Monika Haukanõmm: Tallinna haigla projekt seisab sotsiaaldemokraatide pideva meelemuutuse tõttu

Monika Haukanõmm

Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski on viimasel ajal võtnud jõuliselt sõna Tallinna haigla teemal, kritiseerinud valitsust, et riik pole Tallinna haigla rajamise suhtes midagi otsustanud, lisaks soovib ta ühendada suure laenukoormusega PERHi Tallinna linna haiglatega. Need väljaütlemised kõlavad aga äärmiselt silmakirjalikult, kui meenutada millist rolli on sotsiaaldemokraadid Tallinna haigla loomise takistamise protsessis mänginud.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond on olnud viimastel aastatel osa valitsusest ja omanud terviseministri portfelli. Just neil oli võimalus ja kohustus astuda sisulisi samme Tallinna haigla rajamiseks.

Tallinna linnavolikogu aseesimehe Monika Haukanõmme sõnul on sotsiaaldemokraadid nii valitsuses olles kui Tallinna linna juhtides Tallinna haigla ideed ignoreerinud ja nüüd riigis opositsiooni langenuna asunud seda näiliselt toetama. „Keskerakond on teinud Riigikogus kolm konkreetset ettepanekut Tallinna haigla rahastamiseks, millega oleks saanud tagada riigipoolse toe meditsiinilinnaku ehituseks, kuid kordagi ei pidanud nad vajalikuks ideed toetada,” sõnas Haukanõmm. „Selline positsioonide muutumine vastavalt sellele, kas ollakse koalitsioonis või opositsioonis, on äärmiselt ebasiiras ja näitab, et sotside seisukoht ei põhine põhimõtetel, vaid poliitilisel kasul.”

Haukanõmm rõhutab, et Tallinna haigla vajab uut, kaasaegset meditsiinilinnakut eelkõige seetõttu, et olemasolevad hooned on ajale jalgu jäänud, funktsionaalselt sobimatud ja füüsiliselt amortiseerunud. „Me ei saa eeldada 21. sajandi raviteenuse pakkumist hoonetes, mis ei vasta tänapäeva standarditele ei patsiendi, töötaja ega tehnilise varustuse vaates. See ei ole lihtsalt mugavuse küsimus – see on tervishoiu kvaliteedi küsimus,“ ütles Haukanõmm.

Pelgalt haiglate ühendamine juriidilisel tasandil ei lahenda mitte ühtegi sisulist probleemi. „Kui ühendatakse ainult dokumendid, kuid arstid, õed ja patsiendid jäävad endistesse majadesse, kus on samad logistilised kitsaskohad ja tehnilised puudujäägid, siis pole midagi tegelikult muutunud. Paberil ühendatud haiglad ei ravi paremini,“ ütles Haukanõmm. „Juhtimise ühendamisega peab kaasnema sisuline muutus – uue haigla ehitamise ja teenuste koondamisega ühtsesse, kaasaegsesse keskkonda,” rõhutas Haukanõmm.

“Enne valimisi tegeleb linnapea Ossinovski illusioonide loomisega, mitte probleemide lahendamisega. Ta kuulutab Tallinna haiglate ühendamisest kui edulugu, kuid reaalselt luuakse ainult juriidiline konstruktsioon, tekitades praegusele linnavalitsusele omast segadust. Selle asemel, et võtta eestvedaja roll, püütakse tähelepanu hajutada ja vastutust teistele lükata,“ rääkis Haukanõmm.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.