Miks lõpetab Tallinna jõuluturg sel aastal tegevuse juba enne detsembri lõppu?

Tallinna jõuluturg

Karine Oganesjan, Tallinna linnavolikogu liige

Kohe pärast uudist, et sel aastal Euroopa „Parimaks Jõuluturuks“ tunnistatud Tallinna jõuluturg suletakse juba peale jõule, pöördusin linnapea Jevgeni Ossinovski poole arupärimisega. Soovisin vastust küsimusele, et miks on otsustatud jõuluturg sulgeda juba 27. detsembril, kuigi ees ootavad veel aastavahetuse pidustused?

Arupärimise vastusest võis lugeda, et see ei olnudki Tallinna linna initsiatiiv. Palve tuli hoopis turu korraldajatelt ning turismiümarlaua osalejad olid edastanud soovituse, et Skandinaavia turistid soovivad turgu külastada juba varakult. Sõbrad, kelle huvides te tegutsete? Kas Tallinna elanike või Skandinaavia turistide? Kas see ongi meie piir – ainult Skandinaavia turistid? Olen töötanud Tallinna linnas ja tean, kuidas need asjad käivad ja seetõttu teen järelduse, et keegi lihtsalt ei viitsinud süveneda ega kompromisse otsida, läbi rääkida, või selles küsimuses rohkem pingutada. Kusjuures, meil on nüüd eraldi abilinnapea, kes tegeleb ainult ettevõtluse teemadega.

Tallinna jõuluturg on juba aastaid rõõmustanud nii kohalikke elanikke kui ka pealinna külalisi. Raekoja platsil toimuv muinasjutuline jõuluturu atmosfäär on kujunenud Tallinna visiitkaardiks. Asi ei ole ainult tarbimises ja kauplemises. Asi on selles, et kaob muinasjutuline koht Kesklinna südamest. Ja aasta lõpus jääbki seisma vaid kuusk tühjal platsil.

Varasemalt on jõuluturg pakkunud külastajatele meelelahutust ka pühadejärgsel perioodil, kui paljudel on vabad päevad ja koolivaheaeg alles alanud. Seetõttu on kummaline, et Sotsiaaldemokraatide juhitud Tallinna linnavalitsus soovib jõuluturu sulgeda kohe pärast jõule, jättes koolivaheaja külastamise võimaluse kasutamata, mõeldes vaid Skandinaavia turistide peale, kes peale jõule ei soovi külastada meie jõuluturgu.

Lisaks kohaliku kultuuri ja meeleolu pakkumisele mõjutab jõuluturu varajane sulgemine negatiivselt Tallinna konkurentsivõimet turismisihtkohana. Jõulud ja uusaastaöö on just see periood, mil ettevõtjad saavad teenida.

Rõhutan veel kord – jõuluturg ja riigi esinduskuusk on talvehooajal meelitanud Tallinna vanalinna nii kohalikke elanikke kui ka turiste üle maailma. Lisaks külastatakse ka vanalinna kauplusi, restorane ja muid ettevõtteid. Jõuluturg on oluline hooajalise majanduse edendaja ning tähtis osa linna pühadeaegsest turismimagnetist. Tallinna linnavalitsuse ülesanne on seista linnaelanike ja ettevõtjate huvide eest ning pakkuda pühade ajal võimalusi kodulinnas mõnusalt aega veeta.

Kui sulgemise põhjus on kokkuhoid, võiks seda teha teisiti. Näiteks avada jõuluturg hiljem, mitte 22. novembril, vaid 1. detsembril ning sulgeda see 1. või 2. jaanuaril, mitte juba 27. detsembril. Muidugi, kui turg on avatud 1,5 kuud, hakkavad külastatavus ja kauplejate müügikäive mingil hetkel langema. Aga tehke see ühekuuliseks, või avage see 10. detsembril. Variante on palju.

Võrdluseks võib tuua teisi linnu, kuigi mõned turud suletakse tõepoolest kohe pärast jõule, on rohkem linnu, kus turg kestab vähemalt uue aastani või isegi jaanuari esimestel nädalatel.

Kuhu peaksid sel aastal reisima turistid, kes soovivad pärast jõule kohalikku kultuuri kogeda ja raha kulutada? Kas meil on turiste üle, et saame nad naaberriikidesse saata? Ja kust peaks kohalik elanik saama pühadetunde ja meeleolu? Tõenäoliselt meie naabrite juurde, sest näiteks Riias on linna esindusturg avatud 2. jaanuarini. Welcome to Rigamy friends!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.