Täna on Riigikogus teisel lugemisel eelnõu, millega lammutatakse Eestis senine töötutoetuse süsteem. Rahanduskomisjoni aseesimehe Andrei Korobeiniku sõnul asendatakse toetus, mida seni said töötuna arvel olevad inimesed ka töötuskindlustusstaaži puudumise korral, baashüvitisega.
“Baashüvitisele pääsevad aga ainult need, kes on eelneva kolme aasta jooksul vähemalt kaheksa kuud töötanud ja tasunud töötuskindlustusmakseid. See muudatus jätab kümned tuhanded inimesed toetuseta,” selgitas Keskerakonna saadik.
Andrei Korobeinik meenutas, et Keskerakonna fraktsioon tegi ettepaneku eelnõu katkestada juba esimesel lugemisel, kuid toonane koalitsioon – Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Reformierakond ja Eesti 200 – seda ei toetanud. Täna teeb Keskerakond uuesti ettepaneku see muudatus peatada.
“Tegemist ei ole lihtsalt tehnilise parandusega, vaid sisulise muutusega, mis jätab paljud inimesed igasuguse toeta,” ütles Andrei Korobeinik. “Toetuse kaotamine puudutab otseselt inimesi, kes on tööturul kõige haavatavamad – üksikvanemaid, noori, madala haridustasemega inimesi, vähenenud töövõimega inimesi, hooajatöötajaid ja osalise koormusega töötajaid. Muuhulgas jäävad nad ka ravikindlustuseta. On uskumatu, et lisaks Reformierakonnale ja Eesti 200-le hääletasid töötute õiguste vastu ka sotsiaaldemokraadid, kes peaksid just solidaarsuse eest seisma.”
Uue süsteemi järgi suunatakse inimesed, kes ei kvalifitseeru töötuskindlustushüvitisele, kohaliku omavalitsuse toimetulekutoetuse süsteemi. See tähendab, et toetuse saamiseks tuleb igakuiselt esitada dokumente, läbida sotsiaalabi hindamine ning sõltuda omavalitsuse hinnangust ja eelarvest. Eesti Linnade ja Valdade Liit on samuti eelnõu kriitiliselt hinnanud, viidates sellele, et muudatus suurendab sotsiaaltöötajate töökoormust ning paneb kohalikele omavalitsustele lisakohustused ilma riigipoolse rahalise katteta.
“Töötutoetus on olnud lihtne, väärikas ja automaatne tugi. Selle kaotamisega nihkub vastutus riigilt inimesele endale, kes peab edaspidi sotsiaalabi ise taotlema ja tõendama. Paljud ei tee seda ja jäävadki abita, märkis Andrei Korobeinik. “Kutsume Riigikogu liikmeid üles mitte toetama muudatust, mis suurendab ühiskonnas ebavõrdsust. Töötushüvitiste süsteemi võib täiustada, kuid seda ei tohi teha kõige nõrgemate arvelt.”
Kui hoolimatu valitss meil on. Ega need inimesed kes valivad neid pole paremad. Taevas tule appi kes kül valis Eesti 200-at.Kui õelad on need poliitikud kes vajutavad nupule olles nõus seadustega mille tõttu paljud meie inimesed vaesuvad. Valitsus ei tee mitte midagi head meie rahvale.Aga nad oskavad vassimistega võmule tulla, on osanud peavoolumeedua enda alluvusse saada.