Täna antakse üle umbusaldusavaldus sotsiaalminister Karmen Jollerile

Keila hooldushaigla. FOTO: MIHKEL MARIPUU/SCANPIX

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Lauri Laats annab täna üle Keskerakonna fraktsiooni algatatud ja opositsioonierakondade poolt allkirjastatud umbusaldusavalduse sotsiaalminister Karmen Jollerile. Opositsiooni hinnangul on Reformierakonda kuuluv minister kaotanud usalduse mitmel põhjusel.

“Minister Jolleri soov tõsta erihoolekandeasutuste omaosalust 10% on läbimõtlemata samm, mis tähendab, et Reformierakond tahab enda tegemata tööd kompenseerida kõige nõrgemate arvelt,” lausus Lauri Laats. “Ajal, kui toimetulekupiir tõuseb vaid 20 eurot kuus, küsitakse abivajajatelt mitu korda rohkem tagasi. Eestis on tervishoiu omaosalus üks Euroopa Liidu kõrgemaid ning enamasti vajavad erivajadusega inimesed nii tervishoiu- kui sotsiaalhoolekandeteenuseid. Kahetsusväärsel kombel ei ole Reformierakond vigadest õppinud ja tahab inimeste omaosalust veelgi tõsta.”

Samuti on Lauri Laatsi sõnul vastuvõetamatu, et minister Jolleri jaoks on saanud tavaks langetada olulise mõjuga otsuseid kabinetivaikuses. “Näiteks soovist tõsta erihoolekandeasutuste omaosalust said erivajadustega inimeste esindajad teada meedia vahendusel. Kaasaegse demokraatia lahutamatuks osaks on huvigruppide kaasamine. Paraku kordub mullune olukord – ka siis said asjaomased isikud omaosaluse tõusust teada teiste kanalite kaudu,” selgitas Lauri Laats.

Reformierakonna ja Eesti 200 valitsuse plaan võtta senisest suuremal määral kasutusele eratervisekindlustus suurendab Lauri Laatsi hinnangul veelgi ebavõrdsust ning vähendab madalapalgaliste võimalusi saada tasuta arstiabi. “See teenib vaid jõukamate inimeste ja erameditsiiniasutuste huve, kes maksumaksja raha najal rikastuvad,” nentis ta. “Lisaks ei ole minister Joller kuulda võtnud ettepanekut vabastada puuetega inimesed automaksust. Selle asemel otsustas ta lõpetada varem regulaarselt toimunud kohtumised Eesti Puuetega Inimeste Kojaga, mis esindab kõiki patsiendiorganisatsioone Eestis.”

Umbusaldajad heidavad minister Jollerile veel ette, et ta ei ole näidanud üles mingit huvi ega initsiatiivi, et lahendada naiste varjupaikade kroonilist alarahastatust. ravijärjekordade vähendamisel ning sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna rahaprobleemi lahendamisel ei ole minister Joller sisulisi muudatusi teinud ning Sotsiaalministeerium kulutab erivajadusega laste teenuste arendamiseks suunatud raha reisidele ja konverentsidele.

Umbusaldusavaldusele on allkirja andnud Eesti Keskerakonna, Isamaa, EKRE ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna saadikud.

1 Kommentaar
  1. […] post Täna antakse üle umbusaldusavaldus sotsiaalminister Karmen Jollerile appeared first on […]

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.