Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Anastassia Kovalenko-Kõlvart saatis peaminister Kristen Michalile ja tulevasele riigisekretärile Keit Kasemetsale kutse osaleda järgmisel esmaspäeval komisjoni istungil, et anda avalikusele põhjalik ülevaade ametisse nimetamisega seotud üksikasjadest.
“Meie silme all on loodud ohtlik pretsedent poliitilise korruptsiooni tunnustega. Peaministri nõudmisel muutis koalitsioon ühe inimese pärast seadust moel, et sellest võeti välja nõue, et riigisekretär peab omama juriidilist kõrgiharidust. Kogu protsess sai alguse juba suvel, kui toona Kliimaministeeriumis Kristen Michali alluvuses töötanud Keit Kasemets osales koalitsiooniläbirääkimistel, võttes selleks ajaks puhkuse,” selgitas Anastassia Kovalenko-Kõlvart.
“Ametkonna roll on muuhulgas tasakaalustada poliitikat – tagada stabiilsus, järjepidevus riigi juhtimises ja kriitiline mõtlemine ning julgus seda kriitikat avaldada. Täna kahjuks seda järjepidevust soovitakse lammutada ning hävitada riikliku institutsiooni usaldusväärsust ja apoliitilisust,” nentis Keskerakonna saadik ja tõi näiteks Ungari. “Ungari on viimastel aastatel teinud ridamisi seadusemuudatusi, kus on kohandatud riigiteenistuse nõudeid vastavalt valitseva partei soovidele. Ja mis on selle tulemus? Ühiskonna usaldus riigi institutsioonide vastu on langenud drastiliselt.”
Komisjoni esimehe hinnangul kätkeb Keit Kasemetsa riigisekretäriks nimetamine endas mitmeid ohte. “Vägisi jääb mulje, et Kristen Michal määrab riigisekretäriks endale mugava inimese, kes aitab ellu viia Reformierakonna poliitikat. Teadupärast on riigisekretär Riigikantselei juht, kelle ülesandeks on õigusloome järelevalve,” ütles Anastassia Kovalenko-Kõlvart.
“Kliimaministeeriumi kantslerina tegi Keit Kasemets tihedat koostööd Kristen Michaliga, kui too oli veel kliimaminister ning nende vastutusalas olid muuhulgas probleemne Rail Baltic ja pankrotistunud Nordica, aga ka vastuoluline kliimaseadus,” jätkas ta. “Just see kliimaseadus pälvis tänase riigisekretäri terava kriitika. Nüüd võetakse asemele inimene, kelle juhendamisel koostati seesama kliimaseaduse eelnõu ja kes hakkab vaikimisi toetama Reformierakonna poliitikat Riigikantselei tasemel.”
Kovalenko-Kõlvart lisas, et Reformierakonna korruptsioonihõnguline tegevus vähendab inimeste usaldust riiklike institutsioonide vastu laiemalt. “Hiljuti avaldatud korruptsiooniteemalisest küsitluse põhjal arvasid pooled vastanutest, et ametiasutuste otsused pole vabad onupojapoliitikast. Ja kust selline tunnetus ühiskonnas tekib? Just läbi selliste olukordade,” rääkis ta.
mis parata kui meie valitsus ei taha midagi teha meie riigi ja rahva heaks. Neil on teised huvid.
Päästab vaid see kui tuleb uus valitsus mis täidab oma kohustusi oma riigi ees milleks ta on ka valitud.oma riigi heaolu on kõige tähtsam ja see mida tehakse teiste heaks ei muuda maailmas midagi.Toleb jätta ka vihavaenu õhutamine et ei tuleks sõda.EL-us olles ja nende käsku täites on meie elu veerenud allamäge. Ida riik peab ise otsustama mis talle kasulik on.
Mulle meeldib Ungari president Orban kes hoolib oma rahvast ja oma riigi heaolust ning ei kavatse täita Brüsselist tulevaid käske mis pole Ungarile kasulikud.
Aitäh ausa kommentaari esitamise eest!Jääb arusaamatuks,miks tahetakse sekkude just nende riikide siseasjadesse,kes seisavad oma rahva ja riigi huvide eest.Miks???