Taavi Aas: tõstame pankade kasumimaksu ja pakume Eesti elanikele riiklikke võlakirju

Taavi Aas

Riik peab kiiresti ja otsustavalt sekkuma, et lõpetada pankadel Eesti inimeste arvelt ülisuure kasumi teenimine ning samuti peaks Vabariigi Valitsus pakkuma elanikele võimalust osta riiklikke võlakirju, et seeläbi survestada panku tõstma hoiuseintresse, ütleb Riigikogu liige Taavi Aas.

“Baltimaades tegutsevad pangad teenisid eelmisel aastal kokku miljard eurot kasumit, Eesti osa on sellest umbes kolmandik. See raha tuleb valdavalt Eesti inimeste ja ettevõtete taskust ning suur osa sellest viiakse erinevaid skeeme kasutades riigist maksuvabalt välja,” lausub Taavi Aas. “Prognoosi kohaselt võib pankade kasum tänavu kolmekordistuda ja Eesti riik ei tohi seda tegevusetult pealt vaadata. Välismaiste pankade kasumist on maksustatud 14 protsenti, kuid tänases olukorras on seda selgelt vähe.”

Kui rakendada Eestis tegutsevatele pankadele 20-protsendilist kasumimaksu, siis tooks see Taavi Aasa sõnul riigikassasse täiendavalt 150 miljonit eurot. “Selle raha eest saaks ehitada näiteks 30 kilomeetrit nelja-rajalisi maanteid või panustada erakorralisse pensionitõusu, hoolitsedes seeläbi eakate toimetuleku eest,” lisab endine majandus- ja taristuminister. “Keskerakond suhtub teemasse tõsiselt ning seetõttu on ka meie valimisplatvormis punkt, mis näeb ette Eestis tegutsevate suurkorporatsioonide maksustamist siin teenitud tulult. Eesti inimeste raha ei tohi liikuda meie majandusest välja.”

Ajal, kui laenude teenindamine on inimeste jaoks hüppeliselt kasvanud ja pangad väljastavad uusi laene kohati ülikarmidel tingimustel, makstakse hoiustele jätkuvalt minimaalset intressi, toob Taavi Aas välja veel ühe lahendamist vajava murekoha. “Riik peab avaldama pankadele survet tõsta hoiuseintresse, üheks võimaluseks on riiklike võlakirjade emiteerimine. See oleks mitmepoolselt kasulik – esiteks kaasab riik täiendavaid vahendeid näiteks suurte taristuobjektide ehitamiseks ning teiselt poolt annab see meie inimestele võimaluse panustada ühiskonna arengusse ja teenida vähese riskiga intressitulu,” märgib Taavi Aas.

7 kommentaari
 1. agasivaade ja edasi 3 päeva ago
  Reply

  Nii tuttav tuli see kõik ette. Aasta oli siis
  2005, kui Eesti ja Venemaa olid allkirjastanud
  piirilepingu ning Riigikogul
  seisis ees selle ratifitseerimine. Selle
  asemel aga hakati parlamendis Mihkelsoni
  eestvedamisel sellele lisama
  hoopis preambulat, milles räägiti muu
  hulgas Tartu rahust. Muidugi rändas see leping
  seejärel hoopis prügikasti. Värskeks välisministriks
  oli tollal tousnud Urmas Paet. Ehk ka seepärast
  on praegune Euroopa Parlamendi liige Paet pigem
  ÜRO rändepakti pooldaja kui vastane?

  • ........... 2 päeva ago

   Tänu Paetile juhtus lugu – oleme Euroopa riik, NATO liige ja ainumaid riike maailmas, kel on kontrolljoon (millise väljaehitamisest pole enma midagi kuulnud!).

   Kui panete tähele , pidevalt tuleb mingi uus häma sisse – Nursipalu ja jälle kaob meie piiri olemus vaikusesse ….

   Täna see maksabki meile maksimumi abipakettidena EV kaitseks

 2. Nojaj 3 päeva ago
  Reply

  Taavi Aas on tubli, hooliv ja töökas pliitik.ta on teinud ja teeb kindlasti ka edaspidi palju head meie rahvale. Selline inimene sobib hästi Riigikokku ja muidugi ka valitsusse.

  • Ikka mina. 3 päeva ago

   Meil ministreid igasuguseid. Oli Rõivas. Ühes jalas punane sokk ja teises kollane. Rahvas tunneb kepimehena. Külmikute vahel proovus vägistada võõramaalast. Eest riik siiani ei räägi summast mida pidime mahavaikimiseks maksma Sama mees reklaamis ennastpeakohal hävitsaja. Enne ministriks saamist purjus peaga Rõivas Jaaniööl sõitis bussiputka autoga sodiks. Vaikiti maha. Nüüd meie esiluuraja pildistas reklaamiks ameerika sõjarelv õlal, Nüüd lastepilastajast keskerakondlane trügib ministriks ja kahetseb pilastamist. Tee või tina aga pilastaja jääb alati pilastajaks. Pede pedeks.Kui ohvrit ja ilusat,. värsket peput näeb on ka riist valmis.
   Ministrist ilueedi käis ja käib pdevalt naiste juuksuril ja käib siiani lokke tegemas. Kas aga hoiab peput püksis või varsti räägib ilusa peene häälega.

   Kas niisugust erakonda nagu Keskerakonda valime tagasi. Seal ridamisi peded, vargad, ilueedid, reeturid ja sulid. Mailis oli sunnitud pidama jääma kohvikannul. Aga varastatud asja kallidus ei ole tähtis. Varas jääb vargaks.
   Möelge enne hääle andmist.

 3. pankadest 3 päeva ago
  Reply

  pangad maksavad väiksemat TM – 14% ?
  Aga pangakliendilt peetakse TM igalt sendilt EV kehtiva max. järgi

 4. Nii 2 päeva ago
  Reply

  Tänu Reformierakonnale oleme üks vaene riik elatustaseme poolest üks viimastest. EL-us olles pole meie elu paremaks läinud ja kõik oleneb vaid valitsisest. Läksime ühest liidust teise. Mitte midagi head ei toimu sellest et oleme NATO-smeie välisminister muudkui õhutab vihavaenu mis maailmas midagi ei muuda aga meile võub häda kaela tuua küll. Selle asemel võiks ta hoopis meile kasulikke leoinguid sõlmida. Keskerakondlased hoolivad meie inimestest ja tegutsevad meie riigi ja rahva huvides.

 5. ? 1 sekund ago
  Reply

  Miks võlakirju !!! Mille eest vaesem rahvas neid ostab? Kas pamkade õuglane maksustamine peab vaid jõukatele kasu tooma? Kas me teised polegi inimesed sellel maal. Oi, ja veel enne valimisi sedasi…

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.