Vadim Belobrovtsev: riik peab sekkuma, et tagada inimestele kiire ja taskukohane internet

Vadim Belobrovtsev Foto: Erik Peinar / Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon pöördus arupärimisega majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo poole, et uurida muuhulgas, miks maksavad Eesti elanikud internetiteenuste eest palju rohkem kui mujal Euroopas, miks internetiühenduse kiirused on Eestis nii madalad ja kas valitsus kavatseb selle olukorra parandamiseks midagi ette võtta.

“On lubamatu, et riik vaatab tegevusetult pealt, kuidas Eesti inimesed maksavad Euroopa ühe aeglasema interneti eest üht kallimat hinda,” ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Vadim Belobrovtsev. “Tegemist on häbiväärse olukorraga, kus riigi sekkumine on äärmiselt vajalik. Ministri ja tema ministeeriumi ülesanne on mõelda välja meetmed, mis seda olukorda parandaksid.”

“Eesti inimesed maksavad üliaeglase interneti eest ülisuurt raha, kuid Vabariigi Valitsus ei ole probleemi lahendamiseks ühtegi sammu astunud,” lisas Vadim Belobrovtsev. “Riigi, keda aastaid peeti üheks Euroopa ja maailma liidriks digiarenduses, jaoks on selline olukord häbiväärne. Oleme käesoleva sajandi algusest rääkinud, et interneti kasutamine ei ole mingi privileeg, vaid pigem inimõigus. Paistab, et nüüd on meie riik selle inimõiguse tagamisest hästi kaugel.”

Keskerakonna poliitik tõi välja, et kui Leedus pakub Telia kuni 250 Mbit/s kiirusega internetti sõltuvalt lepingutingimustest 14-16 euroga, siis Eestis ei saa ei Telialt ega Elisalt selle raha eest isegi kõige aeglasemat püsiühendust ning Elisa küsib kõige aeglasema ehk 15-megabitise koduinterneti eest 18 eurot ja Telia oma 20-megabitise ühenduse eest 19 eurot kuus. “Lisaks üle mõistuse kallitele internetiteenustele on Eesti hädas ka ühenduse kiirustega. Euroopa Komisjoni andmetel kasutas Eestis mullu vähemalt 100-megabitist ühendust kõigest 35,5 protsenti kaablil põhineva internetiteenuse kasutajatest. Euroopa Liidu 27 liikmesriigi hulgas paiknes Eesti selle näitajaga 26. kohal, meist tahapoole jäi vaid Kreeka,” nentis Vadim Belobrovtsev.

Vadim Belobrovtsevi sõnul naudivad telekommunikatsiooniettevõtted Eestis korralikku kasumit ning neil puudub tugev motivatsioon teenuse kvaliteeti parandada ja taskukohasemaks muuta. “Konkurentsiameti ning Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti esindajad ei näe, kuidas seda olukorda muuta, viidates asjaolule, et meil on oligopoolne turg ehk on olemas vähe pakkujaid, kellel on kasulikum üksteise tegevust jälgida, kui konkureerida. Paraku peab nentima, et paljudes riikides on teenusepakkujaid sama palju kui Eestis – vahemikus kaks kuni neli. See puudutab Lätit ja Leedut, aga ka näiteks Soomet ja Saksamaad. Teisisõnu, turuolukord on Euroopa riikides põhimõtteliselt sama, aga liigkõrget hinda maksavad millegipärast just Eesti tarbijad,” rääkis ta.

Vadim Belobrovtsev lisas, et Eestis suurimat turuosa omava Rootsi ettevõtte Telia puhaskasum kasvas mullu 8,7 miljoni euro võrra, küündides 63 miljoni euroni, ning Soome päritolu Elisa teenis mullu 12,5 miljonit eurot puhaskasumit. “Valitsus peab nendele numbritele otsa vaatama ja küsima endalt, kas Eesti internetiturul on olukord tarbija jaoks soodne või pigem teenivad suurettevõtted kasumit tavainimeste vajaduste arvelt, pakkudes neile mitterahuldavat teenust absurdselt suure maksumusega,” täiendas ta.

6 kommentaari
  1. Molodets! 4 kuud ago
    Reply

    Nii dark judd! Kas keegi ka vastu vaideldab? Moskvas on ka kiire NETI!

  2. Eluvaatleja 4 kuud ago
    Reply

    Kas riik mitte alles hiljuti juba ei sekkunudki, panustades terve sületäie miljoneid maksumaksjate raha nagu tänaseks on selgunud telekomihiidude sirguva joonena tõusvasse kasumite kasvu! Oli veel uhke nimigi sellele afäärile välja mõeldud: “KülaTee”!

  3. Kes 4 kuud ago
    Reply

    on see salapärane RIIK? Kas Kaja Kallas või Kristen Mihhailov või Alar Karis? Või riigikogu või valitsus?
    Kindlasti pole see Tiit Riisalo, sest tema poole pöördudes kasutati sõna RIIK.
    Alati tuleks asjaosalised ikka täpselt nimetada, kasvõi nimeliselt.

  4. Nojah 3 kuud ago
    Reply

    Väga tahaks teada kas praegune valitsus on meie rahva heaks ka midagi teinud. Mina arvasin ikka et iga riigi valitsus on valitud selleks et hoolitseda oma rahva heaolu eest.Aga meie valitsus on küll valesti aru saanud oma kohustustest. Kaja Kallas ajas koos oma kaaskonnaga eestimaalased vaesusesse suure maksukoormusega suhtudes hoolimatultpaljudesse inimestesse. kas k.Kallas sillutas nii omale teed kõrgustesse ja näe imet antigi talle tähtis ametikoht vaatamata ta oskamatule tegutsemisele kodumaal kus pälvis rahva rahulolematuse tema tegude suhtes.Nii kahju on et ei osata selle valitsuse ajal hinnata vabadust ja tegutseda oma rahva huvides. Aga me vist ei oskagi vabad olla.

  5. Jaak 3 kuud ago
    Reply

    Meie riik sekkub mujale kus võib endale poolehidu saada kuid mis maailmas midagi ei muuda. oma riigi ja rahva heaolust nad ei hooli. Mis valitsus see küll on kui rahva elu läheb aina halvemaks. See on nii alatu.

  6. Opanass Debilõtsh Huiboroda 3 kuud ago
    Reply

    Jälle üks tubli mees trügib n.ö. lahtisest uksest sisse… Vat kus uudis; välismaised kompradoorid lüpsavad vaest eesti rahvast!!???
    Halloo, äratus, Nad lüpsavad meid juba oma 30 aastat, alates sellest kui Laaribande võimu haaras ja meie vara s.h. töötava inimese koos saba ja sarvedega välisaistele kompradooridele maha parseldas. Külakurnamine süvenes siis kui Oravabande riigivõimu usurpeeris põhiseadusevastase ning järjekindlalt ning ettekavatsetud võltsitud e-hääletamistega.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.