Kiik ja Hanimägi: lapsetoetused tuleb võrdsustada ja indekseerida

Foto: Rahandusministeerium

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas perehüvitiste seaduseelnõule 19 muudatusettepanekut, mille eesmärk on väärtustada kõiki lapsi ja tagada peredele kindlustunne mitme samaaegse kriisi ajal.

Fraktsiooni esimehe ja sotsiaalkomisjoni liikme Tanel Kiige sõnul on valitsuse plaan minna sajandi madalaima sündimuse taustal peretoetusi kärpima täiesti vastuvõetamatu. “Riik ei tohi käituda laste ja perede suhtes sõnamurdlikult, tõstes enne valimisi toetuseid ja neid kohe pärast valimisi kärpides. Praegu on löögi all lasterikkad pered, homme võivad kärpimise ohvriks sattuda pensionärid, puuetega inimesed või mõni muu haavatav sihtrühm.”

“Keerulistel aegadel vajame usaldusväärset ja läbimõeldud rahvastikupoliitikat, mistõttu tuleks valitsusel loobuda lühinägelikust peretoetuste kärpimise plaanist,” rõhutas Keskerakonna aseesimees. “Põhiseaduse järgi on lasterikkad pered ja puuetega inimesed riigi ning kohalike omavalitsuste erilise hoole all. Peretoetuste ootamatu vähendamine oleks selle põhimõttega totaalses vastuolus. Tegelikult tuleks kiire hinnatõusu tingimustes indekseerida kõik igakuised peretoetused, et tagada edaspidi ka lapsetoetuste stabiilne kasv.”

Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Andre Hanimägi tõi välja, et perehüvitiste kärpimist põhjendatakse nii raha kokkuhoiuga kui ka toetuste muutmisega õiglasemaks, kuid viimast eelnõu juurde ei loo. “Õiglane ja õige on, kui lapsetoetus oleks võrdne ehk iga lapse puhul vähemalt 100 eurot. See on algusest peale olnud ühiskonna ootus seadusandjale ning täna aruteludesse kaasatud sidusrühmad on selle muudatuse mõistlikkust korduvalt välja toonud,” rõhutas Hanimägi.

Seetõttu tegi Keskerakonna fraktsioon ettepaneku tõsta lapsetoetus 100-150 euroni sõltuvalt riigieelarve võimalustest. “Loodame, et koalitsioon mõistab lapsetoetuste ühtlustamise vajalikkust ja saab aru, et iga laps on võrdselt oluline,” sõnas ta.

4 kommentaari
 1. Kas ikka ei saa aru? 1 aasta ago
  Reply

  Teie aeg on ammu läbi!
  Puhake rahus.

 2. Pole 1 aasta ago
  Reply

  vaja mingeid toetisi. Vaja on maksta ealist vajadust rahuldavat elatisraha. See peab olema kindel osa eelarvest. Nt earühma lastele 0-5 1/60000000 kuus. Kui eelarve on 19 miljardit, oleks väikelapse elatisraha kuus 316€.
  Järgmine earühm saaks pisut rohkem jne.
  Nii kaoks võidujooks altkäemaksudega ehk elatisraha oleks kogu aeg kindlas suhtes meie rikkusega.

 3. robert 1 aasta ago
  Reply

  Imelik isegi lugeda Mis peretoetused ühe ja kahe lapsega peredele Issand hoidku kui kaks täiskasvanud inimest kes abiellusid ei suuda riigi abita üles kasvatada 2 last on selles riigis midagi lausa mäda Selles koledasti sõimatavas sotsiajas oleks olnud häbi kui oma 2 last oma palgast toita ei jõua Muidugi praegune hädine põlvkond soovib pidada koerakesi meikida veikida tatosid ja kehaneete See kõik ju vajab raha Riik olgu siis see lüpsilehm et oma hädisust varjata Sotslitsid ongi igal sammul valmis hädistele raha suhu toppima Ja keskpartei kiidab neid tobedusi veel takka

 4. SDE deklareeris , et alampalk hakkab ..... 1 aasta ago
  Reply

  tõusma aastas 14 või 16 % . Nüüd ongi huvitav moment – mis saab pensionäridest? – ja kuidas seda töölkäimisel ja üle 704.- TD mahakraaoima hakatakse ja polegi nagu midagi juurde saanud .

