Andre Hanimägi: Nii lihtne ja küüniline see automaksu plaan siis ongi

Andre Hanimägi

Eelarve tasakaalust rääkival valitsusel on maksuküüru kaotamise tõttu raha- ja kommunikatsioonimure, mida automaksuga lahendada soovitakse. Nii lihtne ja küüniline see plaan ongi.

Käibemaksu tõstmisega, laste pealt täiendava tulumaksusoodustuse kaotamisega, perehüvitiste tagasipööramisega ja muude valusate kärbetega sai eelarvepositsiooni 2024 parandatud. Kulusid muidugi juurde teha ei tohi, sest raha ei ole! Ei pensionitõusudele, ei puuetega inimeste toetuse tõstmisele, ei õiglasele esimese ja teise lapse toetusele. Mitte midagi. Tasuta ühistransportki peab kaduma, sest sealt annab mõned miljonid bussiga tööl käivatelt maainimestelt kokku hoida.

Kuidas sa siis räägid eelarvetasakaalu poole liikumisest ja rahapuudusest, kui seesama maksuküüru kaotamine sellest eesmärgist kaugele-kaugele viib ning eelarvepositsiooni selgelt halvendab. On vähe makse, mida annab tõsta nii, et see riigieelarvele korraliku positiivse tõuke annaks. Limonaadimaksuga auku ei lapi. Käibemaksutõus toob sisse kenasti, kuid lööb juba väiksema sissetulekuga inimesi niigi, seda ka tõsta enam ei anna. Seega leiti miskit, mida Eestis on, ja need on autod.

Autoomanikelt pigistatakse nüüd mõnuga

Kui veel hiljuti rääkis rahandusminister 120 miljonist eurost, siis nüüd konstrueeriti valem, millega saab riigikaukasse pea kaks korda enam ehk 230 miljonit eurot. Varem oli kiire, et saaks maksulaekumistega juba aastal 2024 arvestada. Nüüd võeti hoogu maha ja lepitakse kahekordse summaga aastal 2025. Siis, kui jõustub ka kurikuulus tulumaksureform.

Vaadates kogu paketile otsa, teeb Reformierakonna valitsus maksudega lihtsalt miskit tsikibrikit. Sellist, mis suurendab sotsiaalset ebavõrdsust ja paneb eriliselt raskesse olukorda väiksema sissetulekuga inimesed. Ja samas sellist, mis ka keskmist palka teenivatele inimestele ei anna tegelikkuses suurt midagi.

1200 eurot brutopalka teenides, mis nt Valgamaal ja teisteski maakondades on mediaanpalk, võidad maksureformiga tervenisti kuus senti kuus. Tasuta ühistranspordi kaotamise, käibemaksutõusu tõttu kerkivate hindade ja nüüd automaksuga annad käest ära tuhat korda rohkem.

Aga õpetajad-päästjad-politseinikud saavad ju palgatõusu asemel sissetuleku kasvu läbi maksureformi. Tõsi, võttes aluseks 1700-eurose palga, on tõepoolest võiduks 63 eurot kuus. Nüüd lööge automaksukalkulaator aga lahti ja vaadake, kui palju sellest 756-eurosest aastasest «võidust» alles jääb, kui automaksu ära maksate. Uue auto ostmisest ei maksa üldse 2025. aastal rääkida, sest masina hind on käibemaksutõusu ja registreerimistasu tõttu kõrgustes.

Varamaksude kehtestamisel on kindlasti rohkem jumet kui käibemaksu tõstmisel või paljudel teistel headel mõtetel, mis valitsuse laua pealt läbi käivad. Isegi rahamurest võib kaitsekulude tõusu ja muude püsikulude tõttu ju sisuliselt aru saada. Kuid automaks sellisel kujul ja selliste numbritega on totaalselt üle võlli. See ei teeni keskkonna huve, vaid Reformierakonna huve.

2 kommentaari
  1. Oh issand 1 päev ago
    Reply

    Pojakesed. Asuge asja kallale! Muudkui langete reitingus.

  2. Jaak 1 päev ago
    Reply

    Kuidas võis küll väike ja vaene riik nagu meil on saata surmarelvi miljonite eest jättes oma rahva vaesusesse. Ka põgenikke oleks pidanud vastu võtma suurriigid eriti USA ja Suurbritannia. Pugemine Brüsseli tegelaste ees käib. Nendel rahapuudust pole. Valitsuserakondade poliitikutel on raha küllalt. Pealegi nendel palku tõstetakse ja osa saab raga vaid vajutades nupule et on nõus nende totrate ettepanekutega mida mõtleb välja Reformierakond. Reformierakondlased pole kunagi mõelnud vaesemaid inimesi aidata.Aga näe hääli said palju meie inimeste käest.Eks see ühesooliste abielu lubamine aitas ka kaasa samuti ühe naise kisa Eesti 200 erakonnast ja reformierakondlaste kavalad lubadused jne. Ja nüüd seisame fakti ees et kõik läheb hullemaks ja vaesus kasvab.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.