Tänasel Riigikogu täiskogu istungil on esimesel lugemisel Keskerakonna fraktsiooni ettepanek kaasajastada saadiku palga- ja kuluhüvitiste süsteemi, mis loob eelduse tõstmaks parlamendiliikmete töö efektiivsust ning parandamaks Riigikogu mainet.
“Keskerakond on seisukohal, et saadiku palk tuleb siduda tema tööpanusega,” märkis Keskerakonna fraktsiooni esimees Lauri Laats. “Kehtiva seaduse raames ei sõltu saadiku töötasu vähimalgi määral sellest, kas komisjonide ning täiskogu töös osaletakse, sõna võetakse või hääletatakse. Teoreetiliselt on koguni võimalik olukord, kus parlamendiliige ei osale üldse parlamendi töös, kuid puudub alus tema töötasu vähendamiseks või peatamiseks. Nüüd on käes aeg, et rahva esindamist parlamendis hakataks hoolsamalt jälgima ja vastavalt sellele ka tasu maksma.”
Keskerakonna fraktsiooni ettepanek on, et kui Riigikogu liige osaleb vähemalt 85% täiskogu ja komisjonide istungitest, mille liige ta on, makstakse talle 100% palgast. “Kui liige osaleb vähem kui 85% istungitest ja komisjoni koosolekutest, vähendatakse talle makstavat ametipalka 15% ning kui osalemine langeb alla 70% või 50%, vähendatakse tema palka vastavalt 30% või 50%,” selgitas Lauri Laats.
“Lisaks tuleb kuluhüvitiste suurus siduda reaalselt välja makstava palgaga. Kui rahvasaadik pole piisavalt aktiivne olnud ja saab töötasu vähendatud määras, arvestatakse ka kuluhüvitiste summa vähendatud määras,” täpsustas Keskerakonna saadik.
Vaevalt alandavad nad valitsuskoalitsiooni palku. Nupulevajutajad mitmesuguste mei rahvast vaeseks tegevate seaduste nõusoleku märgiks saavad raha nagu need kes tööd teevad. Reformierakondlased omadelt vaevalt palku vähendavad kuigi seda oleks vaja.Ja mis töö see üldse on mis teeb halba meie riigile ja rahvale.
Väga mõistlik ettepanek.
Kujutan ette kui hea oleks meie elu Eestimaal kui valitsuses oleksid sellised poliitikud nagu seda on Lauri Laats. Ta on tark, õiglane, hooliv, sõbralik. Edu talle ja suur tänu.
Selle tööpanuse mõõtmine läheb raskeks!
Sest mõni käib KULUHÜVITISE eest Tais-Aafrikas-… “valijatega kohtumas”. Ning kuluhüvitiste kasutamise kontrollijad peavad seda normaalseks!
Küllap edaspidi lähevad sellised sõidud ka riigikoogutajate “tööaja” sisse!