  HARJU tarbijateühistu läheb vist sama teed nagu nagu Keila TÜ,juh. Mäll omalajal , et peksis ühistuliikmed minema – kes ei ostnud tema määrangu järgi boonuse osa täis …..
  Nüüd Harju TÜ on seadnud ka äkki kohustusliku tarbimise nende poeketis – 725.- eur aastas. Tähendab pead kohe äraandma kohustuslikult 1 pensioni. Kauplused avatakse aga maal joodikute jaoks kell 9 ja sulgetakse 22. Tallinnas avatakse kell 8 , tegelikkuses peaks maal avatama 07.30 vähemalt ja õhtul võiks olla 21-sulgemine.
  Aga kujutage ette- pealepressitav majandus, kelle jaoks siis TÜ on ? Miks siis keerate hinnad nii üles nagu SELVER ja Kaubamaja Tallinnas ?

  Mis aga laste puhuks oleks lihtsaim teha ja mida teeks mina :
  Ma teeks lihtsalt – lapsevanemal , kes töötab – võtaks TM kohustuse ära ja see tähendaks, et lapsed saaksid tagasi 2 vanemat , sest mõlemal poleks TM kuni lpase täiskasvanuks saamiseni. Ka vanemate haiguslehtedelt ei võtaks TM ning haigusleht peaks olema 100% palgast ja esimesest päevast. Alates 3 lapsest lisaks 100.- , 4-st – 200.- riigilt maksuvaba toetust. Ja olekski täidetud see Lasteraha programm vähemasti praeguseks sõja -ja tekkinud kunstkriisi ajaks . mõne aasta pärast vaataks üle ja korraldaks asjad veelgi paremaks.
  Mida annaks see programm nii pealeselle, et lastel oleks ema ja isa (vähemasti isanimi :)) , see võtaks – VÄHENDAKS MUSTA PALKA ning alkohoolikud, kes üldse ei taha eriti töölkäia – neil kaoks keppimisega võimalus luua omale sissetulek ja pärast elavad teiste nahavahel. Jääks ära idiootide , nartsissistide-autistide jms. haigete sünd ja tootmine.
  Lihtne süsteem , mida rohkem töötad – seda suurem on su toetus oma lastele. Ülemäära suureks see summa ei saa kasvada , sest ettevõte peab maksma töötasu alusel sots.maksu jms. samuti. See tähendaks, et tegelikkuses ka sots.raha jms. laekumine tõuseks mingi hulga võrra , mis maigutatakse -et koguaeg on puudu.

  ……..Kindlasti ja imelik , et siiani pole uuesti Täitureid ja Justiitse tööle pandud – Meedia , miks ei avalda – kuipalju on laekumata RIIGILÕIVUSID JA kuidas täiturid elavad kõhud püsti , matsutavad seapraadi süüa ?
  Ja kuidas saab olla , et üks osa aegumisega kantakse üldse maha ? Milline see suurusjärk ? Kelle arvelt seda tehakse – laste, alampalga maksuvabastuse, pensioni tõstmise või maksuvaba osa arvelt ?
  Kelle arvelt süüakse omale seakered ja džiibid, villad ….. ?

  See pole proletaarlase moodi hüüd , see on momendil sigadus m3 , mis toimub. Sest kõiges on häma. Ühtki rida uudistes enam uskuda pole. Päevaleht avaldab vaese pensionäri lugusid – Siimust tehakse kangelast…. Milline peaks olema üks normaalne Riigi häälekandja ? Ja miks ei võiks riik andagi välja oma lehte ja las siis ülejäänud möllavad oma sadade töötajatega ja mingi sousti kokkukirjutamisel – raha ja paberit raisates(ressurss- roheline !?).

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.