Andrei Korobeinik: maksufestival saab hoogu juurde

Andrei Korobeinik

Koalitsiooniläbirääkimised lõppesid oodatult ja erilisi muutusi Eesti poliitikamaastikul oodata ei ole. Valitsuses on jätkuvalt Reformierakond, Eesti 200 ja sotsiaaldemokraadid, peaministri ametikoht jäi reformierakondlastele. Kristen Michal, kes selle ametikoha saab, lubas koalitsiooniläbirääkimiste alguses maksufestivali lõpetada ja mitte kehtestada uusi makse iga nädal. Tegelikkus osutus siiski teistsuguseks – maksufestival alles kogub hoogu.

“Kokkuhoiuks” uus ministrikoht

Nüüd saab kindlalt väita, et kaks eelmist Kaja Kallase juhitud valitsust on suutnud Eesti majanduse hävitada. Koalitsiooniläbirääkimiste alguses hoiatas Kristen Michal, et uuelt valitsuselt ei tasu palju oodata ja seda lubadust on ta pidanud. Uus koalitsioonileping ei sisalda vajalikke samme majanduse taastamiseks.

Meid ootab ees järjekordsed maksutõusud, kuid samas ei plaani valitsus pankade ülikasumeid maksustada, loobudes seega poolest miljardist eurost aastas. Ega aruta astmelist tulumaksu, mis jätaks vähekindlustatud elanikele rohkem raha ilma riigieelarvet kahjustamata.

Rikastele plaanitud maksusoodustused, mis pidid jõustuma 1. jaanuarist, on edasi lükatud aasta võrra, kuid mitte tühistatud. Tuletan meelde, et selle plaani kohaselt saavad näiteks parlamendiliikmed 450 eurot aastas rohkem ja nende soodustuste katteks on juba tõstetud tulumaksu (mis on vähendanud kõigi palka) ja käibemaksu (mis on tõstnud kaupade ja toiduainete hindu). Neid makse ei plaanita vähendada, vastupidi – uue julgeolekumaksu tõttu need suurenevad veelgi. Tulumaks ja käibemaks tõusevad 24%-ni, kuigi enne Reformierakonna võimule tulekut olid need vaid 20% tasemel. Selline samm vähendab veelgi palku ja tõstab  hindu poodides.

Selle asemel, et võtta osa kasumist pankadelt, plaanib uus valitsus saada kaks korda väiksema summa (umbes 220 miljonit eurot aastas) autoomanikelt. President ei kuulutanud välja automaksu seadust, viidates ainult ühele detailile – maksusoodustusi kavandati erivajadustega inimestele, kes kasutavad spetsiaalselt kohandatud autosid. President märkis, et see rikub nende erivajadustega inimeste õigusi, kes kasutavad tavalisi (kohandamata) autosid.

Uus koalitsioon otsustas, et sellisel juhul on mõttekas tühistada kõik maksusoodustused. Sest et kui automaksu maksavad kõik autoomanikud võrdselt, ei saa viidata ebavõrdsele kohtlemisele. Minu arvates on automaksuga palju rohkem probleeme kui see ainus, millele president viitas, kuid ühtegi meie muudatusettepanekut ei plaani koalitsioon isegi arutada.

Koalitsioonileping viitab üsna mõistlikule vajadusele vähendada riigiametnike arvu, mis viimasel ajal kasvab mitu protsenti aastas. Ametnike arvu vähendamine algas aga uue ministrikoha loomisega sotsiaaldemokraatidele, koos uute nõunike ja ametnike kõrgepalgaliste töökohtadega. Selle asemel, et ministeeriume reformida ja ebaefektiivsetest ametnikest vabaneda, lähenevad reformierakondlased kulude kokkuhoiule palju loomingulisemalt.

Näiteks võttis eelmine rahandusminister Mart Võrklaev majandusministeeriumilt ära viis miljonit eurot, mis olid ette nähtud välisinvesteeringute kaasamiseks. Tema abilised märkisid seletuskirjas, et selline „kokkuhoid“ toob lähiaastatel kaasa 30-miljonilise kaotuse, kuid see ministrit ei morjendanud. Teine näide Reformierakonna stiilis kokkuhoiust on teadusstipendiumidest loobumine, mis võimaldab riigil kokku hoida tervelt 55 tuhat eurot aastas. Mis siis, et selle raha investeerimine võiks perspektiivis riigieelarvesse tuua miljoneid.

