Riigikogu lükkas kolmapäeval esimesel lugemisel menetlusest välja kaks Keskerakonna fraktsiooni algatatud eelnõu, millest üks nägi ette tõsta lapsetoetuse pere esimese ja iga järgmise lapse kohta 100 eurole kuus ning teine sama toetuse tõstmise 150 eurole kuus.
Arvestades riigi rahanduslikku olukorda tegi sotsiaalkomisjon ettepaneku 100 eurole toetuse tõstmise eelnõu tagasi lükata. Eelnõu tagasilükkamise poolt hääletas 41 ja vastu 18 riigikogu liiget. 32 riigikogu liiget hääletamisel ei osalenud.
Samuti hääletas riigikogu menetlusest välja Keskerakonna fraktsiooni algatatud teise eelnõu, mis nägi ette tõsta lastega perede toimetuleku parandamiseks lapsetoetuse pere esimese ja iga järgmise lapse kohta 150 eurole kuus.
Eelnõu tagasilükkamise poolt hääletas 42 ja vastu 21 riigikogu liiget. 21 saadikut hääletamisel ei osalenud.
Kehtiva seaduse alusel on lapsetoetuse suurus pere esimese ja teise lapse kohta 80 eurot. Kolmanda ja iga järgmise lapse kohta on lapsetoetuse summa 100 eurot. Eelnõuga tehtud muudatuse kohaselt tõstetakse iga lapse toetus 150 eurole kuus.
Selleks, et lapsetoetus oleks jätkuvalt proportsionaalne elatustaseme tõusuga ning toetuse suurust ei peaks igal aastal eraldi otsusega muutma, oleks eelnõu järgi toetust indekseeritud iga kalendriaasta 1. mail indeksiga. Indeksi väärtus sõltub 20 protsenti tarbijahinnaindeksi aastasest kasvust ja 80 protsenti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastasest kasvust. Indeksit väljendatakse täpsusega kolm kohta pärast koma. Lapsetoetust eelnõu järgi ei indekseerita, kui indeksi väärtus on väiksem kui 1,000.
“Hüppeline inflatsioon ja toiduainete hinnatõus on mõjutanud paljude perede majanduslikku toimetulekut. Eriti valusalt on see tabanud väiksema sissetulekuga peresid. Paraku kiire hinnatõus jätkub. Riigi kohustuseks on peredele appi tulla ja toetada nende toimetulekut. Lapsetoetuse eesmärgiks on toetada lastega peresid ja laste kasvatamist,” kirjutas Keskerakonna fraktsioon eelnõu seletuskirjas.
mis neil teistest lastest kuna oma lapsed ujuvad rikkuses.