Keskerakonna esimehe Mihhail Kõlvarti pöördumine erakondade juhtide poole

Mihhail Kõlvart

Lugupeetud Reformierakonna esimees Kaja Kallas
Lugupeetud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme
Lugupeetud Erakond Eesti 200 esimees Margus Tsahkna
Lugupeetud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets
Lugupeetud Isamaa Erakonna esimees Urmas Reinsalu

Head erakondade esimehed!

Riigikogus kestev vastasseis on ulatuslikum ja problemaatilisem kui kunagi varem. Oleme olukorras, kus valitsus on sidumas rekordilist arvu
eelnõusid usaldushääletusega ning obstruktsioonilisi muudatusettepanekuid tehakse ka eelnõudele, mis on mõistlikud ning vajalikud. Parlamendi töö on halvatud, koostöö nullilähedane. Tundub, et lahendused ja soov neid leida, on kaugemal kui kunagi varem.

Ometi ei hävita see patiseis mitte ainult juba niigi madalat usaldust Eesti erakondade vastu, vaid vähendab ka usku parlamenti ja valitsusse
ning riigijuhtimisse laiemalt. Riigikogus toimuv ei ole mitte ainult otstarbekas, vaid kahjuks juba ohtlik samm tulevikku, kus eksisteerib tasalülitatud parlament ning igasuguse debati ja poliitiliste kompromisside puudumine. See ei ole tee, mida Eesti vajab ega suund, mille jaoks Eesti inimesed on meid Riigikogu saali ja Stenbocki majja usaldanud.

On selge, et kõigil erakondadel on oma maailmavaade, põhimõtted ja arusaamad, kuidas riiki juhtida ning millised on kõige õigemad otsused täna ja tulevikus. Samas ei saa opositsioon eeldada, et koalitsioon just nende arusaamade järgi riiki juhib ja otsuseid vastu võtab. Niisamuti ei saa koalitsioon eeldada, et kõiki nende otsuseid saab või peab opositsioon aktsepteerima. Eriti juhul, kui on näha, et ühiskonna valulävi on ületatud ja poliitika ei vasta väga suure osa Eesti inimeste ootustele.

Nõustun Vabariigi Presidendi Alar Karise hinnanguga, et Riigikogu töövõime taastamiseks tuleb kõigil osapooltel teha samm tagasi. Selleks, et meie ühine arutelu saaks jätkuda lahenduse leidmise suunas, teen ettepaneku kaaluda järgmist:

1)         Valitsus loobub 2025. aastal kehtima hakkavast automaksust, mis lööb eelkõige maapiirkondade elanikke, madalama sissetulekuga inimesi ning lastega peresid.
2)         Õpetajate palka tuleb tõsta ja panna paika osapooli rahuldav pikaajaline plaan haridustöötajate väärtustamiseks. Heal tasemel haridus on meie väikese riigi tugevus.
3)         Sarnaselt Riigikogu liikmete heale tavale töötatakse välja valitsuse otsuste hea tava, mille eesmärk on tagada otsuste selge põhjendatus, sisulised arutelud ja parem kommunikatsioon sidusrühmadega ja Eesti ühiskonnaga tervikuna.
4)         Opositsioon loobub obstruktsioonist riigikogu töö ja eelnõude vastuvõtmise takistamise eesmärgil.

Mõistan, et samme, mida soovitakse ühelt või teiselt näha, on kahtlemata rohkem. Leian aga, et kokkulepe saab sündida vaid siis, kui kõik osapooled vaatavad oma programmilistest eesmärkidest laiemalt ühiskonna ootusi tänases hetkes. Usun, et ühiskondlikke pingeid ja vastasseisu Riigikogus võiksid nimetatud sammud vähendada.

Teie tagasisidet ootama jäädes.

Lugupidamisega
Mihhail Kõlvart
Eesti Keskerakonna esimees

2 kommentaari
  1. Eve+ 9 tundi ago
    Reply

    Siin on vaid 2 erakonna esimeest kes hoolivad meie rahva heaolust. need on Kõlvart ja Helme.mis puutub automaksu siis need kes palju raha saavad ja mõned väga kergelt võiksid küll automaksu maksta aga maarajoonides seda maksu pole vaja kehtestada. linnades sõidavad autod päev otsa tohutul hulgal ringi ja rikuvad õhku.

  2. Tähelepanelik Tööline 1 sekund ago
    Reply

    Eks ta selline pisut lootusetu üritus on. Ei hakka valitsuskoalitsiooni juhtoinad(rühk sõnal-oinad) midagi siin vabatahtlikult koogutama ja loovutama. Tuleb otsida altpoolt kõikuvat elementi ja need lihtviisil üles osta. Kui ei saa suure rahaga-siis tuleb väga suure rahaga osta. Ettevõtjate seas on kindlasti suursponsoreid. Muud varianti ei ole. Muidu veereme põhja. Sinna on veel natuke maad. Õnneks. Kartulikoori veel sööma ei pea. Aga varuda juba tuleks.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.