Jaak Aab: seda kõike oleks saanud ära hoida õigeaegsete tarkade otsustega ja rumaluste ära jätmisega

Jaak Aab

Nii suures järgmiste aastate riigieelarve puudujäägis on süüdi nii Kaja Kallase eelmise kui ka praeguse valitsuse otsused, nii tegevus kui ka tegevusetus. Eelmisel suvel oli Kaja Kallas nii hõivatud peaministri positsiooni säilitamisega ja uue koalitsiooni kokkupanekuga, tal ei olnud tahet ega otsustavust kiiret hinnatõusu ennetada ega leevendada.

Olles valitsuses Reformierakonnaga pani Keskerakond eelmisel kevadel lisaeelarve koostamisel lauale paketi energiahindade kasvu ohjeldamiseks ja majanduse elavdamiseks. Selle suurus oli ca 500 miljonit eurot. Vaatamata meie tungivatele püüetele Reformierakond seda ei toetanud. Tulemuseks oli see, et poole aastaga jõudsime kõige kiirema inflatsiooniga ja kõige suurema majanduslangusega liikmesriigiks Euroopa Liidus.

Endine rahandusminister Annely Akkermann (Reformierakond) tunnistas ETV otse-eetris valehäbita, et käesoleva aasta riigieelarve lasti teadlikult miljardiga miinusesse. Riigi rahandus olevat kontrolli all ja kärbetest ei rääkinud keegi poolt sõnagi. Küllap oldi tegelikust olukorrast teadlikud, kuid sellest lihtsalt vaikiti.

Tuletan meelde, et koroonakriisis Jüri Ratase valitsuse ja Keskerakonna ettepanekul Kaja Kallase esimeses valitsuses tehtud ettepanekud ja otsused viisid majanduse Euroopa Liidus ühe kõige kiirema kasvuni ja hinnad olid kontrolli all.

Selle aasta eelarvet tehes jagati enamuses püsikuludeks laiali 1,5 miljardit eurot suures osas Isamaa ja sotside lubaduste täitmiseks. See toitis inflatsiooni nagu bensiiniga tule kustutamine. Tulemuseks oli ka sel aastal jätkunud hinnatõus ja sellest mõjutatud kestev majanduslangus.

Õigel ajal ehk siis eelmisel aastal hinnatõusu ennetamine ja majanduse elavdamine oleks toonud palju parema majanduse ning eelarve seisu. Praegune koalitsioon tegeleb vaid Reformierakonna peamise lubaduse täitmisega, millega antakse jõukamatele inimestele 700 eurot maksuvabastust kuus. Selleks tõsteti kevadel mitmeid makse, kehtestatakse uusi makse ja kärbitakse nii teadusrahastust, külmutatakse politseinike, päästjate ja suure tõenäosusega ka õpetajate palgatõus neljaks aastaks. Seda kõike oleks saanud ära hoida õigeaegsete tarkade otsustega ja rumaluste ärajätmisega.

Otsida enda eksimustele katet kõrghariduse rahastamise arvelt ja võimaliku limonaadimaksu kehtestamisega on selge tõestus sellest, et valitsus tegeleb tuletõrjuja kombel tulekahju kustutamise mitte ennetustööga. Piisas vaid paaril reformierakondlasest parlamendiliikmel kärbete kohta suu paotada, kui see kiiresti pesulõksuga suleti. Demokraatia missugune.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.