sest koer tahtis ju ka ja teda armastas.Aga mis vastu sai eluajal?
  Noh, eks pördusin minagi raamatukogude poole jms. Algul oli ebameeldiv teiste katsutud raamatuid kasutada, aga mis hädaga teed. Olin selleks ajaks oma raamatuid juba kartulikottidega ära müünud -kõht oli tühi. Nüüd siis võetakse raamatukogud ka ära. Seal ma muide õppisin arvutit kasutama. Artikleid kirjutama. ,ideekavandeid ja projektilaadseid.
  Ju poliitikud saavad aru, et lugemisoskus ja teksti mõistmise oskus enamikus ammugi kadunud-ehk eneste järgi?Ime küll kui lugemisharjumust veel on. Läheme sujuvalt inglise keelele ja telef. üle.
  Mida seaal ARENDUSKESKUSES ARENDAMA HAKATAKSE ??? Paluks konkreetselt – MIDA teeb arenduskeskus?
  Kuidas hoiab ära vanainimeste dementsuse, kes nüüd lugedagi enam ei saa. Netist lugemine pole lugemine-
  meeleolu loomime, süvenemisvõimalus, taasipöördumine loetu juurde raskendatud,võimatud + halb silmadele.Väga.Aga eks siis saab linnukese kirja jälle nn.vaimse tervise keskuse ehitamisega ja hullumaja /kuhu pidavat kliendid lausa9 ootama järjekorras, et aa vaid sinna saada. RAAMATUTERAAPIAST OLETE MIDAGI KUULNUD? Saadame kutsu appi lugemist harjutama…
  Wabariigi ajal ikka loodi raamatukogude võrgustik ja leidis tugevat toetust nõtkaaal. MIKS on vaja tuhnida ja hävitada ??? Raamatuk.on ka koht kuhu lähed kui tunned, et hakkad hulluks minema, räägid paar sõna kellegagi -kergem hakkab-oled väljspool oma muresid need mõned hetked.

  • Nõel. 2 nädalat ago

   Paar päeva tagasi oli teil šõu Bingo Lotos loosimisel,kus küsitleti Vene kirjanduklaassikute Nimesid punktide saamiseks ,lotomängus ;-alles üheksas inimene suutis meenutada ühte nime ,Tšehhovi,
   Tolstoi ei olnud üldse nimekirjas,Vaevalt et välisautoritega paremini oleks lläinud.Agakuhu läheb külakultuuri raha! Mingi propelleritega kasrruli allatulistamise raкетт maksab
   15000 euri,Javelini lask 110000 Euri.vist veetkse vene tankide makette kuskil trosside otsasj, ning NATO on nende peale summad ära kulutanud.Nüüd vôiks vaherahu teha.

 3. internetis lugemine rikub silmi 2 nädalat ago
  Reply

  Kogu selle raamatukogunduse juures on veel üks huvitav tõik – pidevalt nähakse vajadust lammutada Eestile omane kogukonna suhe ja suhtluskohad – kui ei saa Isamaalaste plaaniga – paneku,tõmbe,tõuke keskuste loomisega linnastumisega , siis kaotati ÜT ja kui ÜT on uuesti kuigivõrd taastunud , lammutame koole-lasteaedu, meditsiini , postkontoreid, väikekaubandust….
  Miks nt. ei või olla ühendatud Postkontor ja Raamatukogu mõnes paigas – las tasub 50% kommunaale EP ja Raamatukogu ning hoone amortisatsioon – KOV ?
  Tehke selgeks, miks ei saa ?
  …………………
  Ja veel – on kummaline kuulata meedias – oops, me avasime raamatukogu ! – saime Kanadast, Ameerikast headelt kaasmaalastelt niipalju raamatuid ja tooge meile, kel on …..
  3 aastat läheb mööda – likvideerime raamatukogu ja kuhu lähevad raamatud , annetused -isegi osaliselt võib olla üksikeksemplarid …… Kes on see helbekeste p-pead , kes määravad , milline raamat on säilitamist väärt? Selline p-näär nagu siin üks Bogdan kommenteerijana ?