Rahandusministri vahetusega majandusliku impotentsuse probleem kahjuks ei lahene. Võtta praegu raha ära, et tulevikus palju rohkem kaotada – see on SMS-laenu poliitika, mille alustas Kaja Kallase valitsus ja mida Kristen Michali koosseis jätkab.

Eestil nõrgim majandus Euroopas

Pikaajaline majanduslik stagnatsioon on viinud selleni, et Leedu on elatustasemelt juba Eestist mööda läinud, Läti teeb seda järgmise aasta alguses. Eesti oli viimased 30 aastat Balti riikide seas liider, nüüd aga langeme viimasele, kolmandale kohale. Sel aastal on Eesti ainus riik Euroopas, mille majandus langeb. Majanduskasvu on tänavu suutnud näidata isegi Venemaa ja Ukraina, kuid mitte meie. Uus koalitsioonileping lubab kindlalt üht – Eesti jääb ka järgmisel aastal Euroopa halvimaks majanduseks. Reformierakond, mis lubas viia Eestit Euroopa viie parima hulka, on kindlalt viinud meid hoopis viimasele kohale. Esmakordselt, muide, kogu Eesti iseseisvuse ajaloo jooksul.

Sel aastal ulatub riigieelarve puudujääk juba kahe miljardi euroni. Need kaks miljardit, millest riigieelarve reformistide majandusvigade tõttu ilma jääb – see pole lihtsalt arv kuskil Exceli tabelis. See on tulumaks, mida Kaja Kallase otsusega maksavad pensionärid. See on 200-eurone toimetulekutoetus, mida pole juba neli aastat suurendatud hoolimata hiiglaslikust inflatsioonist. Need on kinni läinud maapiirkondade koolid ja tasuta ühistranspordist loobumine maakondades. Lagunevad teed ja mitmekuulised järjekorrad arstide juurde. Lasterahade vähendamine ja hinnakasv poodides. Põhimõtteliselt oleme kõik maksnud täiendavat maksu juba kolm aastat – mitte küll julgeoleku-, vaid hoopis Reformierakonna ebakompetentsuse maksu.

2 kommentaari
  1. Nii 3 kuud ago
    Reply

    ON VAJA KEHTESTADA ASTMELINE TULUMAKS. Selle ettepaneku tegi kunagi Eestimaa parim poliitik Edgar Savusaar.need nupule vajutajad olles nõus nende jubedate seadustega mis viivad meie rahva vaesusesse oeaksid rohkem maksma sest saavad riigilt raha aga tlld ei tee. Mitmed ei külasta isegi istungeid. Ei tea jas sõidavad mööda linna. päeva ajal on linn sõiduautosid täis. Sotsid on olnud ikka kohatäiteksja ma ei tea midagi mis nad on teunud head meie riigile. Ma ei mõista mida head tegi meie rahvale ühesooliste abielu. Ja nüüd on nad nõus kõigi ettepanekutega mida teeb peremees reformierakond olgu nad nii halvad kui tahes. Eesti 200 on täiesti mõttetu erakond ja nii veereb meie elu allamäge suure kiirusega. VALITSUS ON SELLEKS VALITUD ET KINDLUSYADA OMA RAHVA HEAOLU, OMA RIIGI EDUKUSE ET VAESUS KAOKA JA MAJANDUS OLEKS TÕUSUTEEL.

  2. Jaak 3 kuud ago
    Reply

    Peale Kaja Kallase mõttetut ja rumalat valitsemisaega pole kerge edasi minna aga paistab et kõik jääb samaks ja ei püütagi meie rahva elu paremaks muuta. Vaesus aina kasvab nende maksukoormuste raskuse all.See raha mis läks mijale ei muutnud midagi maailmas aga meie rahva elus muutis küll halvenemise suunas. Kaja kallas tegi halba meie riigile aga sai kuulsaks mujal. Brüsselis mõeldakse välja sanktsioone Venemaal elavate inimeste vastu. seal eb palju rahvusi nagu nõiteks ukrainlasi, eestlasi ja palju teisi. Tahetakse vist et nende lapsed ka vaesuksid nagi meie omad.Samal ajal surevad euroopa riikides massiliselt inimesed vähihaiguste ja muude haiguste tagajärjel sest pole ravimeid ‘.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.