Riigikogu täiskogu istungil on täna esimesel lugemisel Keskerakonna fraktsiooni esitatud eelnõu moodustada kõigi fraktsioonide esindajatest koosnev uurimiskomisjon, mis analüüsiks e-valimistega seotud riske ja seaduspärasust ning teeks vajadusel ettepanekud, kuidas e-valimiste protsess paremaks ja turvalisemaks muuta.
Keskerakonna fraktsiooni esimees Lauri Laats ütles, et arutelu e-valimiste protsessi turvalisuse küsimuses tekitab ühiskonnas jätkuvalt palju kõneainet ning valimistega seotud küsimused peavad saama ammendavad vastused.
“E-valimiste korrektsuse üle kahtlejaid on Eestis arvestatav hulk inimesi ja erinevate asjatundjate poolt välja toodud puudused vaid süvendavad neid tundmusi. Valimised peavad olema turvalised, läbipaistvad, kõikidele üheselt arusaadavad ja vastama seaduses sätestatud korrale. E-valimistega seotud puudustele on aastaid vaadatud läbi sõrmede ning erikomisjoni ülesanne saaks olema nende kaardistamine ja kitsaskohtade likvideerimise tööplaani väljatöötamine,” selgitas Lauri Laats.
Keskerakonna saadiku sõnul on tegemist erakondadeülese küsimusega ja erikomisjoni peaksid kuuluma kõikide fraktsioonide esindajad. “Kriitika on edasiviiv jõud ja e-valimiste osas kahtlejate sildistamine ei ole demokraatlikule riigile kohane,” rõhutas Lauri Laats. “Maailmas on küllalt näiteid sellest, et sajaprotsendiliselt turvalist IT-süsteemi ei ole olemas. Kõikidel süsteemidel on alati olemas haavatavused – ründajate ja kaitsjate vahel käib pidev võitlus. Riigikogu saab omaltpoolt kaasa aidata sellele, et süsteemi parandada ja võtta kasutusele elementaarsed kaitsemeetmed nagu näiteks valija isiku samasuse tuvastamine ja e-hääletusõiguse võtmine isikutelt, kes ei valda oma elektroonilist identiteeti.”
Küsimusi tekitab Lauri Laatsi hinnangul ka tõsiasi, et Eesti kõrval kasutavad e-valimisi vaid Venetsueela ja Venemaa. “Tehnoloogiliselt kõrgelt arenenud riigid ei ole turvakaalutlustel sellega kaasa läinud ning eelistavad traditsioonilist hääletusviisi. Uurimiskomisjoni üheks ülesandeks on selgitada välja, kas ja kuidas on vöimalik e-valimiste tulemusi manipuleerida ning millised meetmed on vajalikud selle vältimiseks. Esmajoones tuleb aga kindlaks teha, kas e-valimiste protsess üldse vastab täielikult demokraatlikele standarditele ja pöhiseadusele,” rääkis Lauri Laats.