  EV on muutunud sõnnikuks ja lammutavad seda kehkenpüksid , helbekesed- kes kui loed on nii rumalad(sündinud vanematest- pilt neist) ja juba 3-s põlvkond alates IME ajast : avastavad puust jalgratast, musta leiba ei osata enam teha, lapsevankrid on disainitud tankideks(ükski ema ei jõua neid tõsta ja tuletame meelde EnsV , Terases toodetud lihtsat vankrit- selle porilaud käis vedruga allapoole keerates talviseks saani jalaseks ! ja vankrit jõudis koos lapsega naisterahvas tõsta samuti….). Manduv riik oleme. Me kiidame saavutusi, millisel on päritolu muinasjutust – hakatakse toetama 2 ja 3-rattalisi kast-jalgrattaid kuhu paned lapsed sisse- mida veel ? Meie kliimas ukerdavad pimedas ja lumes ?
  Millegi normaalsega enam ei tegeleta. Suuri päevalehti lugedes , on jabur tunne – lehe ilmumissagedust muudetakse , mitte ei vähendata mõttetut kaadrit (korrektuuri ju nagunii ei tehta)- nt. vaadake Postimehe toimetuse maju ja kogu personali hulka , ilmselt 100 töötajat. Seega on lehe hind juba iseenesest kallis , mitte ainult laialivedu ja samade artikklite kordamine onlines-paberlehes- samuti nendes poolikute lugude ilmutamine , nö.teise osa avamiseks veel raha väljakäies.
  Tiraažid on valetatud- enamus vedeleb tiraažist toimetuste koridorides ja läheb ümbertöötlusele, see on saladus!
  Raamatukogud – nemad ju tellivad 100% hinna eest paberlehte(huvitav, kas neile kaasneb õigus sellega ka online lehele tasuta ?).

 4. Kui 1 nädal ago
  Reply

  Anneli Martini ja Helir-Valdoriga liidu moodustab, hakkab neid maaraamatukogusid tulema nagu seeni. Nii sain sellest loost aru.

  • arvad nii ? 1 sekund ago

   sa oled siis küll pimesikk: Isamaa tegi Ritso fondist tehtud Okupatsioonide muuseumile teise nime – VABAMU;
   samuti Laidoneri muuseumist sai äkitselt Sõjamuuseum… Algselt Isamaa soosib allikapäraseid nimesid ja siis solgib ajaloo.
   Miks nad lasid Muinsuskaitsel oleval hoonel -KULTASE kohvik , nime muuta(seal pinda rentivad olgu oma AS nimedega aga ajalooline nimi pidanuks säilima), Laar – istub pangas palgal ja kirjutab alternatiivset ajalugu…., Isamaaliit koos Reformiga valitsuses oli eelmisel korral (vist 2009….) – solgiti ära ajalugu : koristati ministeeriumites ja ametites seintelt ajaloo järgi I EV ajast , juhtide pildid. PPA – seal lammutati kogu Politseimuuseum ja viidi Leemetsa mõisate SA alla Rakverre Politseitöötoaks(nii oleks tema õige nimi)- kusjuures nüüd otsitakse politseil kasutuses olnud erineva aja vorme …(need olid Mai Krikk´il muuseumis olemas kõik) ja Politsei ajakirjad algusest peale väljaantud tervik…. . Mai Krikk´i politsei ajalugu , raamatud – temaga koos digitaliseerisime oma kuludega, et kõik saaksid vabakasutuses lugeda Rahvusraamatukogu netilehel(vist 14 raamatut) – nendest isegi PPA ei räägi oma tähtpäeva raames.
   Miks Mart Arold lahkus omal ajal Isamaa liikmest- sest tal soovitati mitte avaldada Sortside lugusid(tegelik ajalugu arhiivi järgi) ja isegi rakendati teatav keeld, kontroller oli tollal – kelle eest jooksis rahvas EnsV ajal Ülemkohtu ukse ees tormi ….
   Miks Isamaa ei käi Mart Aroldi poolt Voorel, loodud mälestus Risti austamas küüditatutele …. ? Sealtkandist oli üks suuremaid küüditamisi. Kes ei oska minna – küsige Kalevipoja muuseumist ,sealt mittekaugel.

   Seda Isamaalaste plära ei taha enam kuuldagi , on ajaloo mudijad , sobiliku kiitjad
   Mitu korda on nad oma nime muutnud ? – tegevus oleks kirju ja segane

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.